Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„BEETHOVEN extreme”. Dziewięć symfonii w jeden dzień

Paweł Gzyl
Capella Cracoviensis dała się poznać z niebanalnych prezentacji muzyki klasycznej
Capella Cracoviensis dała się poznać z niebanalnych prezentacji muzyki klasycznej Fot. Jan Hubrich
Capella Cracoviensis znana jest jako orkiestra podejmująca nietuzinkowe artystyczne wyzwania, ale i zespół o ugruntowanej pozycji na europejskiej scenie muzyki klasycznej. Podtrzymując tę opinię, krakowska formacja zaprezentuje w ciągu jednego dnia, w sobotę 27 sierpnia, komplet symfonii Ludwiga van Beethovena. To bezprecedensowe wydarzenie zatytułowane „BEETHOVEN extreme” odbędzie się w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków, a Capellę Cracoviensis poprowadzi w dziewięciu symfoniach pięciu wybitnych dyrygentów - Paul Goodwin, Christophe Rousset, Eivind Gullberg Jensen, EvelinovPidò oraz szef podwawelskiego zespołu - Jan Tomasz Adamus.

- Symfonie Beethovena to kamienie milowe na drodze rozwoju ludzkości - zrewolucjonizowały one bowiem spojrzenie na możliwości twórcze kompozytora, ale też harmonię, kolorystykę czy nasycenie emocjami jego dzieła. Każda z nich ukazuje daje świadectwo muzycznego kunsztu, tchnie artystyczną wolnością - wyjaśnia Paweł Szczepanik, rzecznik prasowy Capelli Cracoviensis - Wszystkie zaś kolejno prowadzą odbiorcę ścieżką, która swój początek znajduje w klasycystycznych dziełach Haydna i Mozarta, by dotrzeć w nieznane wcześniej romantyczne rejony, gęste i fascynujące, porywające i wciągające bez reszty.

27 sierpnia w Centrum Kongresowym wystąpi zarówno orkiestra jak i chór krakowskiej formacji. Obok Jana Tomasza Adamusa, jej dyrektora naczelnego i artystycznego, który poprowadzi słynną IX Symfonię, krakowski zespół wystąpi pod batutami wybitnych autorytetów z zagranicy.

Symfonie I i II poprowadzi Paul Goodwin, dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, który szefował m.in. słynnym Academy of Ancient Music czy Kammerochestrer Basel. Kolejne dwie kompozycje, w tym dobrze znaną „Eroicę”, orkiestra wykona pod okiem Christophe’a Rousseta, znanego krakowskiej publiczności nie tylko z wizyt ze swoim ansamblem Les Talens Lyriques na festiwalu Misteria Paschalia, ale i wcześniejszej współpracy z Capellą Cracoviensis. Dyrygent ten to niekwestionowany specjalista od dawnych technik interpretacyjnych.

Symfonie Losu oraz Pastoralną powierzono Eivindowi Gullbergowi Jensenowi, którego imponujący dorobek obejmuje m.in. koncerty z filharmonikami z Berlina, Kolonii Oslo i Sztokholmu.

W rozbudowanych symfoniach VII i VIII krakowskim zespołem będzie dyrygować Evelino Pidò, na co dzień specjalizujący się w repertuarze operowym. Jego interpretacje dokonane na deskach najsłynniejszych scen Starego Kontynentu, od Wiednia, przez Moskwę, po Londyn, znajdują uznanie słuchaczy i krytyków na całym świecie.

Koncert rozpocznie się o godz. 11 a potrwa do godz. 22. Co trzy godziny będą dwugodzinne przerwy. Na koniec Capella Cracoviensis zaprasza na afterparty. Bilety w cenach od 80 do 180 zł są dostępne w punktach InfoKraków i serwisie Eventim.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska