Kolorowe, barwnie przyozdobione wykonane głównie z suszonych roślin palmy wielkanocne to pamiątka wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Pierwsze palmy wielkanocne i tradycja z nimi związana zostały zapoczątkowane w Polsce już w XI wieku. Ten wielkanocny zwyczaj jest kultywowany do dziś. Tradycyjnie święcone są w Niedzielę Palmową.
Tradycyjnie też, w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc, na Rynku Głównym krakowianie prezentują swoje wielkanocne palmy. Tegoroczny Korowód Palmowy wyruszył spod Barbakanu na płytę rynku, gdzie przed kościołem św. Wojciecha palmy zostały poświęcone, a następnie stanęły w szranki o tytuł najpiękniejszej palmy wielkanocnej.
Pokaz palm organizowany jest w ramach jarmarku wielkanocnego, który w tym roku potrwa do 10 kwietnia.
Na płycie Rynku stanęły ponad 80 kiosków handlowych oferujących towary z naszego regionu, jak również z innych miast Polski. W tegorocznej edycji jarmarku prezentują się także wystawcy z zagranicy, m.in.: z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Włoch. Produkty oferowane przez kupców to przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowana porcelana, obrusy, serwetki, plecionki, wyroby z ekologicznego drewna, wałki oraz pamiątki. Można będzie znaleźć też takie produkty jak: biżuterię z bursztynu, kierpce, koszule i kożuchy ręcznie haftowane oraz rękodzieło z Nepalu.
Ile wydajemy na aktywność fizyczną?
