https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bieg Pamięci i Pojednania w Oświęcimiu. To było coś więcej niż sportowa rywalizacja

Bogusław Kwiecień
Stawka Biegu Pamięci i Pojednania rozegranego na oświęcimskich ulicach liczyła 400 zawodników i zawodniczek
Stawka Biegu Pamięci i Pojednania rozegranego na oświęcimskich ulicach liczyła 400 zawodników i zawodniczek Bogusław Kwiecień
Na ulicach Oświęcimia rozegrany został Bieg Pamięci i Pojednania. Do rywalizacji stanęło stawka 400 zawodników i zawodniczek, którzy rywalizowali na dystansach 5 i 10 km oraz nordic walking.

Międzynarodowa obsada biegu w Oświęcimiu

Na ulicach Oświęcimia odbył się bieg, który jak podkreślali organizatorzy, był czymś więcej niż sportową rywalizacją.

Celem Biegu Pamięci i Pojednania było upamiętnienie ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz
i Dachau oraz uczczenie 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
jako dostępnej dla każdego formy aktywności fizycznej.

Przed startem organizatorzy i uczestnicy podkreślili pokojowe przesłanie wydarzenia.

Bieg poprzedziło zakończenie sztafety biegowej Dachau - Oświęcim. Na oświęcimski Rynek wbiegło kilkudziesięciu jej uczestników.

Bieg dla każdego

Na starcie oświęcimskiego biegu stanęła mieszanka biegaczy. Obok zaawansowanych zawodników byli zwykli amatorzy biegania.

Rywalizację na 10 km wygrał Paweł Kosek (Tychy), drugi był Stanisław Ptaszyński (Zaborze), a trzeci Filip Socha (Zakopane).

Najlepszą z pań na 10 km była Sylwia Indeka (Jankowice), drugą lokatę zajęła Paulina Kowalska (Kraków), a trzecią Elżbieta Grabowska-Szyszka (Zasole).

Na 5 km zwycięzcą wśród mężczyzn został Rafał Zelech (Chełmek), wyprzedzając Piotra Połącarza (Oświęcim) i Tomasza Wójcika (Rudze).

Wśród pań 5 km najszybciej pokonała Karolina Giza (Wieliczka), druga była Katarzyna Cieślar (Cieszyn), a trzecia Weronika Ptaszyńska (Oświęcim).

W konkurencji nordic walking 5 km wśród kobiet najszybciej pokonała Małgorzata Tyrała (Bytom), a w rywalizacji panów Tomasz Sadowski (Sosnowiec).

Cel charytatywny biegu w Oświęcimiu

Dochody z Biegu Pamięci i Pojednania zostaną przekazane na wsparcie Fundacji Schola Cordis, która od lat wspiera dzieci w leczeniu wad wrodzonych serca.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Vena-Sport, której celem jest promowanie aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia oraz organizowanie wydarzeń sportowych.

Fundacja działa na rzecz rozwoju sportu amatorskiego w Polsce, organizując biegi, zawody oraz inne wydarzenia, które angażują uczestników w różnym wieku i na różnych poziomach zaawansowania.

Współorganizatorem biegu było Stowarzyszenie Oświęcimski Klub Biegacza “Zadyszka”. Klub od dwudziestu lat promuje aktywność fizyczną wśród mieszkańców Oświęcimia i okolic. „Zadyszka” angażuje się również w inicjatywy upamiętniające ważne wydarzenia historyczne.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska