WIDEO: Elektryczne hulajnogi nie dla wszystkich. Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić ograniczenia wiekowe i ograniczenia prędkości
Źródło: TVN24/x-news
Od piątku do niedzieli policjanci "drogówki" zwracali szczególną uwagę na wszelkie nieprawidłowe zachowania rowerzystów, zwłaszcza przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, nieostrożne wjeżdżanie na jezdnię zza przeszkody lub pojazdów, czy wreszcie jazdę rowerem wzdłuż po chodniku. W trakcie kontroli policjanci sprawdzali stan techniczny rowerów, ich obowiązkowe wyposażenie, a kierujących badali na zawartość alkoholu w organizmie.
- Efekty działań bocheńskich policjantów to ujawnienie 20 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów, w tym 10 związanych z niewłaściwym wyposażeniem i stanem technicznym rowerów. Zatrważające jest to, że w trakcie prowadzonych działań policjanci zatrzymali aż 7 nietrzeźwych kierujących rowerami, z których rekordzista miał ponad 2 promile i czynny zakaz kierowania pojazdami w tym też jednośladami - mówi Łukasz Ostręga, rzecznik bocheńskiej policji.
Policja przypomina, że rowerzyści są szczególnie narażeni na doznanie poważnych obrażeń w wyniku wypadku. Poza nietrzeźwymi rowerzystami, ogromnym zagrożeniem dla wszystkich użytkowników ruchu są również jeżdżący po zmroku bez wymaganego oświetlenia oraz przejeżdżający po przejściach dla pieszych cykliści.
- Przypominamy, że rowerzysta, który znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych. Osobie, która jedzie rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) grozi mandat w wysokości 500 złotych - dodaje Ostręga.
