https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka bitwa cesarza Napoleona zakończyła Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu. Huk armat, salw z karabinów i szarża ułańska

Jerzy Zaborski
Wielka bitwa nad Sołą zakończyła Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu
Wielka bitwa nad Sołą zakończyła Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu Jerzy Zaborski
XIV Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu przeszedł do historii. Odbył się w napoleońskim klimacie. Mieszkańcy Oświęcimia mogli nie tylko zgłębić wojenne rzemiosło początku XIX wieku, ale także jego modę i kulturę.

Przy okazji jarmarku były stoiska rzemieślnicze, warsztaty dla dzieci i dorosłych, występy artystyczne oraz strefa historyczna, w której można było spotkać samego Napoleona!

W Oświęcimiu nie rozegrały się wielkie bitwy napoleońskie

W samym Oświęcimiu nie rozegrały się wielkie bitwy napoleońskie, ale miasto i region były świadkami przemarszów wojsk, poboru do armii oraz istotnych zmian administracyjnych i prawnych, które wpłynęły na życie mieszkańców.

- Nieopodal Oświęcimia, na teren Nowego Śląska, wkroczyły oddziały armii napoleońskiej, dowodzone przez Hieronima Bonapartego. W 1806 roku wybuchło tam polskie powstanie, które zmobilizowało wielu ochotników spośród poddanych cesarza Austrii, Franciszka I. Pragnąc walczyć o niepodległość Ojczyzny, podążali przez Oświęcim, by zasilić formujące się oddziały polskie. Wśród nich znaleźli się m.in. porucznik Fijałkowski z Oświęcimia oraz książę Jan Nepomucen Sułkowski z Bielska. W ramach wydarzenia przypomniana zostanie również postać Kajetana Russockiego, uczestnika wojen napoleońskich i adiutanta Napoleona Bonapartego. Po zakończeniu służby wojskowej osiedlił się w Oświęcimiu. W 1841 roku nabył na licytacji zrujnowany zamek oświęcimski, który władze austriackie planowały przeznaczyć do rozbiórki. Przekształcił go, urządzając w nim kancelarię dominialną oraz urząd pocztowy. Dzięki jego staraniom zamek uniknął zniszczenia, zyskał nowe funkcje użytkowe i odegrał istotną rolę w lokalnej społeczności XIX wieku – tymi słowami Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu, przybliżyła klimat Jarmarku Kasztelańskiego

Jerzy Zaborski

Wielka bitwa na koniec jarmarku nad rzeką Sołą w Oświęcimiu

Jarmark Kasztelański zakończyła wielka bitwa pod oświęcimskim zamkiem, nad rzeką Sołą. Huk armat i wystrzałów z karabinów można było usłyszeć bardzo daleko od miejsca inscenizacji.

Historia bitwy była fikcyjna. W dalekim Egipcie, w portowej tawernie, doszło do sprzeczki pomiędzy kapitanem piratów i francuskim oficerem. Pod pokładem pirackiego statku byli żołnierze austriaccy, którzy zaangażowali się konflikt, więc musiało dojść do otwartego starcia z Francuzami, wspieranymi przez ułanów. Wynik tej potyczki, choć długiej i krwawej, był z góry znany. Zwyciężyli Francuzi dowodzeni przez Napoleona, kierującego bitwą z boku.

Mieszkańcy Oświęcimia już dzisiaj zastanawiają się nad tematyką kolejnego Jarmarku Kasztelańskiego, który co roku odbywa się w innym klimacie.

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska