Spektakle, pokazy, warsztaty oraz Krakowski Bal Królewski to wydarzenia, które złożą się na tegoroczną, 24. odsłonę Festiwalu Tańców Dworskich. Oprócz gospodarza festiwalu, Baletu Cracovia Danza, w Krakowie wystąpią: francuski zespół HéliosKine, indyjski zespół z New Delhi Kathak Sanskriti Alaknanda oraz Capella Antiqua Bialostociensis.
Tegoroczna edycja będzie przebiegać pod hasłem: Gwiazdy, planet, kosmos, nawiązując do 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
- Nawiązujemy do Roku Mikołaja Kopernika, mówimy o teorii heliocentrycznej, rewolucji w nauce w sposób nieoczywisty, bo przedstawiamy je przełożone na język tańca – mówi Romana Agnel, dyrektorka Festiwalu Tańców Dworskich.
Festiwalowe wydarzenia rozpoczną się w sobotę, 15 lipca na scenie przed Galerią Krakowską, gdzie odbędą się pokazy i animacje, a swoje choreografie zaprezentuje zespół Kathak Sanskriti Alaknanda oraz młodzi tancerze z Białegostoku. O godz. 20.00 Cracovia Danza przedstawi spektakl „Pan Twardowski. Ale bajka” – opowieść odwołującą się do jednej z najpopularniejszych legend Krakowa, o mistrzu Twardowskim, który dziś patrzy na nas z Księżyca.
- Przez tydzień, od 17 do 20 lipca zapraszamy dzieci i młodzież na bezpłatne na warsztaty „Kraków tańczy pod Wawelem”. Codziennie przenosimy się tanecznie do innego kraju, będą tańce greckie, hiszpańskie, włoskie i francuskie. W piątek, 21 lipca wielki bal w Auli Florianka, gdzie zaprezentuje się po raz pierwszy zespół HéliosKine. Francuskich tancerzy będzie można zobaczyć także kolejnego dnia w Muzeum Czartoryskich – zapowiada Romana Agnel.
Jak zawsze festiwal będzie także okazją dla doskonalenia tańców poprzez udział w Warsztatach Tańców Dworskich oraz masterclass.
24. Festiwal Tańców Dworskich zamknie w niedzielę 23 lipca najnowsze przedstawienie Baletu Cracovia Danza „Planety tańcem poruszone” w Teatrze Słowackiego. Spektakl ukazuje za pomocą tańca zjawiska astronomiczne. Pokazana zostanie ponadczasowa wizja kosmosu prezentującą wizualne poruszanie się planet; jak również pojawią się postaci alegoryczne, takie jak m.in.: Astronomia, Słońce, Księżyc. (Obowiązują bezpłatne wejściówki).
Tradycyjnym już punktem w repertuarze Festiwalu Tańców Dworskich jest wspólne odtańczenie poloneza. Rynek Główny także w tym roku zamieni się w największą krakowską salę taneczną w sobotni wieczór 22 lipca. To niezwykle spektakularne i niepowtarzalne wydarzenie jest także jednym z punktów na ścieżce wiodącej do wpisania poloneza na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Organizowany w Krakowie od 2000 roku Festiwal Tańców Dworskich jest jedynym tego typu wydarzeniem w Europie.
- Festiwal jest jednym z najstarszych krakowskich festiwali, pozostał po wydarzeniach Kraków Miasto Kultury 2000, które w sposób niezwykle kreatywny przetwarza dziedzictwo kulturowe naszego miasta, poprzez praktykę tańca historycznego wiążąc naturalną scenę jaką jest miasto historyczne z muzyką czasów końca renesansu, baroku z żywą społeczną sytuacją. Tańce budzą ogromne zainteresowanie mieszkańców i turystów. Ważna jest sieć kontaktów międzynarodowych, jakie wykreowała Cracovia Danza na przestrzeni tych 24 lat – zaznacza Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.
Wszystkie festiwalowe wydarzenia są bezpłatne. Na bal w Auli Florianka konieczna jest internetowa rezerwacja (cracoviadanza.pl/festiwal/program), a na spektakl w Teatrze Słowackiego wejściówka i potwierdzenie (darmowe wejściówki od 17 lipca w Punktach InfoKraków: ul. Jana 2, ul. Szpitalna 25, Pawilon Wyspiańskiego).
Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!
