Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej to w krakowskim Muzeum Armii Krajowej okazja do wspólnego świętowania.
O godz. 14.00 w siedzibie muzeum przy ul. Wita Stwosza 12 odbędzie się wręczenie ustanowionych w ubiegłym roku przez MAK honorowych i pamiątkowych odznak „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce” oraz odznak „Lwowski Krzyż Kresowy” przyznawanych przez krakowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Kolejnym punktem programu będzie premiera książki „Kresowi żołnierze Armii Krajowej. Historia – polityka – pamięć”. Jak wyjaśniają muzealnicy, to pierwsza od dłuższego czasu monografia wschodnich okręgów Armii Krajowej (Lwowskiego, Stanisławowskiego, Tarnopolskiego, Wołyńskiego, Poleskiego, Nowogródzkiego i Wileńskiego oraz Inspektoratu Grodno). Publikacja została przygotowana przez zespół krakowskich historyków, a wydało ją Muzeum AK. Premiera książki będzie okazją do spotkania z autorami i redaktorami monografii.
Wydarzenie uświetni występ Orkiestry Wojskowej z wiązanką melodii wojskowych, a o godz. 16 przewidziano koncert artystów Filharmonii Krakowskiej, którzy zaprezentują kresowe pieśni partyzanckie.
Spotkanie będzie transmitowane na facebooku i stronie muzeum-ak.pl. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Krakowskie muzeum to jedyna tego rodzaju instytucja w Polsce, upowszechniająca wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego sile zbrojnej Armii Krajowej. Na wystawach zwiedzający mają szansę doświadczyć spersonifikowanego wymiaru wojny i okupacji ukazanego przez pryzmat osobistych pamiątek, fotografii archiwalnych i dokumentów, a także poznać losy, postawy i działania żołnierzy AK. Ekspozycja stała muzeum przedstawia obraz polskiego podziemia czasów wojny, wraz z jego duchową genezą obejmującą Polskę międzywojenną oraz kształtem dziedzictwa patriotycznego we współczesnej Polsce.
Na ekspozycji prezentowanych jest kilka tysięcy unikatowych obiektów, w tym m.in.: karty raportu Witolda Pileckiego, mundur dowódcy AK gen. T. Bora-Komorowskiego, praca Tadeusza Kantora pt. "Klęska wrześniowa" oraz liczne pamiątki po patronie Muzeum - gen. Emilu Fieldorfie "Nilu" (odznaczenia, dokumenty, fotografie rodzinne oraz... młynek do kawy). Do dyspozycji zwiedzających pozostają również repliki i makiety (czołg Vickers E, rakieta V2, wnętrze samolotu Halifax) oraz obiekty przeznaczone dla osób z dysfunkcjami (mundury, mapa konturowa w formie puzzli).
