https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak świętuje się Niedziele Palmową w Nowym Sączu. Pradawna tradycja procesji z osiołkiem jest tu podtrzymywana

Klaudia Kulak
Niedziela Palmowa w Nowym Sączu. Tak obchodzi się ją w Skansenie
Niedziela Palmowa w Nowym Sączu. Tak obchodzi się ją w Skansenie Damian Radziak
Ta tradycja kultywowana jest od lat. W każdą Niedzielę Palmową wokół zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła w nowosądeckim skansenie odbywa się msza święta oraz procesja z figurką Jezusa na osiołku. Ten dawny zwyczaj przestał być kultywowany pod koniec XVIII wieku, ale wrócił do łask i teraz jest rokrocznie przypominany na sądeckiej ziemi. Symbolizuje on triumfalny Jezusa do Jerozolimy, gdy ludzie witali go gałązkami palmy. Tradycji stało się zadość również w 2025 roku.

Niedziela Palmowa w tradycji

Niedziela Palmowa z łacińskiego nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, jest bardzo ważnym świętem dla wiernych Kościoła katolickiego.

Nie tylko rozpoczyna ona okres Wielkiego Tygodnia, ale także nawiązuje do symbolicznych wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa. Jest to czas upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu. W Polsce to święto obchodzone jest od czasów średniowiecznych. To także ostatnia niedziela przed Świętami Wielkiej Nocy.

Nowosądecka tradycja

To święto w wyjątkowy sposób obchodzone jest w Nowym Sączu i podobnie było w tym roku. Uroczystość rozpoczęła się od procesji z tradycyjnymi palmami wielkanocnymi oraz z figurką Chrystusa na osiołku tzw. Jezuskiem Palmowym (zwanym także Dębowym lub Lipowym).

- Jest to nawiązanie do uroczystych XVII- i XVIII-wiecznych procesji. Zwyczaj ten przywędrował na ziemie polskie prawdopodobnie z Niemiec, gdzie był dość powszechny. W XVII i XVIII w. procesje te były bardzo okazałe - informuje Muzeum Ziemi Sądeckiej, organizator wydarzenia.

Tutaj odbywa się coroczna procesja

Obchody religijne i ludowe

Procesja i msza święta to jednak nie wszystko. Sądecki Skansen przygotował też inne atrakcje. Od godziny 10:00 do 13:00 można było podziwiać pokazy dawnych zwyczajów wielkanocnych.

W chacie młynarza z Kamienicy można było zobaczyć jak dawniej odbywało się pieczenie bab wielkanocnych, wyrób koszyczków wiklinowych oraz wyrób kołatek obrzędowych. Zobaczcie sami!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 15

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Siatkówka plażowa znów w centrum Krakowa. Będą zawody Beach Pro Tour Futures

Siatkówka plażowa znów w centrum Krakowa. Będą zawody Beach Pro Tour Futures

Próba przemytu bursztynu z Dubaju. Mężczyzna wpadł na krakowskim lotnisku

Próba przemytu bursztynu z Dubaju. Mężczyzna wpadł na krakowskim lotnisku

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska