https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi wielkie święto Filharmonii Krakowskiej i niezwykły koncert jej muzyków

Anna Piątkowska
Opracowanie:
Filharmonia Krakowska świętuje 80-lecie istnienia specjalnymi koncertami, podczas których melomani usłyszą te same kompozycje, jakie zabrzmiały tu na otwarcie
Filharmonia Krakowska świętuje 80-lecie istnienia specjalnymi koncertami, podczas których melomani usłyszą te same kompozycje, jakie zabrzmiały tu na otwarcie fot. Piotr Markowski
3 lutego 1945 roku to data, kiedy oficjalnie rozpoczęła swoją działalność Filharmonia Krakowska. Niemal dokładnie w 80. rocznicę tego wydarzenia – w piątek, 31 stycznia i w sobotę, 1 lutego odbędą się jubileuszowe koncerty, będące repertuarowym odtworzeniem historycznego pod batutą Zygmunta Latoszewskiego. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzą kolejno trzej dyrygenci związani z instytucją – Jerzy Maksymiuk, doradca artystyczny Filharmonii w latach 1992–1998, Antoni Wit – od 2013 roku dyrygent honorowy Filharmonii Krakowskiej oraz Alexander Humala – jej obecny szef artystyczny.

Pierwszy koncert orkiestry symfonicznej miał miejsce 3 lutego 1945 r., wkrótce dołączył chór mieszany, a w dalszej kolejności także chór chłopięcy.

Po II wojnie światowej Filharmonia Krakowska powstała jako pierwsza w Polsce, a na jej otwarcie wybrano kompozycje „Odwieczne pieśni” Karłowicza, Koncert fortepianowy f-moll Chopina z Janem Lisieckim w partii solowej oraz VI Symfonia „Patetyczna” Czajkowskiego.

Podczas koncertów jubileuszowych 31 stycznia o godz. 19.30 i 1 lutego o godz. 18.00. zabrzmią te same utwory, jakie muzycy wykonali podczas koncertu inaugurującego działalność instytucji. Na ten drugi koncert krakowscy filharmonicy wystąpią nie w swojej siedzibie, ale w sali koncertowej ICE.

Obchody jubileuszu trwają w Filharmonii Krakowskiej nieprzerwanie od początku obecnego sezonu – jest to bowiem sezon nadzwyczajnych wydarzeń koncertowych, wspaniałych występów gwiazd światowych scen i bardzo interesującego repertuaru.

Ukoronowanie tego jubileuszu wiąże się jednak zarówno z formą uhonorowania ludzi, którzy Filharmonię Krakowską współtworzą – co będzie miało miejsce 31 stycznia w sali koncertowej przed koncertem, jak i zwróceniem uwagi na nieoczywiste początki instytucji.

Drugiego dnia jubileuszowych obchodów, czyli w sobotę, 1 lutego br. o godz. 16.30 w Centrum Kongresowym ICE, które tego dnia gościć będzie filharmoniczny koncert, odbędzie się premierowe spotkanie z Marią Wilczek-Krupą, autorką książki „Jedno życie to jest cały świat. O początkach Filharmonii Krakowskiej”.

Jak pisze sama autorka – „to był trudny temat, w każdym znaczeniu tego słowa. Już samo ustalenie daty rozpoczęcia działalności Filharmonii Krakowskiej okazało się problematyczne, bo to instytucja, która się rodziła etapami, w drodze pewnego procesu. Stąd mowa jest o aż trzech początkach ośrodka filharmonicznego w Krakowie, z których drugi, przypadający na okres okupacji niemieckiej, stanowił największe literackie wyzwanie. Ta specyficzna biografia powstała bowiem w dużej mierze na podstawie archiwów i źródeł bazujących na pamięci ludzkiej. Ta zaś, jak wiadomo, jest nie tylko wybiórcza, ale i domagająca się jednoznacznych ocen i skrajnych osądów: prawda czy fałsz, bohater czy zdrajca, krzywda czy sprawiedliwość”.

Z okazji jubileuszu zaplanowano nadzwyczajne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra” z udziałem trzech dyrygentów, pod batutą których wystąpi tego dnia filharmoniczna orkiestra. Z Jerzym Maksymiukiem, Antonim Witem oraz z Alexandrem Humalą w pełną wspomnień podróżuda się Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Spotkanie to odbędzie się w foyer Centrum bezpośrednio po sobotnim koncercie, czyli około godziny 20. Wstęp na oba wydarzenia towarzyszące koncertowi jest nieodpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska