Tradycja Grobu Pańskiego. Na czym polega?
Tradycja Grobu Pańskiego jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze religijnej i stanowi istotny element obchodów Wielkiego Tygodnia. W Wielki Piątek, po liturgii Męki Pańskiej, w kościołach buduje się symboliczne groby, w których umieszcza się figurę zmarłego Jezusa oraz monstrancję z Najświętszym Sakramentem, okrytą przezroczystym welonem na pamiątkę całunu, w który owinięto Jezusa w grobie. Adoracja przy Grobie Pańskim trwa aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Misteria Męki Pańskiej i Grób Pański w klasztorze w Alwerni
W klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni Grób Pański jest przygotowywany z wielką starannością, odzwierciedlając głęboką duchowość tego miejsca. Tradycyjnie w Alwerni organizowane są misteria Męki Pańskiej, które przyciągają wiernych z całego regionu.
Modlitwa przy grobie pańskim w klasztorze w Trzebini
W bazylice salwatoriańskiej w Trzebini Grób Pański jest centralnym punktem wielkopiątkowej liturgii. Zgodnie z tradycją, po liturgii Męki Pańskiej, Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do symbolicznego grobu, gdzie wierni mogą oddawać cześć i modlić się w ciszy aż do Wigilii Paschalnej.

