W obronie liceum z Nowej Huty. Społeczność szkoły znów przybyła na sesję
Projekt uchwały (II czytanie) o włączeniu XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza-Witkacego na osiedlu Tysiąclecia 15 w Krakowie do Zespołu Szkół Poligraficzno- Medialnych im. Zenona Klemensiewicza na os. Tysiąclecia 38 został wycofany z porządku obrad na życzenie wnioskodawcy, którym był prezydent Krakowa.
Jak argumentowano podczas sesji, na którą tak jak dwa tygodnie temu przybyli licznie przedstawiciele społeczności XXI LO, decyzje dotyczące dalszych losów (siedziby) liceum zostaną podjęte we współpracy, na drodze dialogu z dyrekcją szkoły, Radą Rodziców, gronem pedagogicznym oraz samorządem uczniowskim obu szkół (także Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialanych), a związane z tym rozmowy rozpoczęto w ostatnich dniach.
Przypomnijmy, że przeprowadzka XXI LO – o profilu artystycznym, liczącego 118 uczniów, dzielącego dziś budynek z domem kultury – do siedziby Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych (740 uczniów) oznaczałaby de facto koniec liceum jako samodzielnej placówki. Przeciwko takiemu scenariuszowi protestowali bardzo mocno uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele LO. Pomysł nie budził też entuzjazmu w ZS, gdzie już dziś jest ciasno.
O problemie pisaliśmy tutaj:
Pod obrady środowej sesji RMK trafił natomiast projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa, dotyczących znalezienia nowej siedziby dla XXI Liceum Ogólnokształcącego, przygotowany przez Klub Kraków dla Mieszkańców.
XXI LO w Krakowie zasługuje na własną siedzibę
- Stoimy przed szansą, że XXI LO będzie samodzielną, odrębną placówką. Ta szkoła na to zasługuje, wszyscy wiemy jak wyjątkowa jest ta placówką oświatową. Poszukajmy dla liceum miejsca na mapie Krakowa. Do tej szkoły dojeżdżają dzieci z całego miasta, więc może być to dowolne miejsce, nie musi być to Nowa Huta czy Mistrzejowice – mówiła radna Eliza Dydyńska-Czesak (Kraków dla Mieszkańców).
- Toczy się proces negocjacyjny, ale nie wiadomo, jak to się zakończy. Ta uchwała (projekt klubu Kraków dla Mieszkańców – red.) była konsultowana ze środowiskiem XXI Liceum. Tak naprawdę to oni właśnie byli inicjatorami tej uchwały. Proszę przewodniczącego Jakuba Koska o przeprowadzenie głosowania nad tym projektem już teraz, aby osoby, które przyszły na obrady, nie musiały dłużej czekać i od razu wiedziały jakie jest w tej sprawie stanowisko Rady – argumentował radny Łukasz Gibała (Kraków dla Mieszkańców).
Projekt uchwały „kierunkowej” został zaopiniowany negatywnie przez prezydenta Krakowa, z uzasadnieniem: gmina Kraków nie ma w zasobach budynku, w którym samodzielnie mogłoby funkcjonować XXI Liceum Ogólnokształcące, oraz „Obecnie pomiędzy XXI Liceum Ogólnokształcącym i Zespołem Szkół Poligraficzno-Medialnych prowadzone są rozmowy dotyczące wspólnego korzystania z infrastruktury Zespołu”.
Prezydent Krakowa: nie będzie więcej takich sytuacji
Głos w sprawie zabrał także prezydent Aleksander Miszalski.
- Dziękuję młodym ludziom za zaangażowanie. Dobrze, że tu jesteście i bierzecie sprawy w swoje ręce. Zgadzam się, że dialog z uczniami i gronem pedagogicznym powinien rozpocząć się wcześniej. Zapewniam, że nie będzie więcej takich sytuacji, że uchwała pojawia się bez konsultacji z zainteresowanymi. Projekt uchwały (przygotowany przez miasto – red.) został ściągnięty z porządku obrad między innymi dlatego, by wypracować jak najlepsze rozwiązanie, i bez względu na to jak zakończy się głosowanie (nad projektem uchwały zgłoszonym przez klub Kraków dla Mieszkańców – red.) będziemy z państwem prowadzić dialog, by znaleźć rozwiązanie problemu – powiedział podczas środowej sesji prezydent Krakowa.
Uchwała dotycząca znalezienia nowej siedziby dla XXI LO została odrzucona 24 głosami (przy 16 „za”).
