Niedziela Palmowa w tradycji
Niedziela Palmowa z łacińskiego nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, jest bardzo ważnym świętem dla wiernych Kościoła katolickiego.
Nie tylko rozpoczyna ona okres Wielkiego Tygodnia, ale także nawiązuje do symbolicznych wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa. Jest to czas upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu. W Polsce to święto obchodzone jest od czasów średniowiecznych. To także ostatnia niedziela przed Świętami Wielkiej Nocy.
Nowosądecka tradycja
To święto w wyjątkowy sposób obchodzone jest w Nowym Sączu i podobnie było w tym roku. Uroczystość rozpoczęła się od procesji z tradycyjnymi palmami wielkanocnymi oraz z figurką Chrystusa na osiołku tzw. Jezuskiem Palmowym (zwanym także Dębowym lub Lipowym).
- Jest to nawiązanie do uroczystych XVII- i XVIII-wiecznych procesji. Zwyczaj ten przywędrował na ziemie polskie prawdopodobnie z Niemiec, gdzie był dość powszechny. W XVII i XVIII w. procesje te były bardzo okazałe - informuje Muzeum Ziemi Sądeckiej, organizator wydarzenia.
Obchody religijne i ludowe
Procesja i msza święta to jednak nie wszystko. Sądecki Skansen przygotował też inne atrakcje. Od godziny 10:00 do 13:00 można było podziwiać pokazy dawnych zwyczajów wielkanocnych.
W chacie młynarza z Kamienicy można było zobaczyć jak dawniej odbywało się pieczenie bab wielkanocnych, wyrób koszyczków wiklinowych oraz wyrób kołatek obrzędowych. Zobaczcie sami!
