https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ASF rujnuje rolników. 7 kolejnych przypadków wirusa w chlewniach

ES
Afrykański pomór świń jest największą zmorą producentów wieprzowiny. Niestety, wirus uderzył w kolejne miejsca na mapie Polski, a dokładnie - siedem chlewni w woj. lubelskim.

Pierwsze ognisko stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano tylko dwie świnie. Jest ono położone w gminie Dorohusk, w powiecie chełmskim. Dodajmy, że to nie jedyny przypadek w ostatnich gminie w gminie Dorhusk. ASF wykryto również w gospodarstwie, w którym były cztery świnie.

Sprawdź też:**Płotu na granicy nie będzie, ale apokalipsa dzików się zbliża**

Czterdzieste ósme ognisko ASF, a czterdzieste czwarte w 2018, wykryto w gminie Chełm, w powiecie chełmskim. Informacja dotyczy chlewni, w której utrzymywano jedenaście świń.

Wirus zaatakował również w gminie Jabłoń, w powiecie parczewskim. Mowa o dużym gospodarstwie, w którym utrzymywano 178 świń.

Kolejne ognisko odnotowano w gospodarstwie, w którym utrzymywano 43 świnie, położonym w gminie Ulan Majorat, w powiecie radzyńskim.

Główny Lekarz Weterynarii powiadomił również o afrykańskim pomorze swiń w gminie Sawin, w powiecie chełmskim (gospodarstwo z 14 świniami).

Sto pięćdziesiąte trzecie ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 50 świń, położonym w gminie Podedwórze, w powiecie parczewskim.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

W gospodarstwach, w których potwierdzono wystąpienie choroby utrzymywano łącznie 302 świnie. Wyniki badań potwierdzających obecność wirusa przyszły w dniach od 2 do 4 lipca 2018.

Sytuacja jest dramatyczna, trwają kontrole gospodarstw. Przypomnijmy. Służby weterynaryjne muszą skontrolować łącznie 230 tys. gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Jak podał prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, w kwietniu i maju odwiedziły zaledwie 5084 rolników.

Tutaj więcej:**Zwalczanie ASF zagrożone przez brak rąk do pracy. Bo płaca zbyt niska**

ASF rujnuje rolników. 7 kolejnych przypadków wirusa w chlewniach
wetgiv.pl

Źródła: komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii i Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

To zatrważające - Jerzy Dymek, wojewódzki lekarz weterynarii o wynikach kontroli w związku z ASF:

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
obserwator
Prosze zauważyć jak wirus lawinowo roznosi się po gospodarstwach od momentu kontroli PIW gospodarstw przez osoby trzecie proszę wyciągnąć wnioski Natychmiast zakaz wstępu do chlewni
osobą trzecim bioasekuracja nie zabezpiecza w 100% przed wirusem
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska