
Helena Modrzejewska – bogini z Krakowa
Była jedną z najsłynniejszych polskich aktorek. Całe jej życie to walka ze słabościami i dążenie do zdobywania coraz wyższych szczytów. Jej biografia to dowód na to, że ciężka praca nad sobą popłaca.
Urodziła się w 12 października 1840 r. w Krakowie jako Jadwiga Helena Misel. Była pierwszą i do dziś tak naprawdę jedyną polską aktorką, która odniosła wielki i niepodważalny sukces na świecie - zarówno i w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.
W 1876 roku Modrzejewska wraz z grupą przyjaciół wyjechała do Kalifornii. Osiedlili się oni w Anaheim, gdzie prowadzili farmę. Interes jednak nie przyniósł spodziewanych rezultatów i grupa się rozstała. Wśród przyjaciół Modrzejewskiej był tam Henryk Sienkiewicz, który w czasie pobytu na farmie napisał "Szkice węglem".
W Stanach Zjednoczonych z sukcesem zadebiutowała na deskach California Theatre. Przyjęła wtedy pseudonim Helena Modjeska. "To jedna z wielkich aktorek naszych czasów" - pisał recenzent "Public Ledger" z Filadelfii. Wcieliła się w blisko 270 różnych postaci, grając w ponad 6 tysiącach przedstawień, z czego około dwie trzecie ról po angielsku.
Modrzejewska wielokrotnie wracała do Polski. W repertuarze miała 260 ról. Do historii przeszły jej kreacje szekspirowskie, grane jeszcze w Polsce: Julii z "Romea i Julii", Ofelii z "Hamleta" czy Lady Makbet z "Makbeta".
Odniosła sukces nie tylko artystyczny. Dla ówczesnych kobiet stała się symbolem emancypacji w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Była gościem kongresu kobiet w Chicago w 1893, podczas którego wygłosiła przemówienie o sytuacji niewiast na terenach polskich.
Zmarła w Bay Island w East Newport w Kalifornii 8 kwietnia 1909 roku w wieku 68 lat.

Helena Ruberstein - pierwsza dama piękna z Krakowa
Z Krakowa wyjechała w świat ze słoiczkiem mikstury, która stała się podwaliną do stworzenia - istniejącego do dziś - kosmetycznego imperium znanego w każdym zakątku globu. Jedna z najbogatszych kobiet świata, która majątek zdobyła własną pracą, wyjeżdżała z kraju, wygnana przez biedę.
Na świat przyszła 25 grudnia 1872 w podkrakowskim Podgórzu, jako najstarsza córka w rodzinie drobnego kupca - Chaja, którą świat poznał i zapamiętał jako Helenę Rubinstein. Wkrótce po jej narodzinach Rubinsteinowie przenieśli się do Krakowa i to w dzielnicy żydowskiej na Kazimierzu wychowała się i dorastała.
W wieku 18 lat wyemigrowała do Australii, by pomóc w opiece nad dziećmi swojemu wujkowi. Po krótkim czasie rozpoczęła pracę w aptece, gdzie jej uroda i nieskazitelna cera wzbudziła podziw u tamtejszych kobiet. Wtedy też narodził się jej pierwszy pomysł na biznes – postanowiła rozprowadzać wśród Australijek krem doktora Lykusky’ego, który w małych słoiczkach przesyła jej matka z rodzinnego Krakowa. Popyt na towar był jednak wciąż duży, a dostawy zbyt rzadkie by sprostać potrzebom rynku, dlatego też Helena postanowiła poprosić o przesłanie receptury i sama zaczęła produkować go na miejscu.
Do wybuchu I wojny światowej Helena Rubinstein miała już salony w Londynie i Paryżu. W 1915 roku otworzyła swój pierwszy nowojorski salon i od tego czasu Stany Zjednoczone stały się miejscem, w którym odnosiła największe sukcesy.
Kiedy zmarła w 1965 r., jej majątek szacowano na 100 mln dol. Była jedną z najbogatszych kobiet świata. 'Cesarzowa piękna' - mówił o niej Jean Cocteau. Własnoręcznie stworzyła kosmetyczne imperium - zaczynając w Australii, poprzez Londyn, Paryż, Nowy Jork. Puderniczkę do jej pudru projektował Salvador Dali. Inicjały 'HR' do dziś są na najdroższych słoiczkach z kremem, reklamuje je Demi Moor.

Bernie Sanders - syn emigranta z polskich Słopnic
Małopolskimi korzeniami mogą pochwalić się także wielcy amerykańscy politycy. Jednym z nich jest Bernie Sanders.
Jego ojciec, Eliasz Sanders, był polskim Żydem, urodzonym w Słopnicach, koło Limanowej. Do Stanów Zjednoczonych wyemigrował tuż po pierwszej wojnie światowej, w 1921 roku. Miał wówczas 17 lat i przy sobie pieniądze tylko na bilet na statek. Po przypłynięciu do Stanów osiadł na nowojorskim Brooklynie, wówczas zamieszkałym wyłącznie przez najbiedniejszych. Ożenił się z Dorotą Glassberg, również Żydówką, córką imigrantów z Rosji i z Polski. Eliasz zajął się handlem farbami, ale nigdy nie dorobił się majątku oraz nie zrobił wielkiej kariery.
Za to jego synowie, Larry i Bernie, owszem. Ten pierwszy, starszy, wyprowadził się do Anglii, gdzie pracował jako samorządowiec i wykładowca akademicki. Bernie zaś już zapisał się w historii Stanów Zjednoczonych - jako najdłużej zasiadający niezależny kongresmen. W listopadzie 2006 został zaś wybrany na pierwszego senatora-socjalistę. Z kolei w 2016 roku konkurował prawyborach na urząd prezydenta USA z Hillary Clinton.
O Bernim Snadersie cały świat ponownie mówił w 2021 roku. Wszystko za sprawą jego nietypowego stroju w jakim przyszedł na ceremonię zaprzysiężenia nowego amerykańskiego prezydenta Joe Bidena. Chodzi o grube wełniane rękawice, które stały się obiektem wielu komentarzy.

Douglas Emhoff - drugi Dżentelmen USA z gorlickimi korzeniami
Małopolskimi korzeniami może poszczycić się także Douglas Emhoff - mąż wiceprezydent USA Kamali Harris.
O swoim polskim pochodzeniu drugi dżentelmen USA wspomniał w ubiegłym roku podczas wizyty w Gorlicach, skąd pochodzili jego pradziadkowie. Wiadomo, że za Ocena wyemigrowali oni ponad 120 lat temu.