Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Azoty wybudują w Tarnowie nową instalację za ponad 140 milionów złotych, aby zaoszczędzić na kosztach produkcji

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Nowa instalacja w tarnowskim zakładzie Grupy Azoty pozwolić ma na ograniczenie zużycia energii oraz wpływu procesu produkcyjnego na środowisko naturalne
Nowa instalacja w tarnowskim zakładzie Grupy Azoty pozwolić ma na ograniczenie zużycia energii oraz wpływu procesu produkcyjnego na środowisko naturalne Archiwum Grupa Azoty
Ponad 140 milionów złotych przeznaczy Grupa Azoty na budowę nowej instalacji w zakładach w Tarnowie. Dzięki zastosowanym w niej rozwiązaniom spółka chce obniżyć koszty produkcji kaprolaktamu oraz siarczanu amonu, a dodatkowo będzie mogła ubiegać się o zwolnienie podatkowe.

Nowa instalacja w Zakładach Azotowych w Tarnowie

W ramach planowanej inwestycji Grupa Azoty chce zmodernizować oraz rozbudować istniejącą infrastrukturę w zakładach w Tarnowie, a także zakupić nowe maszyny, aparaty i urządzenia.

Poprzez innowacyjne wykorzystanie ciepła reakcji neutralizacji, nowa instalacja pozwoli ograniczyć zużycie energii oraz wpływ procesu produkcyjnego na środowisko naturalne.

Wskutek obniżenia zużycia pary wodnej spadną koszty produkcji kaprolaktamu i siarczanu amonu, a to poprawić ma ich konkurencyjność na rynku. Podobne efekty nowej inwestycji spodziewane są również w przypadku produkcji poliamidu-6 oraz saletrosiarczanu amonu, które są wytwarzane z tych półproduktów.

Spółka skorzysta ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Dzięki temu będzie mogła dodatkowo ubiegać się o zwolnienie podatkowe do 40 procent poniesionych nakładów po zrealizowaniu inwestycji, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów, m.in. dochodowego i zatrudnienia.

- Planowany termin zakończenia inwestycji to 2024 rok. Obecnie jest ona na etapie prac projektowych. To kolejna inwestycja wpisująca się w założenia Strategii Grupy Azoty do 2030 roku, szczególnie w kontekście proekologicznych rozwiązań. Zakładamy, że nowobudowana instalacja pozwoli znacząco uatrakcyjnić i wzmocnić konkurencyjność portfolio produktowego Grupy Azoty - komentuje Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Grupy Azoty.

Tarnowskie firmy w Polskiej Strefie Inwestycji

To już 15 decyzja o wsparciu w ramach programu Polska Strefa Inwestycji, która została wydana w Tarnowie od 2018 roku. Łącznie przedsiębiorcy zadeklarowali 257 mln zł nakładów inwestycyjnych, by rozwijać swoje przedsiębiorstwa właśnie w tym mieście.

- Grupa Azoty to firma, z którą współpracujemy na wielu płaszczyznach. Cieszę się, że postanowiła skorzystać także z kolejnej naszej oferty, jaką jest program Polska Strefa Inwestycji. To przyjemność patrzeć na tak zaawansowane technologicznie polskie firmy, które wyznaczają trendy na świecie – mówi Tadeusz Zaremba, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.

PSI to forma wsparcia dla firm planujących nowe inwestycje. Pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT na okres 12 lub 15 lat. O wsparcie może ubiegać się zarówno mały, średni, jak i duży przedsiębiorca.

W listopadzie Krakowski Park Technologiczny wydał decyzję o wsparciu dla spółki Lenze-Tarnów. Za ok. 13 mln zł zakupione zostaną maszyny oraz urządzenia produkcyjne i pomiarowe, co pozwoli na rozbudowę istniejących ciągów technologicznych.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska