https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły kalendarz z mieszkańcami Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej na niepublikowanych dotąd fotografiach sprzed lat

Bogusław Kwiecień
Grudzie przedstawia Brzeszcze Bór w roku 1958. Jazda na sankach była jedną z najbardziej popularnych rozrywek zimowych wśród dzieci
Grudzie przedstawia Brzeszcze Bór w roku 1958. Jazda na sankach była jedną z najbardziej popularnych rozrywek zimowych wśród dzieci Zbiory MPMZO /arch. Ewy Stawowczyk
Po raz 5. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej wydało historyczny kalendarz ilustrowany nieznanymi dotąd archiwalnymi zdjęciami, na których uchwyconych zostało kilka pokoleń oświęcimian w różnych rolach i sytuacjach.

Historia Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej zapisana na kartach kalendarza

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej od kilku lat wydaje piękne kalendarze, na których kartach znajdują się nawiązania do różnych okresów historycznych.

Dwie z czterech dotychczas wydanych edycji poświęcone były bohaterom związanym z walką z niemieckim okupantem i niosącym w różnej formie pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

W pozostałych przedstawiani byli mieszkańcy w codziennych sytuacjach. Podobnie jest w najnowszym kalendarzu, chociaż w tym przypadku fotografie mają swoją zbliżoną tematykę.

Utrzymujemy historyczny kierunek, z tym, że w kalendarzu na 2025 rok przedstawiamy mieszkańcom oddających się różnym formom aktywności fizycznej czy sportu - mówi Piotr Tarczyński z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów placówki, przekazanych jej przez mieszkańców z ich prywatnych archiwów. Nigdy wcześniej nie były publikowane. Są to fotografie zbiorowe. Co ważne, wiele z nich jest opisanych, jeśli chodzi o pokazanych na nich osób.

Inspiracja do poznania losów kilku pokoleń oświęcimian

Piotr Tarczyński podkreśla, że często pokazywane zdjęcia mogą być inspiracją do bliższego poznania historii związanej z ich bohaterami czy wydarzeń, których byli uczestnikami.

 Jedna z fotografii przedstawia m.in. miłośników tenisa w Chełmku, a wśród pierwszego dyrektora Zakładów Polskiej Spółki Obuwia BATA Alojzego Gabesama i jednego z pracowników fabryki Leona Niziołka.

Luty ilustruje zdjęcie przedstawiające Kazimierza Chałupnika i jego brata Wiktora Chałupnika (na płozie samolotu), przedwojennych pilotów z sukcesami startujących w zawodach lotniczych. Kazimierz w czasie wojny działał w konspiracji. Aresztowany przez Niemców został osadzony w KL Auschwitz. Przeżył obóz.

Z kolei ilustracją do karty stycznia jest zdjęcie kilkudziesięciu kobiet z Oświęcimia na wyprawie narciarskiej w latach 30. ub. wieku. Jedną z nich jest narzeczona cichociemnego Piotra Szewczyka z Babic.

Na karcie z listopada z kolei można zobaczyć w stroju lotniczym Teklę Fajfer, w latach 20. ub. wieku uczennicę Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego w Kętach, a po zakończeniu wojny nauczycieli w Szkole Podstawowej w Jawiszowicach.

W oświęcimskiej placówce podkreślają, że właśnie po publikacji kalendarzu zdjęcia zgłaszają się osoby, które chcą dopisać dalszy ciąg historii lub przekazują kolejne fotografie przechowywane dotąd w rodzinnych archiwach.

Zwraca także uwagę wysoka jakość zdjęć znajdujących się na kartach poszczególnych miesięcy. Nakład obecnej edycji to 500 sztuk.

Wszystko wskazuje, że w kolejnych latach pomysł historycznych kalendarzy zostanie utrzymany, bo jak mówi Piotr Tarczyński zbiory muzealne systematycznie powiększają się i materiałów do ilustracji na pewno nie zabraknie.

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska