https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Muzeum AK

Anna Piątkowska
Opracowanie:
Muzeum AK to jedyna tego rodzaju placówka w Polsce
Muzeum AK to jedyna tego rodzaju placówka w Polsce WOJCIECH MATUSIK
Premiera książki poświęconej żołnierzom AK, występ Orkiestry Wojskowej i muzyków Filharmonii Krakowskiej to wydarzenia, na jakie zaprasza w piątek, 14 lutego, Muzeum Armii Krajowej. Tego dnia po raz pierwszy obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Wstęp na wydarzenia wolny, będą one także transmitowane na profilu muzeum na Facebooku.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej to w krakowskim Muzeum Armii Krajowej okazja do wspólnego świętowania.

O godz. 14.00 w siedzibie muzeum przy ul. Wita Stwosza 12 odbędzie się wręczenie ustanowionych w ubiegłym roku przez MAK honorowych i pamiątkowych odznak „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce” oraz odznak „Lwowski Krzyż Kresowy” przyznawanych przez krakowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Kolejnym punktem programu będzie premiera książki „Kresowi żołnierze Armii Krajowej. Historia – polityka – pamięć”. Jak wyjaśniają muzealnicy, to pierwsza od dłuższego czasu monografia wschodnich okręgów Armii Krajowej (Lwowskiego, Stanisławowskiego, Tarnopolskiego, Wołyńskiego, Poleskiego, Nowogródzkiego i Wileńskiego oraz Inspektoratu Grodno). Publikacja została przygotowana przez zespół krakowskich historyków, a wydało ją Muzeum AK. Premiera książki będzie okazją do spotkania z autorami i redaktorami monografii.

Wydarzenie uświetni występ Orkiestry Wojskowej z wiązanką melodii wojskowych, a o godz. 16 przewidziano koncert artystów Filharmonii Krakowskiej, którzy zaprezentują kresowe pieśni partyzanckie.

Spotkanie będzie transmitowane na facebooku i stronie muzeum-ak.pl. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Krakowskie muzeum to jedyna tego rodzaju instytucja w Polsce, upowszechniająca wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego sile zbrojnej Armii Krajowej. Na wystawach zwiedzający mają szansę doświadczyć spersonifikowanego wymiaru wojny i okupacji ukazanego przez pryzmat osobistych pamiątek, fotografii archiwalnych i dokumentów, a także poznać losy, postawy i działania żołnierzy AK. Ekspozycja stała muzeum przedstawia obraz polskiego podziemia czasów wojny, wraz z jego duchową genezą obejmującą Polskę międzywojenną oraz kształtem dziedzictwa patriotycznego we współczesnej Polsce.

Na ekspozycji prezentowanych jest kilka tysięcy unikatowych obiektów, w tym m.in.: karty raportu Witolda Pileckiego, mundur dowódcy AK gen. T. Bora-Komorowskiego, praca Tadeusza Kantora pt. "Klęska wrześniowa" oraz liczne pamiątki po patronie Muzeum - gen. Emilu Fieldorfie "Nilu" (odznaczenia, dokumenty, fotografie rodzinne oraz... młynek do kawy). Do dyspozycji zwiedzających pozostają również repliki i makiety (czołg Vickers E, rakieta V2, wnętrze samolotu Halifax) oraz obiekty przeznaczone dla osób z dysfunkcjami (mundury, mapa konturowa w formie puzzli).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska