Dożynki zapoczątkował prezydent Mościcki
Tradycję Dożynek Prezydenckich w Spale zapoczątkował w 1927 roku ówczesny prezydent Ignacy Mościcki. Dla Mościckiego Spała była drugim domem i to tutaj zdecydował się spotykać z rolnikami z całej Polski. W latach jego rządów dożynki odbyły się czterokrotnie.
Na pierwsze dożynki 28 sierpnia 1927 r. zjechało około 10 tys. delegatów z poszczególnych ziem i dzielnic kraju. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez biskupa Mikołaja Bojanka przy wzniesionym ołtarzu polowym. Potem, na wyściełanymi kolorowymi dywanami, podium przed pałacem pojawił się prezydent, któremu życzenia złożył przybrany w krakowską sukmanę starosta dożynkowy. Był to Ignacy Solarz. Mościcki podziękował mu i odebrał wieniec od przodownic. Przez Spałę przeszedł barwny korowód dożynkowy, któremu przygrywały orkiestry i kapele ludowe. Następnie dostojny gospodarz zaprosił gości na obiad przed pałacem. Rok później, podczas drugich dożynek w Spale gościło już 40 tys. osób! W 2000 r. tradycję dożynek spalskich przywrócił prezydent Aleksander Kwaśniewski z inicjatywy ówczesnego wicepremiera Romana Jagielińskiego i osób związanych ze Spałą. Od tej pory dożynki odbywają się w Spale co roku (trzy lata miały charakter regionalny). Po prezydencie Kwaśniewskim raz był na nich obecny prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią, po nim co roku przez całą kadencję rządów przyjeżdżał Bronisław Komorowski z żoną Anną. W ubiegłym roku tradycję, dzięki której o Spale i powiecie tomaszowskim jest głośno w całej Polsce, zdecydował się kontynuować Andrzej Duda.
Program Dożynek Prezydenckich
W tym roku główna część uroczystości, w której udział weźmie para prezydencka rozpocznie się w niedzielę 11 września uroczystą Mszą św. w Kaplicy Polowej AK (początek o godz. 11.30). Po Mszy św. korowód dożynkowy przejdzie z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu (godz. 12.24-13.15), gdzie o godz. 14 rozpocznie się Ceremoniał Dożynkowy, który w tym roku przygotuje także zespół Łany. Ceremoniał będzie transmitowany na żywo w TVP 1.
Ale, jak co roku dwudniowym uroczystościom towarzyszyć będzie szereg dodatkowych atrakcji m.in. na terenie COS OPO będzie można odwiedzić miasteczko regionów i stoiska produktów regionalnych, strefę dla dzieci. Na małej scenie w COS OPO zaprezentują się zespoły z różnych regionów polski . Na sobotę zaplanowano konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP (godz. 14.30-16.30)
Ogólnopolskie święto plonów zakończy się koncertem gwiazd, na scenie na błoniach przy stawie o godz. 19 wystąpi Ivan Komarenko, a o godz. 20 zespół IRA.
Lepiej dojechać pociągiem lub autobusem
Wybierając się do Spały warto wiedzieć, że zwłaszcza w niedzielę ze względu na bezpieczeństwo miasteczko będzie niemal całkowicie wyłączone z ruchu. Do Spały nie wjedziemy w niedzielę od godz. 8.45 do samego wieczora. odpowiednio wcześniej samochody będą kierowane objazdami, a parkingi zostaną zlokalizowane nad rzeką Pilicą (jadąc od strony Ciebłowic) oraz koło Konewki. Można również dojechać do Spały darmowym autobusem MZK z Tomaszowa lub pociągiem Przewozów Regionalnych, które będą kursowały w sobotę i niedzielę z Łodzi przez Tomaszów do Spały.