Tradycyjnie, w Niedzielę Palmową, na porannej mszy w Katedrze Wawelskiej odbyło się poświęcenie palm przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który przewodniczył też liturgii na Wawelu. Na uroczystość przybyło wielu krakowian. Byli obecni także chrześcijanie z innych części Polski. Tak samo, jak w kościele Mariackim, gdzie wielkanocne palmy poświecono również podczas porannego nabożeństwa.
Niedziela Palmowa 2025 w Krakowie
13 kwietnia palmy królowały także na Rynku Głównym w Krakowie. Krótko przed południem barwny korowód z palmami wyruszył sprzed Barbakanu, by przejść wokół Jarmarku Wielkanocnego, do kościół św. Wojciecha, gdzie o godz. 11.45 zaplanowano poświecenie wielkanocnych symboli.
Na krakowskim Rynku trwa też konkurs – od godz. 10 - na tradycyjną palmę wielkanocną. Organizatorzy jarmarku zapowiadają, że rozstrzygnięcia wielkanocnej rywalizacji można spodziewać się ok. godz. 13.
Skąd wziął się zwyczaj Niedzieli Palmowej?
Niedziela Palmowa bezpośrednio poprzedza Święta Wielkanocne. Jest upamiętnieniem triumfalnego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, ostatnich dyskusji Jezusa z Sanhendrynem w świątyni, Ostatniej Wieczerzy i Męki Pańskiej, wreszcie chwalebnego Zmartwychwstania.
Pierwsze palmy wielkanocne i tradycje z nimi związane zostały zapoczątkowane w Polsce już w XI wieku. Ten wielkanocny zwyczaj jest kultywowany do dziś. Co roku tydzień przed Wielkanocą obchodzona jest w Kościele katolickim Niedziela Palmowa, inaczej nazywana Niedzielą Wierzbną. W tym uroczystym dniu wierni przynoszą do świątyni różnorodne świąteczne palmy, żeby je poświęcić. Odbywają się także konkursy, na najpiękniejszą, największą palmę itp.
W 2025 roku Niedziela Palmowa przypada w drugą niedzielę kwietnia, czyli 13.
