https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielony transport w Krakowie, czyli plusy i wyzwania elektromobilności. Weź udział w debacie UrbanTalk

Paulina Szymczewska
Zielony transport – jakie ma plusy i z jakimi wyzwaniami mierzy się ta branża? O tym dyskutować będą uczestnicy kolejnego z cyklu spotkań organizowanych w ramach inicjatywy UrbanTalk #wyznaczamykierunkimiasta. Tym razem będzie ono poświęcone elektromobilności i komunikacji w dobie zielonego transportu. Spotkanie odbędzie się 28 maja w auli Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Można je również oglądać online.

Kraków aktywnie wspiera rozwój zielonego transportu poprzez inwestycje w zakup bezemisyjnych pojazdów oraz infrastrukturę do ładowania czy poprzez promowanie alternatywnych środków transportu. Według danych krakowskiego MPK stolica Małopolski obecnie dysponuje 121 autobusami elektrycznymi i 33 autobusami hybrydowymi. Z raportu przygotowanego przez InsightOut Lab wynika, że w 2024 roku Kraków dysponował 240 ogólnodostępnymi punktami ładowania, tym samym plasując się na 4. miejscu w Polsce.

Czy mobilność elektryczna to złoty środek?

Podczas majowej debaty z cyklu UrbanTalk #wyznaczamykierunkimiasta – zatytułowanej „Komunikacja w dobie zielonego transportu – wyzwania i innowacje w elektromobilności” – poruszone zostaną kwestie związane z elektromobilnością. Zaproszeni eksperci wyjaśnią, jakie plusy ma taka forma transportu i z jakimi wyzwaniami mierzy się branża. Odbędzie się dyskusja na temat możliwości, z jakich mogą obecnie korzystać mieszkańcy Krakowa, wypowiedzą się również reprezentanci ekologicznych inicjatyw.

Podczas wydarzenia głos zostanie oddany także młodzieży z Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie, Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2 im. Ignacego Daszyńskiego oraz studentom – będzie to okazja do poznania stanowiska młodych ludzi w sprawie ekologicznych usprawnień transportu.

W debacie głos zabiorą m.in.:

  • Maciej Piotrkowski z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie,

  • Maciej Fijak, redaktor naczelny SmogLab i reprezentant grupy obywatelskiej Akcja ratunkowa dla Krakowa działającej na rzecz ekologii,

  • Maciej Płatek, CEO Electroride – lidera na polskim rynku w zakresie dostarczania lekkich pojazdów elektrycznych takich jak skutery czy minicary,

  • dr Edward Szczypka, wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie.

Spotkanie poprowadzi dziennikarka Aleksandra Wasilewska. Dodajmy, że dzięki uprzejmości firmy Electroride po zakończeniu transmisji debaty uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia oraz odbycia jazd testowych pojazdami elektrycznymi.

W spotkaniu mogą wziąć udział wszystkie osoby zainteresowane tematem elektromobilności, zielonego transportu i ekologii. Debata odbędzie się 28 maja o godz. 11 w auli Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Będzie również transmitowana na kanale WSZiB w serwisie YouTube.

Organizatorzy zachęcają również do odwiedzania strony wszib.edu.pl/urbantalk, gdzie regularnie są publikowane informacje o nadchodzących wydarzeniach i relacje z debat.

Debaty UrbanTalk – od ekologii po społeczną urbanistykę

Przypomnijmy, UrbanTalk to inicjatywa Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, w ramach której poruszane są kwestie związane z życiem w mieście, ekologią i biznesem – w zakresie społecznej odpowiedzialności. Panele dyskusyjne, webinary, spotkania edukacyjne mają jeden cel: skupić mieszkańców, studentów oraz biznes i zachęcić ich do wspólnego działania.

Do inicjatywy dołączyły również krakowskie szkoły, firmy i instytucje, którym bliska jest zielona idea. Partnerami wydarzeń organizowanych w ramach UrbanTalk są m.in.: Miasto Kraków, Zarząd Zieleni Miejskiej, Krakowski Alarm Smogowy, Radio Kraków i Dziennik Polski.

Do tej pory w ramach spotkań UrbanTalk poruszane były m.in. takie tematy jak: „Drugie życie zabytku, czyli przenikanie historii do teraźniejszości – rewitalizacja historycznych budynków”, „Krwiobieg miasta. Strefy czystego transportu, czyli kto wjedzie do centrum miasta?”, „Rozwój miasta – turystyka czy przestrzeń biznesowa?”, „Nie tak ekologiczni, jak ich malują!” czy „Od mody do recyklingu. Nowe przepisy – szansa czy wyzwanie?”.

Podczas debat były również poruszane kwestie związane np. z budowaniem lokalnej społeczności, urbanistyki społecznej i ekologii miasta. Gośćmi debat byli m.in. przedstawiciele Departamentu Infrastruktury Drogowej, Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Zarządu EkoMałopolska czy ogólnopolskiego stowarzyszenia Miasta dla Rowerów. W rozmowach uczestniczyli również architekci, kuratorzy sztuki, reprezentanci krakowskich mediów i uczelni, którym również zależy na rozwoju Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wybrane dla Ciebie

Stabilizacja na GPW przed kluczowymi wynikami w USA

Stabilizacja na GPW przed kluczowymi wynikami w USA

Próbował zamordować swoją partnerkę w pensjonacie w Zakopanem. Grozi mu dożywocie

Próbował zamordować swoją partnerkę w pensjonacie w Zakopanem. Grozi mu dożywocie

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska