https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa - czego nie wolno katolikowi. Czy trzeba iść do kościoła? Tego wierni powinni przestrzegać w czasie Wielkiego Postu

Klaudia Warzecha
Tego nie wolno robić w Wielkim Poście. Przejdź do galerii i zobacz czego zakazuje kościół katolicki
Tego nie wolno robić w Wielkim Poście. Przejdź do galerii i zobacz czego zakazuje kościół katolicki pixabay.com
Wielki Post w kościele katolickim rozpoczyna się od Środy Popielcowej. Dla wiernych jest to czas 40 dniowego oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Zarówno Wielki Post jak i sama Środa Popielcowa wiąże się dla chrześcijan z wieloma zasadami i wyrzeczeniami, których wierni w tym czasie muszą przestrzegać.

Spis treści

Wielki Post 2025 - kiedy wypada Środa Popielcowa

Termin Wielkiego Postu jest ruchomy zawsze jednak jest to data między 5 lutego do 10 marca. Wielki Post trwa 40 dni od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku, z wyłączeniem niedziel. W tym roku wielki post rozpocznie się w środę, 5 marca i potrwa do czwartku, 17 kwietnia. Data ta jest uzależniona od terminu świąt Wielkanocnych, których termin także jest ruchomy.

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, ale nie należy do świąt nakazanych, co oznacza, że katolicy nie są zobowiązani do uczestniczenia tego dnia w mszy świętej

Jak zatem wyliczyć termin świąt wielkanocnych?

Wielkanoc jest obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca, która następuje po równonocy wiosennej. To sprawia, że data Wielkanocy może przypadać między 22 marca a 25 kwietnia.

Wielki Post - tego nie wolno katolikowi

Wielki Post w kościele katolickim wiąże się przede wszystkim czasem oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. 40-dniowy post ma być odzwierciedleniem pobytu Jezusa Chrystusa na pustyni gdzie według ewangelii przez 40 dni kuszony był przez szatana.

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy pościł już czterdzieści dni i czterdzieści nocy, poczuł w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem»

Chrześcijanie na okres Wielkiego Postu podejmują różnego rodzaju postanowienia, które mają przez ten czas pomóc stać się im lepszymi ludźmi i zbliżyć się tym samym do Jezusa i do jego działań. Niezależnie od dobrowolnych postanowień Wielki Post i Środa Popielcowa dla katolików to okres dodatkowych wyrzeczeń narzuconych przez kościół. Przejdź do galerii i zobacz czego nie wolno katolikowi podczas Wielkiego Postu.

Nabożeństwa gorzkich żali i drogi krzyżowej

Nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są nabożeństwa odbywające się w tym czasie w kościele. Należą do nich Droga Krzyżowa, która polega na medytacji Męki Chrystusa złożonej z 14 stacji gdzie przy każdej z nich wierni modlą się standardową modlitwą. Natomiast jak podaje brewiarz.pl gorzkie żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie

Niedziela Palmowa na zakończenie Wielkiego Postu

Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi - podaje gov.pl. Na pamiątkę tych wydarzeń chrześcijanie w Polsce przygotowują specjalne kolorowe palmy i wyruszają w procesję po ulicach miast lub wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska