"Mieszkanie za remont" w Krakowie
To miał być nabór online, tak zapowiadał Urząd Miasta Krakowa, chcąc ułatwić chętnym zgłoszenie do programu "Mieszkanie za remont". Program, w założeniu pomocowy, jest skierowany do osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania - i chciałyby, w zamian za wykonanie remontu (w ciągu roku), wynająć od miasta mieszkanie na czas nieokreślony. W naborze mogą brać udział mieszkańcy Krakowa z zamiarem pobytu stałego, którzy nie są posiadaczami nieruchomości w Krakowie i miejscowości pobliskiej, tj. w powiecie krakowskim, wielickim lub proszowickim.
Pierwszy nabór miał wystartować 8 maja. Jednak w tym dniu nastąpiła awaria systemu Krakowskiego Portalu Usług Miejskich, która spowodowała całkowity brak dostępu do portalu. W jej wyniku żaden wiosek w programie „Mieszkanie za remont” nie został zarejestrowany.
Awarię usunięto i przesunięto datę rozpoczęcia naboru na 20 maja. Niestety 20 maja system znów padł. Miasto postanowiło więc zmienić zasady.
Nowe zasady w programie "Mieszkanie za remont"
"Zgodnie ze wstępnymi założeniami, w sytuacji, gdy osoby składające wniosek będą miały tę samą liczbę punktów, o zakwalifikowaniu się do programu zdecyduje losowanie, a nie tak jak dotychczas kolejność zgłoszeń" - podają urzędnicy.
Propozycja wymaga jeszcze akceptacji Rady Miasta Krakowa. W najbliższym czasie przedstawiony zostanie projekt uchwały w tej sprawie.
Zdaniem urzędników, zmiana spowoduje wyeliminowanie problemu kolejek. "Na nabór przewidziany zostanie jeden miesiąc i wówczas w dowolnie wybranym terminie będzie można udać się do urzędu z wnioskiem, nie obawiając się sytuacji, że o znalezieniu się na liście decyduje moment złożenia dokumentu na dzienniku podawczym" - wyjaśniają urzędnicy.
Nowy termin naboru i więcej mieszkań
Z uwagi na rozpoczynający się sezon wypoczynkowy mieszkańców oraz konieczność przeprowadzenia zmian w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa, termin rozpoczęcia naboru zaplanowano po wakacjach.
Prezydent Krakowa zdecydował również o zwiększeniu puli mieszkań przeznaczonej do IV edycji programu o 20 proc. – ze 150 do 180 mieszkań.
