Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Tydzień w Krakowie. W przedświąteczny nastrój wprowadzą krakowian wydarzenia kulturalne

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W atmosferę Wielkiego Tygodnia wprowadzą krakowian wydarzenia kulturalne
W atmosferę Wielkiego Tygodnia wprowadzą krakowian wydarzenia kulturalne Anna Kaczmarz / Polska Press
Festiwale, koncerty, wystawy, jarmarki, warsztaty - Wielki Tydzień w Krakowie będzie obfitował w wydarzenia kulturalne, które pozwolą wczuć się w atmosferę Wielkanocy, ale też przygotować się na nadchodzące święta nie tylko duchowo. - Rolą tych wydarzeń jest interpretowanie dziedzictwa kulturowego Krakowa, wydobywanie tego, co uważamy za wartościowe, co stanowi naszą lokalną tożsamość, odrębność w globalizującym się świecie – podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

- Zapowiada się przepiękny czas, bogaty w tradycje, obrzędy, ale też w przeżycia duchowe. To wszystko jest kierowane do tych, którzy Kraków w tym czasie odwiedzą, a także do mieszkańców, którzy nie wyobrażają sobie Wielkanocy bez święconki na Rynku, lanego poniedziałku bez Emausu, wtorku bez Rękawki i całego Wielkiego Tygodnia bez festiwalu Misteria Pasachalia, na którym pojawią się największe gwiazdy nurtu muzyki dawnej z całej Europy, wiele zespołów przywożących tu repertuar ściśle powiązany z charakterem tego okresu, dzieła stworzone właśnie na Wielki Tydzień i Wielkanoc. – podkreśla Robert Piaskowski.

Już w najbliższą sobotę krakowianie będą mieli okazję pochwalić się swoimi pracami przegotowanymi na konkurs na drzewko emausowe. Między godz. 10.00 a 12.00 przed klasztorem norbertanek muzealnicy będą przyjmować konkursowe prace, które następnie trafią do Krzysztoforów. Laureata dziewiątej edycji konkursu poznamy w samo południe 10 kwietnia, w dzień Emausu.

Wstępem do wydarzeń Wielkiego Tygodnia jest Niedziela Palmowa, z najsłynniejszym konkursem na wielkanocną palmę odbywającym się w Lipnicy Murowanej. Tradycyjny konkurs na najpiękniejsza palmę połączony z Korowodem Palmowym zaplanowano także w Krakowie, rozpocznie się on o godz. 10.00 na Rynku Głównym i zakończy wyborem najpiękniejszej palmy o 13.30. To wydarzenie jest częścią wielkanocnego jarmarku, który potrwa na Rynku Głównym od 30 marca do 10 kwietnia. W trakcie jarmarku swoje produkty zaprezentuje ok. 80 wystawców. Kiermasz wielkanocny to wydarzenie, które przybliża bogactwo niematerialnego dziedzictwa naszego miasta i regionu, odwołując się wprost do obrzędów, tradycji czy folkloru związanego z Małopolską i poszczególnymi dzielnicami dawnego Krakowa, w tym folkloru zwierzynieckiego.

Od 30 marca na Wawelu można zobaczyć niezwykłe arcydzieła uratowane ze spalonego podlwowskiego kościoła parafialnego w Hodowicy. Rzeźby dłuta Johanna Georga Pinsla są jednym z największych arcydzieł sztuki rzeźbiarskiej na ziemiach polskich pomiędzy Witem Stwoszem a Xawerym Dunikowskim.

- Wyjątkowa, kameralna i poruszająca wystawa, pasyjna tematyka, mocno wpisująca się w okres, w którym teraz się znajdujemy. Pokazowi towarzyszy muzyka pasyjna Bacha – podkreśla Marta Graczyńska z Zamku Królewskiego na Wawelu.

„Pasji Mateuszowej” w wykonaniu Capelli Cracoviensis będzie można wysłuchać także w niedzielny wieczór (2 kwietnia) w Teatrze Słowackiego. Koncert będzie zwieńczeniem projektu pasyjnego, z którym orkiestra odwiedzamy różne miejsca w Krakowie. Orkiestrę poprowadzi Tomasz Pokrzywiński.

Od 4 do 16 kwietnia w Krakowie po raz dwudziesty już obchodom Wielkiego Tygodnia towarzyszyć będzie festiwal Misteria Paschalia – największy i najważniejszy festiwal muzyki dawnej w tej części Europy. W programie znalazły się najciekawsze dzieła od średniowiecza aż po wiek XVIII w wykonaniu cenionych interpretatorów.

Gówna część muzyczna festiwalu zakończy się w niedzielę wielkanocną – 9 kwietnia, ale 16 kwietnia organizatorzy zaproszą na dodatkowy koncert w przypadającą wówczas Wielkanoc obchodzoną w obrządku kościołów wschodnich.

Nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych w Krakowie jest odpust Emaus, który odbędzie się odbędzie się 10 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny w godzinach: 9.00 - 17.00. W trakcie wydarzenia przypomniane zostaną kulturowe dziedzictwo Zwierzyńca i jego rzemieślnicze tradycje, a zwyczajowa forma odpustu wzbogacona będzie o bogaty program kulturalno-edukacyjny

Wielkanocne świętowanie zakończy tradycyjne święto Rękawki. We wtorek 11 kwietnia na kopcu Krakusa w programie znajdą się m.in. rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych zwyczajów Słowian, wielka bitwa wojów oraz jarmark sztuki i potraw tradycyjnych.

- Rolą tych wydarzeń jest interpretowanie dziedzictwa kulturowego Krakowa, wydobywanie tego, co uważamy za wartościowe, co stanowi naszą lokalną tożsamość, odrębność w globalizującym się świecie. Poszukujemy tego skrzyżowania tradycji chrześcijańskich, słowiańskich i typowo polskich na przecięciu rytuałów, obrzędów, muzyki, sztuki, ale także kulinariów ponieważ wiemy, że duchowość tego okresu, ten szczególny sposób przeżywania świąt w Polsce jest także produktem turystycznym dal szczególnego turysty, który przyjeżdża poczuć tutaj w Krakowie coś, co zostało już zapomniane w krajach Europy Zachodniej – mówi Robert Piaskowski.

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska