https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie kolejne wsparcie dla producentów trzody

Wcześniejsza pomoc obejmowała tuczniki sprzedane od 1 września 2016 r. To wsparcie przysługuje do świń sprzedanych od 1 sierpnia 2016 r.
Wcześniejsza pomoc obejmowała tuczniki sprzedane od 1 września 2016 r. To wsparcie przysługuje do świń sprzedanych od 1 sierpnia 2016 r. Archiwum
Ta pomoc zostanie skierowana do rolników ze stref: małych pasków i niebieskiej. Będą mogli oni liczyć na rekompensaty za sprzedane – w terminie od 1 sierpnia do 30 listopada minionego roku – do uboju tuczniki i lochy . Zostało już opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji przyjmujące nadzwyczajne środki wspierania rynku wieprzowiny w Polsce w odniesieniu do niektórych loch i innych świń poddanych ubojowi w okresie od dnia 1 sierpnia do dnia 30 listopada 2016 r.

Będzie to drugie źródło pomocy dla producentów objętych skutkami afrykańskiego pomoru świń. Zgodnie z rozporządzeniem, pomoc będzie przysługiwała z tytułu uboju tuczników oraz loch – chodzi o strefy: małych pasków oraz niebieską. Dotyczyć będzie łącznie maks.  50 tys. zwierząt.

Jak Komisja Europejska pisze w uzasadnieniu,  w okresie między 1 sierpnia a 30 września 2016 r. w Polsce został potwierdzony szereg ognisk ASF. Epidemia była szczególnie poważna, gdyż wirusa potwierdzono w kilku gospodarstwach utrzymujących świnie na stosunkowo szerokim obszarze geograficznym.  Polska podjęła niezwłocznie niezbędne środki (również dodatkowe środki zapobiegawcze na tych obszarach).

Pomoc będzie przyznana w przypadku spełnienia następujących warunków:

  • gdy świnie były utrzymywane na obszarze Polski wymienionym w załączniku do projektu rozporządzenia i podlegały ograniczeniom handlowym w związku z ASF w jakimkolwiek okresie od 1 sierpnia do 18 listopada 2016 r.;
  • wówczas gdy zwierzęta były obecne na obszarze kwalifikującym się do pomocy w dniu, w którym został on objęty restrykcjami lub urodziły się i były chowane na tym obszarze po tym dniu;
  • gdy zwierzęta zostały ubite w okresie od 1 sierpnia 2016 r. do 30 listopada 2016 r.;
  • gdy producent nie skorzystał, w odniesieniu do tych samych sztuk, z pomocy państwa, ubezpieczeń lub wkładu finansowego w ramach rozporządzenia nr 652/2014.

Producent świń nie będzie mógł jednocześnie skorzystać z rekompensat do tych samych świń przewidzianych nowym rozporządzeniem oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2017 r. w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych.

Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy poszkodowani w wyniku wystąpienia ASF? W rozporządzeniu Komisji przewidziano następujące stawki pomocy:

  • lochy – 0,34 euro/kg (1,44 zł/kg) masy tuszy;
  •  inne świnie: różnica między ceną raportowaną przez Polskę w regionie, w którym zlokalizowane jest gospodarstwo producenta w tygodniu dostawy świń do ubojni i ceną rzeczywiście zapłaconą producentowi zgodnie z fakturą, ale nie więcej niż:

– 0,23 euro/kg (0,97 zł/kg) dla świń o masie tuszy do 93 kg;

– 0,34 euro/kg (1,44 zł/kg) dla świń o masie tuszy powyżej 93 kg, ale nie więcej niż 105 kg;

–  0,46 euro/kg (1,94 zł/kg) dla świń o masie tuszy powyżej 105 kg.

Aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów wdrażającym rozporządzenie Komisji w sprawie nadzwyczajnych środków wsparcia rynku, tak aby umożliwić jego realizację. 

(koci)

Wybrane dla Ciebie

Najlepsze książki na Dzień Dziecka dla młodych czytelników

Najlepsze książki na Dzień Dziecka dla młodych czytelników

Fortepian za prawie 130 tys. zł już stoi nad Bagrami. Każdy będzie mógł na nim zagrać

Fortepian za prawie 130 tys. zł już stoi nad Bagrami. Każdy będzie mógł na nim zagrać

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska