https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak świętuje się Niedziele Palmową w Nowym Sączu. Pradawna tradycja procesji z osiołkiem jest tu podtrzymywana

Klaudia Kulak
Niedziela Palmowa w Nowym Sączu. Tak obchodzi się ją w Skansenie
Niedziela Palmowa w Nowym Sączu. Tak obchodzi się ją w Skansenie Damian Radziak
Ta tradycja kultywowana jest od lat. W każdą Niedzielę Palmową wokół zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła w nowosądeckim skansenie odbywa się msza święta oraz procesja z figurką Jezusa na osiołku. Ten dawny zwyczaj przestał być kultywowany pod koniec XVIII wieku, ale wrócił do łask i teraz jest rokrocznie przypominany na sądeckiej ziemi. Symbolizuje on triumfalny Jezusa do Jerozolimy, gdy ludzie witali go gałązkami palmy. Tradycji stało się zadość również w 2025 roku.

Niedziela Palmowa w tradycji

Niedziela Palmowa z łacińskiego nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, jest bardzo ważnym świętem dla wiernych Kościoła katolickiego.

Nie tylko rozpoczyna ona okres Wielkiego Tygodnia, ale także nawiązuje do symbolicznych wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa. Jest to czas upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu. W Polsce to święto obchodzone jest od czasów średniowiecznych. To także ostatnia niedziela przed Świętami Wielkiej Nocy.

Nowosądecka tradycja

To święto w wyjątkowy sposób obchodzone jest w Nowym Sączu i podobnie było w tym roku. Uroczystość rozpoczęła się od procesji z tradycyjnymi palmami wielkanocnymi oraz z figurką Chrystusa na osiołku tzw. Jezuskiem Palmowym (zwanym także Dębowym lub Lipowym).

- Jest to nawiązanie do uroczystych XVII- i XVIII-wiecznych procesji. Zwyczaj ten przywędrował na ziemie polskie prawdopodobnie z Niemiec, gdzie był dość powszechny. W XVII i XVIII w. procesje te były bardzo okazałe - informuje Muzeum Ziemi Sądeckiej, organizator wydarzenia.

Tutaj odbywa się coroczna procesja

Obchody religijne i ludowe

Procesja i msza święta to jednak nie wszystko. Sądecki Skansen przygotował też inne atrakcje. Od godziny 10:00 do 13:00 można było podziwiać pokazy dawnych zwyczajów wielkanocnych.

W chacie młynarza z Kamienicy można było zobaczyć jak dawniej odbywało się pieczenie bab wielkanocnych, wyrób koszyczków wiklinowych oraz wyrób kołatek obrzędowych. Zobaczcie sami!

od 7 lat
Wideo

Cezary Tomczyk o drugim mieszkaniu Nawrockiego

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska