- Firma ma świetny produkt i chce się z nim pojawić na rynkach zagranicznych. Nie ma jednak wolnych środków na taką ekspansję? Czy BGK może jej w tym pomóc?
- Tak. BGK aktywnie bowiem wspiera polskich eksporterów oraz polskie podmioty, które planują inwestycje zagraniczne.
- Jakiego wsparcia poszukują firmy?
- Eksporterzy w BGK szukają przede wszystkim wsparcia w finansowaniu sprzedaży na rynkach tzw. podwyższonego ryzyka, szczególnie w krajach charakteryzujących się brakiem stabilności polityczno-gospodarczej lub krajach, gdzie polski biznes, czy dany przedsiębiorca, nie realizował dotąd transakcji na większą skalę, która wymagałaby wsparcia finansowego.
- Czy BGK pomoże też sfinansować inwestycje, które generowałyby eksport firmy?
- Wspierając bezpośrednio polskich eksporterów możemy udzielić długoterminowego kredytu na proeksportowe projekty inwestycyjne w Polsce. Finansowanie zabezpieczone jest gwarancją KUKE do wysokości 80% wartości kredytu. Kolejnym produktem udzielanym we współpracy z KUKE jest krótkoterminowy (do 2 lat) kredyt obrotowy, zabezpieczony do 80% wartości przez KUKE. Podobny mechanizm funkcjonuje również dla prefinansowania eksportu. BGK udziela krótkoterminowego kredytu na realizację konkretnego kontraktu eksportowego.
- To oferta dla wszystkich firm czy tylko tych największych?
- W przypadku bezpośredniego finansowania nasza oferta jest skierowana do podmiotów, które uzyskują minimum 10 mln zł przychodów w stosunku rocznym. Natomiast w przypadku transakcji eksportowych na ryzyku zagranicznych instytucji finansowych (takich jak akredytywy eksportowe) nasza oferta jest skierowana do wszystkich segmentów polskich przedsiębiorstw.
- W jaki sposób odbywa się finansowanie eksportu?
- To zależy od potrzeb eksportera oraz specyfiki transakcji. W BGK dostępna jest szeroka paleta rozwiązań dla eksporterów od etapu przygotowania nawet do zakończenia okresu rękojmi za wykonane prace.
- Czy BGK jest w stanie pomóc firmom także w ekspansji i inwestycjach zagranicznych?
- BGK aktywnie wspiera polskie firmy w inwestycjach zagranicznych i ma spore doświadczenie w tym zakresie. Firmom zainteresowanym zagranicznymi inwestycjami proponujemy kredyt inwestycyjny na finansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez polskie przedsiębiorstwa lub ich zagraniczne spółki-córki. Mogą to być zarówno przejęcia zagraniczne, jak również projekty typu greenfield. Cechą charakterystyczną tego rodzaju finansowania jest fakt, że zabezpieczenia kredytu ustanawiane są w pierwszej kolejności na aktywach zagranicznych (projektu/podmiotu zagranicznego). Istnieje również możliwość ubezpieczenia takiego kredytu w KUKE.
- Dla kogo przeznaczone jest finansowanie akwizycyjne, a dla kogo finansowanie w strukturze Project Finance?
- Finansowanie akwizycyjne będzie interesujące dla firm, które planują inwestycję zagraniczną o minimalnej wartości 8 milionów euro. Struktura project Finance, podobnie jak w Polsce, dotyczy przedsięwzięć, w których polski przedsiębiorca wykorzystuje podmiot specjalnie utworzony do realizacji projektu.
- We wszystkich krajach świata?
- BGK przy wykorzystaniu wyżej opisanych instrumentów finansowych, wsparł dotychczas projekty/kontrakty eksportowe realizowane przez rodzime przedsiębiorstwa w 88 krajach na 6 kontynentach. Jesteśmy otwarci na wszystkie kierunki, jednak z wyłączeniem krajów objętych sankcjami krajowymi lub międzynarodowymi lub o nieakceptowalnym profilu ryzyka.
- Czy BGK współpracuje - wspierając m.in. eksport - również z innymi instytucjami?
- BGK współpracuje ze wszystkimi instytucjami rozwoju. W przypadku wsparcia eksportu oraz inwestycji zagranicznych naszym głównym partnerem jest KUKE SA, która zapewnia ubezpieczenie naszych finansowań od ryzyka politycznego oraz handlowego. BGK razem z KUKE SA jest odpowiedzialny za obsługę rządowego programu Finansowe Wspieranie Eksportu, dzięki któremu możliwe jest wsparcie transakcji polskich firm na wielu rynkach świata. Blisko współpracujemy również z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, aby ułatwić działania polskiemu przedsiębiorcy na rynku zagranicznym.
- Czy małopolskie firmy chętnie korzystają z pomocy BGK?
- Polscy eksporterzy dobrze radzą sobie na rynkach zagranicznych i przedsiębiorcy z Małopolski nie są tutaj wyjątkiem.
- Jakie są ich główne kierunki ekspansji?
- Niewątpliwie głównym kierunkiem eksportu są kraje Unii Europejskiej, jednak coraz aktywniej polscy eksporterzy wychodzą na rynki pozaunijne. Coraz większym zainteresowaniem polskiego biznesu cieszy się kontynent afrykański, gdzie BGK aktywnie wspiera transakcje eksportowe, np. ostatnio potwierdziliśmy i sfinansowaliśmy akredytywy otwarte przez bank w Egipcie. Wystawiamy gwarancje kontraktowe we współpracy z bankami lokalnymi, sfinansowaliśmy też polski eksport do Rwandy w unikalnej strukturze sovereign Finance – gdzie kredytobiorcą był rząd Rwandy. Widzimy też zainteresowanie polskich firm innymi kierunkami np. regionem Azji Centralnej czy Ameryki Południowej, gdzie staramy się wspierać naszych przedsiębiorców poprzez dostępne struktury finansowania.
*****
Feliks Kobierski, Bank Gospodarstwa Krajowego, Departament Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończył również studia podyplomowe Handlu ze Wschodem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pierwsze doświadczenia w handlu zagranicznym i krajowym zdobywał pracując w firmie handlowej z branży instalacyjnej. Od 2001 roku jest związany z sektorem bankowym. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Kredyt Banku, BNP Paribas oraz BGŻ BNP Paribas. Z Bankiem Gospodarstwa Krajowego związany jest od 2018 roku. Zajmuje się finansowaniem handlu.