https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak powstają palmy na słynny konkurs w Lipnicy Murowanej. W rodzinie Leszczyńskich wykonuje je już drugie pokolenie!

Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Do Niedzieli Palmowej pozostały ostatnie godziny. W Lipnicy Murowanej ten dzień jest szczególny za sprawą dorocznego konkursu na najpiękniejsze drzewko wielkanocne. W wielu domach trwają prace nad palmami. Nie inaczej jest w rodzinie państwa Leszczyńskich z Lipnicy Dolnej, gdzie palmy zaczynał robić ojciec rodziny, a dziś tę tradycję kultywują jego dzieci.

W Lipnicy Murowanej palmy wykonuje się od pokoleń

W rodzinie państwa Leszczyńskich z Lipnicy Dolnej każdego roku przygotowuje się kilka palm. Andrzej Leszczyński, wielokrotny zwycięzca konkursu palm, przybył do Lipnicy Dolnej wraz z rodzicami cztery dekady temu. Był wtedy dzieckiem.

Dzięki swojemu ojcu zaczął wykonywać pierwsze palmy zgodnie z lipnicką tradycją.

- Tato robił mi palmy na mój wymiar, aż w latach dziewięćdziesiątych próbowaliśmy wykonywać pierwsze palmy do konkursu palm wysokich - wspomina.

Z roku na rok Andrzej Leszczyński wykonywał coraz wyższe palmy, starał się też, aby równocześnie zachwycały one estetycznie.

- Choćby konkurs był skromny, naturalna rywalizacja nadawała mu dynamiki. Gdy zaczynałem robić wysokie palmy, miały one około dwudziestu metrów. Ta rywalizacja spowodowała, że obecnie najwyższe palmy sięgają blisko trzydziestu ośmiu metrów.

Najwyższa palma Andrzeja Leszczyńskiego miała trzydziestu dwa i pół metra. W 2008 roku, z okazji 50-lecia konkursu palm, mężczyzna wykonał jeszcze wyższe drzewko, które miało trzydzieści sześć i pół metra, ale złamało się podczas stawiania.

- Trzeba było wyciągnąć wnioski i wykonać palmę na tyle solidną, żeby w wyniku warunków nie uległa ona złamaniu.

Rodzinną tradycję wykonywania palm kultywują dzieci Andrzeja Leszczyńskiego

Z roku na rok Andrzej Leszczyński uczył rzemiosła swoje dzieci. Obecnie palmy wykonują już praktycznie samodzielnie jego synowie Mateusz, Piotr i Szymon w wieku odpowiednio 23, 19 i 17 lat. W przygotowanie kwiatów angażują się córki.

- Towarzyszę im mentalnie, wspieram ich, ale większość pracy wykonują sami. Dziewczyny włączają się w dekorację kwiatów. Okazuje się, że taka rodzina jak nasza, gdzie jest sześcioro dzieci, przy dobrej współpracy osiąga dobre efekty.

Praca nad palmą wielkanocną rozpoczyna się od przygotowania drewnianej tyczki, najczęściej jest ona wykonana z drewna świerkowego, jodłowego lub sosnowego.

- Następnym etapem jest przygotowanie wikliny, którą trzeba wyciąć. Robię to ja, albo młodszy brat Szymek, następnie przychodzi czas wiązania palmy. Sam wykonuję mniejsze palmy do siedmiu metrów, brat Mateusz większe. Siostry Ula i Marysia razem z bratem przygotowują kwiatki, wiechę oraz bukszpan - opowiada Piotr Leszczyński.

Podstawą jest tradycja chrześcijańska. Niedziela Palmowa jako pamiątka wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, stanowi piękny wstęp do przygotowania świąt Wielkiej Nocy. To powoduje, że te palmy powstają, że są piękne, strojne i niosą jakieś przesłanie. Nie jest to puste ściganie się w konkursie, tylko jest to piękna tradycja. Konkurs powoduje, że dochodzi do tego naturalna rywalizacja, żeby tę palmę zrobić ładniejszą, strojniejszą i wyższą.

Najwyższa palma w historii

Dotychczasowy rekord wysokości palmy w Lipnicy Murowanej wynosi 37 metrów i 78 centymetrów. Ustanowił go w 2019 roku Andrzej Goryl, 21-letni wówczas mieszkaniec Lipnicy Górnej.

Palma-rekordzistka.
Palma-rekordzistka.
Paweł Michalczyk

66. Konkurs Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej

66. Konkurs Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej rozpocznie się w Niedzielę Palmową z samego rana. Od godziny 7:30 będzie trwało mierzenie, ocena i najbardziej widowiskowe stawianie palm. Ich poświęcenie nastąpi o 10:50, a o 11 rozpocznie się msza św. w kościele św. Andrzeja.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć barwny jarmark wielkanocny, występy zespołów regionalnych, żywe warsztaty wykonywania palm, degustacja „lipnickiej lipiny” (herbaty lipowej) – lokalnego produktu tradycyjnego z Małopolski. Do dyspozycji turystów będą otwarte lipnickie zabytki.

Całość zwieńczy o godz. 17 niezwykły koncert w kościele św. Leonarda pn. „Dźwięki zadumy” w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni.

POLECANE

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska