Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia. 200 lat szkoły w małym palcu

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Anna Agaciak
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” organizuje konkurs poświęcony sławnej szkole. 40 uczestników rywalizowało w znajomości nauczycieli, absolwentów i dziejów placówki.

Choć w czerwcu odbyły się główne obchody jubileuszu 200-lecia Gimnazjum i Liceum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, to już w najbliższą środę (15 listopada) kolejna odsłona urodzinowych wydarzeń.

Tym razem w Oratorium św. Kingi przy ul. Białej 1, w Bochni o godzinie 11, będzie miał miejsce finał Konkursu Historycznego „Od przeszłości do teraźniejszości”. Jest on organizowany corocznie przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Bochni i Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej Zarząd Główny w Bochni.

Tegoroczna edycja poświęcona jest właśnie 200-leciu istnienia Gimnazjum i LO w Bochni oraz ich wybitnym absolwentom. Celem organizowanego od kilku lat konkursu jest propagowanie, szczególnie pośród młodzieży szkół ponadpodstawowych, wiedzy o przeszłości Bochni iZiemi Bocheńskiej.

– Właśnie zakończyły się półfinały tegorocznego konkursu – mówi Halina Mucha, przewodnicząca stowarzyszenia. – Wzięło w nich udział 40 młodych ludzi z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu bocheńskiego. Pisali testy ze znajomości dziejów szkoły.

Do finału konkursu dostało się dziesięciu uczniów z Bochni. To Sebastian Satoła z Zespołu Szkół nr 2, Dominik Wierniak z I LO, Filip Rudnik z I LO, Dawid Chrzan z I LO, Magdalena Śliwa z Zespołu Szkół nr 3, Barłomiej Zieliński z I LO, Szymon Klejdysz z ILO, Aleksandra Szustka z Zespołu Szkół nr 2 i Olga Płaczek z Zespołu Szkół nr 1.

Młodzi ludzie, którzy przeszli do finału, byli świetnie przygotowani. Dzieje bocheńskich szkół mieli w małym palcu. Wiedzieli, kto uczył śpiewu i muzyki w gimnazjum w latach 1880 - 1910 i założył dwie szkolne orkiestry.

Potrafili też odpowiedzieć na pytanie, kto uczył się w szkole tylko rok i miał opinię chuligana, ale dziś jest uznawany za jednego z największych polskich prozaików i scenarzystów.

Za tydzień przed finalistami rywalizacja w Oratorium. Przygotowano dla nich aż 150 trudnych pytań. Finał 15 listopada jest otwarty dla wszystkich pragnących poszerzenia swej wiedzy o tej 200-letniej szkole.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: biskup Leszek Leszkiewicz, Józefa Szczurek-Żelazko – wiceminister zdrowia Rządu RP , Ludwik Węgrzyn – starosta bocheński oraz Zbigniew Rojek – prezes Kopalni Soli Bochnia.

Przypomnijmy. Tradycje bocheńskiej szkoły sięgają 1817 roku. Po reorganizacji w 1938 roku w 6-klasowe gimnazjum i 2-klasowe liceum została ona nazwana Państwowym Liceum i Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego. Szkoła ta wywarła znaczny wpływ na rozwój miejscowego życia.

Miała wybitnych absolwentów. Wśród nich jest m.in. ks. Jan Nepomucen Fijałek, historyk Kościoła i prawa kościelnego, który był profesorem i rektorem Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, Stanisław Fischer, twórca muzeum w Bochni i inicjator utworzenia liceum plastycznego w Nowym Wiśniczu, ks. Wincenty Gadowski, wybitny taternik i alpinista, Karol Frycz, malarz, ojciec polskiej nowoczesnej scenografii, czy Edward Arłamowski, jeden z najwybitniejszych polskich szachistów

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska