Święto zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
Uroczystość Bożego Ciała to ważne w Kościele katolickim święto. Co właściwie obchodzimy tego dnia? Jakie są tradycje i obrzędy związane z Bożym Ciałem? Co oznacza Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o tym święcie!
Boże Ciało - znaczenie
Boże Ciało to tylko skrót od pełnej nazwy tego święta, która brzmi - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ma ono charakter adoracyjny, a więc w tym czasie czczony jest Jezus Chrystus w Najświętszym Sakramencie.
Najświętszy Sakrament został ustanowiony przy Ostatniej Wieczerzy, kiedy to Jezus dał Apostołom władzę, aby zamieniali chleb i wino w Jego Ciało i Krew. Władza ta przeszła następnie na biskupów i kapłanów i do dziś wierni przyjmują Ciało i Krew Chrystusa pod postacią Eucharystii.
Boże Ciało - kiedy?
W Polsce uroczystości Bożego Ciała przypadają w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki). W 2023 roku Boże Ciało obchodzimy 8 czerwca, a w 2024 obchodzić będziemy je już 30 maja.
Boże Ciało - procesja
Znaczenie procesji odbywanej przez wiernych w Boże Ciało jest symboliczne. To publiczna manifestacja wiary i celebracja Eucharystii. Prowadzi ona do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich wierni zatrzymują się i słuchają fragmentów Ewangelii.
- I stacja – ustanowienie Eucharystii
- II stacja - Cudowne rozmnożenie chleba
- III stacja – opowiadanie o uczniach idących do Emaus
- IV stacja – fragment Modlitwy Arcykapłańskiej Jezusa z Ostatniej Wieczerzy
Boże Ciało - czy trzeba iść do kościoła?
Boże Ciało należy do tzw. świąt nakazanych. Wobec tego każdy katolik musi tego dnia uczestniczyć w mszy świętej. Dobrowolne zaniedbanie tego obowiązku oznacza dla wiernych grzech ciężki.