Będzie to drugie źródło pomocy dla producentów objętych skutkami afrykańskiego pomoru świń. Zgodnie z rozporządzeniem, pomoc będzie przysługiwała z tytułu uboju tuczników oraz loch – chodzi o strefy: małych pasków oraz niebieską. Dotyczyć będzie łącznie maks. 50 tys. zwierząt.
Jak Komisja Europejska pisze w uzasadnieniu, w okresie między 1 sierpnia a 30 września 2016 r. w Polsce został potwierdzony szereg ognisk ASF. Epidemia była szczególnie poważna, gdyż wirusa potwierdzono w kilku gospodarstwach utrzymujących świnie na stosunkowo szerokim obszarze geograficznym. Polska podjęła niezwłocznie niezbędne środki (również dodatkowe środki zapobiegawcze na tych obszarach).
Pomoc będzie przyznana w przypadku spełnienia następujących warunków:
- gdy świnie były utrzymywane na obszarze Polski wymienionym w załączniku do projektu rozporządzenia i podlegały ograniczeniom handlowym w związku z ASF w jakimkolwiek okresie od 1 sierpnia do 18 listopada 2016 r.;
- wówczas gdy zwierzęta były obecne na obszarze kwalifikującym się do pomocy w dniu, w którym został on objęty restrykcjami lub urodziły się i były chowane na tym obszarze po tym dniu;
- gdy zwierzęta zostały ubite w okresie od 1 sierpnia 2016 r. do 30 listopada 2016 r.;
- gdy producent nie skorzystał, w odniesieniu do tych samych sztuk, z pomocy państwa, ubezpieczeń lub wkładu finansowego w ramach rozporządzenia nr 652/2014.
Producent świń nie będzie mógł jednocześnie skorzystać z rekompensat do tych samych świń przewidzianych nowym rozporządzeniem oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2017 r. w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych.
Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy poszkodowani w wyniku wystąpienia ASF? W rozporządzeniu Komisji przewidziano następujące stawki pomocy:
- lochy – 0,34 euro/kg (1,44 zł/kg) masy tuszy;
- inne świnie: różnica między ceną raportowaną przez Polskę w regionie, w którym zlokalizowane jest gospodarstwo producenta w tygodniu dostawy świń do ubojni i ceną rzeczywiście zapłaconą producentowi zgodnie z fakturą, ale nie więcej niż:
– 0,23 euro/kg (0,97 zł/kg) dla świń o masie tuszy do 93 kg;
– 0,34 euro/kg (1,44 zł/kg) dla świń o masie tuszy powyżej 93 kg, ale nie więcej niż 105 kg;
– 0,46 euro/kg (1,94 zł/kg) dla świń o masie tuszy powyżej 105 kg.
Aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów wdrażającym rozporządzenie Komisji w sprawie nadzwyczajnych środków wsparcia rynku, tak aby umożliwić jego realizację.
(koci)