
Tylko trzy miejscowości na świecie noszą nazwę Wielkanoc. Jedna z nich znajduje się w gminie Gołcza w województwie małopolskim. Jej chlubą jest Gminny Ludowy Klub Sportowy Spartak Wielkanoc Gołcza. Jego piłkarze występują w klasie B (na półmetku rozgrywek są zdecydowanym liderem tabeli). Mają ładny stadion, piękną tradycję, oddanych kibiców. Wielkanoc to najlepsza okazja, by przybliżyć historię klubu i pokazać jego siedzibę.
Kliknij "NASTĘPNE >", strzałką w prawo na klawiaturze lub gestem na ekranie smartfonu.

Wielkanoc - podstawowe informacje
Wielkanoc jest położona w województwie małopolskim, w powiecie miechowskim, w gminie Gołcza (jest w niej jednym z 22 sołectw). Leży nad rzeką Gołczanką (prawym dopływie Szreniawy), ok. 40 km na północ od Krakowa i 12 km na zachód od Miechowa. Ma powierzchnię 3,18 kilometrów kwadratowych. Liczy około 250 mieszkańców.

Jedyna w Polsce, jedna z trzech na świecie
Wielkanoc - to jedyna o takiej nazwie miejscowość w Polsce, a zarazem jedna z trzech na świecie. Przy wjazdach do niej ustawiono tzw."witacze (na zdjęciu) - tablice informujące skrótowo o historii wsi. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1382 roku, gdy w rejestrze sądowym zapisano, że Wilczko z Wielkanocy sądził się o kradzież krowy z pastwiska z Janem ze Ściborzyc. W 1768 roku w Wielkanocy wziął ślub awanturnik i podróżnik, hrabia Maurycy Beniowski.

Słynne źródełko w Wielkanocy
Za budynkiem Spartaka znajduje się źródełko - z bardzo dobrą, zimną i zdrową wodą. Pod koniec ubiegłego roku z inicjatywy Andrzeja Bonemberga druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Wielkanoc uprzątnęli źródełko i brzeg a w tym roku wykonano - z pomocą finansową Gminy Gołcza - tam dojście do źródła kładkę.