https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Audyt w krakowskim magistracie dobiegł końca. Zaplanowano trzy etapy naprawcze dla miasta. Główne problemy: finanse i rozproszenie urzędów

Aleksandra Łabędź
Audyt w krakowskim magistracie dobiegł końca. Wstępne wnioski bardzo ogólne. Zaplanowano trzy etapy naprawcze dla miasta
Audyt w krakowskim magistracie dobiegł końca. Wstępne wnioski bardzo ogólne. Zaplanowano trzy etapy naprawcze dla miasta Aleksandra Łabędź
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zaraz po objęciu urzędu zapowiedział politykę ewolucji, a nie rewolucji. Właśnie w taki sposób zarządzania miastem miało się wpisać przeprowadzenie audytu wewnętrznego, finansowego i strukturalnego. Podjęte działania analityczne i weryfikacyjne dotyczyły m.in. realizacji budżetu Miasta Krakowa, planów rozwojowych miasta, a także realizacji działań. Wnioski, które zaprezentował prezydent Krakowa podczas zwołanej w czwartek, 18 lipca, konferencji prasowej nie mówią jeszcze o szczegółach, planach likwidacji konkretnych jednostek czy też zwolnieniach. W Krakowie planowane jest wprowadzenie ewolucyjnego planu naprawczego podzielonego na etapy. Realizacja pierwszego etapu potrwa do 31 grudnia. Etap drugi rozpocznie się 1 stycznia 2025 r. Etap trzeci zostanie przeprowadzony od 1 stycznia 2026 r.

We wrześniu zostaną zaprezentowane rozwiązania strukturalne

Przez ostatnie dwa miesiące prezydent pracuje z Zespołem Audytu Wewnętrznego i Wydziału Kontroli Wewnętrznej i Ewidencji Mienia, który na jego prośbę audytuje kolejne obszary funkcjonowania miasta w każdym aspekcie. Również zastępcy prezydenta w swoich obszarach rozmawiają, audytują, sprawdzają.

– Będzie najprawdopodobniej jeszcze jeden audyt zewnętrzny w konkretnych obszarach - zapowiedział prezydent Miszalski.

- Jesteśmy po pierwszym etapie wyciągnięcia ogólnych wniosków. Natomiast potrzebujemy mniej więcej około 1,5 do 2 miesięcy na to by na podstawie tych wniosków zaprezentować konkretne rozwiązania. To nie znaczy jednak, że takich już teraz nie mamy – mówił prezydent Aleksander Miszalski i dodał: - Szacujemy, że do września potrzebujemy czasu, by tę strukturę zaprojektować. Te prace już się rozpoczęły, już mamy wstępne wnioski, natomiast je trzeba przedyskutować, żeby mieć pewność, że te rozwiązania będą optymalne.

Każda złotówka będzie oglądana z każdej strony

- Potrzebujemy zwiększenia kontroli nad wydatkami – wyjaśniał Aleksander Miszalski i dodał: - Wprowadzenie budżetu zadaniowego nie oznacza, że on w ogóle teraz w mieście nie funkcjonuje, ale jednak w ujęciu wydatków bieżących nie za bardzo działa. To oznacza, że jednostki czy wydziały dostają swoje środki i najczęściej jest ich zbyt mało, ale nie ma pełnej kontroli nad tym jakie zadania są z tych wydatków bieżących realizowane i dlaczego są potrzebne. Oczywiście ja tych informacji się domagam i proszę o nie, natomiast do tego musi być system, a nie działanie doraźne-ręczne żeby każdą jednostkę rozbierać. To jest 9 mld budżetu, w związku z tym nie da się tym ręcznie zarządzać, to musi być system, który wraz z odpowiednim oprogramowaniem da nam wgląd w każdą złotówkę w gminie z informacją nie tylko, w którym jest wydziale, ale również czego konkretnie dotyczy, jakiego zadania – wyjaśniał.

Prezydent podkreślał również, że urząd w Krakowie jest bardzo rozproszony: "To nie ułatwia ani obsługi mieszkańców, ani komunikacji wewnątrz urzędowej, a często jest po prostu nieefektywne finansowo, tzn. my płacimy za nieruchomości, które są po prostu drogie w utrzymaniu. Na pewno optymalizacja tego będzie jednym z zadań".

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Krakowa wyliczał wstępne wnioski z przeprowadzonego w magistracie audytu. Na liście znalazły się m.in.:

  • rozproszenie realizacji podobnych zadań w różnych komórkach urzędu oraz jednostek miejskich,
  • brak całościowej kontroli nad wydatkami bieżącymi miasta,
  • brak pełnego nadzoru nad działalnością miejskich jednostek organizacyjnych i innych podmiotów komunalnych,
  • deficyt rozwiązań informatycznych
  • deficyt podejścia analitycznego
  • sprawy HR, kwestie kadrowe i płacowe

Po przeprowadzeniu audytu, a także wyciągnięciu z niego wstępnych wniosków, w Krakowie zaplanowano 3-etapowy plan naprawczy.

I ETAP

Etap pierwszy, który ma zostać zrealizowany do 31 grudnia 2024r. będzie dotyczył architektury organizacyjnej gminy. Jak podkreślał prezydent: "Urząd jako organizacja przygotowuje strategię i politykę miasta, plany, nadzoruje ich wykonanie, a także koordynuje i nadzoruje działalność miejskich jednostek i innych podmiotów komunalnych, jako komórek wykonawczych".

Co więcej, w pierwszym etapie będzie miało również miejsce stworzenie Centrum Audytu i Kontroli Analitycznej, które będzie miało za zadanie w pełni kontrolować wydatki i realizację zadań urzędowych, a także wzmocnić bezpieczeństwo finansowe miasta. W planach pierwszego etapu przewidziano również wprowadzenie budżetu zadaniowego. Kolejny punkt tego etapu to również całościowa kontrola prezydenta nad spółkami komunalnymi i miejskimi szpitalami poprzez wzmocnienie działania Wydziału Nadzoru Właściwego.

Do końca roku zostanie też przeprowadzona szczegółowa analiza zadań realizowanych przez gminę, przygotowane zostaną zasady nadzoru UMK nad jednostkami, a także przeprowadzona będzie analiza procedur w celu ułatwienia mieszkańcom załatwienie spraw.

Zaplanowano również kontrolę nad przetargami oraz zamówieniami publicznymi nieprzekraczającymi, zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych, kwotę 130 tys. zł netto. Podkreślono też zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów miejskich (w tym m.in. nieruchomości).

Jednym z priorytetów, o których mówił prezydent jest również wzmocnienie wykorzystywania nowoczesnych technologii, w tym AI do analizy danych. Zaktualizowana ma zostać „Strategia rozwoju Krakowa. Tu chcę żyć. Kraków 2023”.

Wszystkie działania podejmowane w ramach pierwszego etapu mają doprowadzić do reformy struktury urzędu, czyli etapu II.

II ETAP

Drugi etap plany naprawczego to nowa struktura urzędu, od 1 stycznia 2025r. Na ten czas z kolei zaplanowano scalenie w jednej komórce jednorodnych tematycznie zadań, obecnie rozproszonych: np. sprawy związane w ekologią i klimatem, promocją, inwestycjami.

Szczególną uwagę prezydent zwrócił na konieczność przywrócenia Wydziały Sportu, co ma się przyczynić do uporządkowania i rozdzielenia kompetencji między UMK a Zarządem Infrastruktury Sportowej. - Jak sama nazwa już wskazuje, ZIS powinien się zajmować infrastrukturą, a nie całokształtem - dodał Aleksander Miszalski.

W drugi etapie zostanie także powołany Wydział Dialogu Społecznego. W kolejnym punkcie analizie zostaną poddane zadania wspólne i przygotowane zostaną akty prawne niezbędne do powołania Centrum Usług Wspólnych.

III ETAP

Trzeci etap plany naprawczego to Centra Usług Wspólnych, od 1 stycznia 2026r. Wśród zadań zaplanowanych do realizacji w tym czasie znalazły się zadania: obsługa finansowo-księgowa, kadrowo-płacowa, obsługa BHP, obsługa majątku, grupy zakupowe, wspólne usługi informatyczne, koordynacja w zakresie zadań Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zaplanowano też wzmocnienie działalności Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty w zakresie obsługi placówek oświatowych, Centrum Usług Wspólnych dla DPS-ów, żłobków.

Co przyniesie restrukturyzacja?

Prezydent Krakowa podkreślił, że efekty, które da restrukturyzacja to: łatwiej dostępny i słuchający potrzeb mieszkańców urząd, usprawnienie funkcjonowania struktur gminnych: lepszy obieg informacji, komunikacji, skuteczniejsza realizacja usług i zadań. Ponadto plan naprawczy ma doprowadzić do racjonalizacji kosztów. Kolejnym punktem będzie też efektywniejsze planowanie i realizacja budżetu zadaniowego. To do czego będą dążyć urzędnicy to transparentność oraz skuteczne zarządzanie i szczegółowa sprawozdawczość.

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska