„Kończyła się II wojna światowa. Dla Niepołomic był to dzień 21 stycznia 1945 roku, niedziela. Odbudowa życia kulturalnego, zniszczonego przez okupanta, stała się główną troską mieszkańców Niepołomic. Czekały na to dzieci i młodzież, spragniona nieskrępowanego okupacyjnymi zakazami wyrażania myśli, czego nie ceni się, gdy jest oczywistą codziennością, natomiast brak odczuwa bardzo boleśnie. Zaraz po zakończeniu wojny Tadeusz Biernat (późniejszy wieloletni dyrektor LO, w latach 1946–1968 – red.) i Jan Ziemba pokonali pieszo 25 kilometrów, by uzyskać oficjalną zgodę na utworzenie w Niepołomicach szkoły średniej, z siedzibą w Zamku Królewskim, i przy ofiarnej pomocy innych nauczycieli, zorganizowali w mieście Gimnazjum Ogólnokształcące” – tak rozpoczyna się historia jubilatki.
Od Zamku Królewskiego w Niepołomicach, po nowoczesną siedzibę szkoły
Niepołomickie gimnazjum otwarto w lutym 1945 roku. Był to okres bardzo trudny dla szkoły, która musiała pracować w warunkach wręcz fatalnych. Zamek był zrujnowany. W budowli, która stała się siedzibą placówki edukacyjnej nie było ani elektryczności, ani centralnego ogrzewania, ani sanitariatów.
Pierwsze świadectwo dojrzałości Szkoły Ogólnokształcącej stopnia licealnego w Niepołomicach wydano w czerwcu 1950 roku. Otrzymał je Tadeusz Borkowski z Woli Batorskiej, który naukę w tej placówce oświatowej rozpoczął – najpierw jako uczeń gimnazjum – 15 lutego 1945 roku. Uczestniczył też w przygotowaniach do otwarcia szkoły, której pierwsza siedziba mieściła się w zamku.
„Pamiętam, że wynosiłem z przyszłych sal lekcyjnych poniemieckie sienniki. W jednym z nich znalazłem karabin. Dziewczęta zamiatały sprzątały, jacyś mężczyźni zbijali z desek ławy i stoły. W tych ławach siedzieliśmy później czwórkami (....). Zajęcia rozpoczęły się 15 lutego, a skończyły ostatniego lipca 1945 roku (...). Pierwsze wakacje trwały tylko miesiąc” – wspominał Tadeusz Borkowski w jubileuszowej publikacji, w książce wydanej w 2015 roku, z okazji 70-lecia LO w Niepołomicach.
We wrześniu 1980 roku liceum wyprowadziło się z zamku. Przeniesiono je do nowego budynku przy ul. 3 Maja, gdzie dzieliło siedzibę ze szkołą podstawową, a kilkanaście lat później zapadła decyzja o wzniesieniu samodzielnego obiektu dla niepołomickiego ogólniaka.
W 1991 roku powołano społeczny komitet budowy szkoły, z inicjatywy m.in. Marii Sondel, która objęła wtedy stanowisko dyrektorki LO. Budynek przy ul. Kazimierza Wielkiego (obecna siedziba szkoły) był gotowy już latem 1994 roku i otwarto go wraz z początkiem roku szkolnego 1994/1995, a rok później w ramach szkoły uruchomiono także technikum, a liczba jej uczniów wzrosła z ok. 220 do 560.
Absolwenci LO w Niepołomicach: pisarze, naukowcy, sportowcy, nauczyciele
Wychowankami niepołomickiego ogólniaka było wielu znanych ludzi, m.in.: pisarz, poeta, autor tekstów piosenek zespołu Breakout, a także m.in. Perfectu i De Mono – Bogdan Loebl, astronom dr Adam Michalec, dyplomata, uczestnik obrad Okrągłego Stołu Wojciech Wróblewski, projektant m.in. hełmu do skafandra kosmicznego BioSuit – dr hab. Michał Kracik z krakowskiej ASP, czy Gerard Makosz znany z telewizyjnego „Sanatorium Miłości”.
Bogdan Loebl pisał przed laty opowiadania i wiersze także o Niepołomicach. – Pamiętam jego opowiadania o księdzu Andrzeju Fidelusie i dyrektorze liceum Tadeuszu Biernacie. Bogdan był ode mnie kilka lat starszy, ale jego utwory znała chyba cała szkolna społeczność – opowiadał nam kilka lat temu Janusz Jagła, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej, maturzysta z 1965 roku.
„Przez długie lata naczelną dewizą szkoły i jej sposobu nauczania było hasło: „Nie zmarnować ucznia! Naprowadzać, zachęcać, rozwijać; nie szkodzić…” oraz wzajemne zaufanie, na jakim oparte były - i nadal są! - relacje między uczniem, a nauczycielem i rodzicem. Dzięki temu szkoła buduje w młodych ludziach poczucie wartości i przekonanie, że będąc podmiotem procesu edukacyjnego jest też równorzędnym partnerem wszystkich uczestników składających się na społeczność szkolną. Stąd zapewne brały się odważne i niezwykle kreatywne uczniowskie projekty i plany, a marzenia - oparte na wyobraźni i racjonalnych podstawach, owocowały konkretnymi działaniami (…). Szkoła miała i miewa wśród swoich uczniów mistrzów świata juniorów w różnych dyscyplinach sportowych (np. szachy, jeździectwo, judo, badminton, finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych, zwycięzców konkursów ogólnopolskich). Od 2012 roku technikum informatyczne kilkukrotnie uzyskiwało w ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych i średnich „Złote, srebrne i brązowe tarcze” (Ranking Perspektywy) – wysokie odznaczenie doceniające właściwie prowadzony przez szkołę proces dydaktyczny. (…). Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że szkoła może pochwalić się ogromną liczbą absolwentów, którzy swoje życie zawodowe połączyli z oświatą: wśród nauczycieli lokalnych szkół, przedszkoli i żłobków można spotkać wiele pokoleń byłych uczniów szkoły. Obecnie również zarządzają nią absolwenci niepołomickiego liceum” – zaznaczono w notce powstałej z okazji 80-lecia LO w Niepołomicach.
Gminna szkoła średnia w Niepołomicach. Ewenement w skali Polski
Absolwentem niepołomickiego ogólnika jest również Michał Hebda, burmistrz Niepołomic od 2024 roku. – Pamiętam, że na zakończenie nauki w tej szkole otrzymałem grosik na szczęście, i mogę powiedzieć, że to szczęście rzeczywiście mi towarzyszy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju i sukcesów naszej szkoły. Życzę jej kolejnych lat pełnych osiągnięć, ambitnych uczniów i oddanych nauczycieli! – napisał burmistrz Niepołomic na FB, z okazji jubileuszu LO.
Dodał, że w ostatnich dniach gmina pozyskała unijne dofinansowanie na rozwój nowoczesnej bazy dydaktycznej w dwóch szkołach w Niepołomicach, w tym 1,25 mln zł dla Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II. Dzięki dotacji ZS otrzyma specjalistyczny sprzęt komputerowy i oprogramowanie; zmodernizowane zostaną również pracownie: informatyczna, programistyczna, hotelarska oraz ekonomiczno-logistyczna, co pozwoli na rozwinięcie tych kierunków kształcenia.
Szkoła średnia w Niepołomicach jest „od zawsze” prowadzona przez gminę (to ewenement w skali kraju, bo dla szkół tego szczebla organem prowadzącym jest ustawowo powiat).
- W ciągu ostatnich trzech lat szkoła wzbogaciła swoją ofertę o klasę policyjną, klasę sportową o profilu piłka nożna oraz technika logistyki. W planach jest uruchomienie także klasy wojskowej. Szkoła jest otwarta na uniwersalne europejskie wartości. Nawiązuje współpracę z wieloma szkołami z Unii Europejskiej, w ramach projektu Erasmus + . Dzięki tej współpracy uczniowie i nauczyciele kształtują kluczowe umiejętności – zaznacza ZS im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach.
Czytaj także
- Masowe wycinki drzew w Krakowie. Rośnie oburzenie. Będą konsultacje społeczne?
- W obronie szkoły sportowej w Wieliczce. Protest uczniów przy magistracie
- Siemacha likwiduje "w trybie pilnym" dziecięcą sekcję pływacką. Rodzice są oburzeni
- Bez lodowiska przy Tauron Arenie. Jest apel o powrót atrakcji i ślizgawki okazjonalne
