Nowa instalacja w Zakładach Azotowych w Tarnowie
W ramach planowanej inwestycji Grupa Azoty chce zmodernizować oraz rozbudować istniejącą infrastrukturę w zakładach w Tarnowie, a także zakupić nowe maszyny, aparaty i urządzenia.
Poprzez innowacyjne wykorzystanie ciepła reakcji neutralizacji, nowa instalacja pozwoli ograniczyć zużycie energii oraz wpływ procesu produkcyjnego na środowisko naturalne.
Wskutek obniżenia zużycia pary wodnej spadną koszty produkcji kaprolaktamu i siarczanu amonu, a to poprawić ma ich konkurencyjność na rynku. Podobne efekty nowej inwestycji spodziewane są również w przypadku produkcji poliamidu-6 oraz saletrosiarczanu amonu, które są wytwarzane z tych półproduktów.
Spółka skorzysta ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Dzięki temu będzie mogła dodatkowo ubiegać się o zwolnienie podatkowe do 40 procent poniesionych nakładów po zrealizowaniu inwestycji, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów, m.in. dochodowego i zatrudnienia.
- Planowany termin zakończenia inwestycji to 2024 rok. Obecnie jest ona na etapie prac projektowych. To kolejna inwestycja wpisująca się w założenia Strategii Grupy Azoty do 2030 roku, szczególnie w kontekście proekologicznych rozwiązań. Zakładamy, że nowobudowana instalacja pozwoli znacząco uatrakcyjnić i wzmocnić konkurencyjność portfolio produktowego Grupy Azoty - komentuje Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Grupy Azoty.
Tarnowskie firmy w Polskiej Strefie Inwestycji
To już 15 decyzja o wsparciu w ramach programu Polska Strefa Inwestycji, która została wydana w Tarnowie od 2018 roku. Łącznie przedsiębiorcy zadeklarowali 257 mln zł nakładów inwestycyjnych, by rozwijać swoje przedsiębiorstwa właśnie w tym mieście.
- Grupa Azoty to firma, z którą współpracujemy na wielu płaszczyznach. Cieszę się, że postanowiła skorzystać także z kolejnej naszej oferty, jaką jest program Polska Strefa Inwestycji. To przyjemność patrzeć na tak zaawansowane technologicznie polskie firmy, które wyznaczają trendy na świecie – mówi Tadeusz Zaremba, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.
PSI to forma wsparcia dla firm planujących nowe inwestycje. Pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT na okres 12 lub 15 lat. O wsparcie może ubiegać się zarówno mały, średni, jak i duży przedsiębiorca.
W listopadzie Krakowski Park Technologiczny wydał decyzję o wsparciu dla spółki Lenze-Tarnów. Za ok. 13 mln zł zakupione zostaną maszyny oraz urządzenia produkcyjne i pomiarowe, co pozwoli na rozbudowę istniejących ciągów technologicznych.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku
