Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzeźnica. Młodzież szukała szkoły na targach edukacyjnych [WIDEO, ZDJĘCIA]

Robert Szkutnik
Robert Szkutnik
II Targi Edukacyjne w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy, w którym uczy się 314 uczniów.
II Targi Edukacyjne w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy, w którym uczy się 314 uczniów. Robert Szkutnik
W Brzeźnicy już po raz drugi zorganizowano Targi Edukacyjne. Swoją ofertę przedstawiło jedenaście szkół z powiatów: wadowickiego, krakowskiego i oświęcimskiego. Delegacji szkół zachęcali do wstępowania w mury ich szkół w różny sposób. Pokazano elektroniczne narzędzia pomiarowe, roboty i żywe zwierzęta.

WIDEO: II Targi Edukacyjne w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy

Autor: Robert Szkutnik, Gazeta Krakowska

Już niedługo uczniowie klas trzecich gimnazjum zdecydują czy chcą uczyć się zawodu czy też wybrać liceum. To dla nich jedenaście szkół i punkt konsultacyjno-informacyjny Zatorskiej Agencji Rozwoju przygotowały informacje o dalszych kierunkach kształcenia i zawodach.

- To bardzo potrzebna impreza. O sukcesie jej poprzedniej edycji świadczy to, że wśród tych, którzy zachęcają do kontynuowania nauki są nasi absolwenci - mówi Katarzyna Pietrykowska, pedagog szkolny.

Imprezę otworzyli: Anna Lang - dyrektorka szkoły, Tomasz Kindykiewicz - z-ca dyrektora ds gimnazjum oraz Jadwiga Kozieł, przew. rady gminy.

Na targach zaprezentowały się szkoły z powiatów: krakowskiego, wadowickiego i oświęcimskiego. Każda z zaproszonych szkół przygotowała informacje o ofercie swej placówki, tym samym zachęcając do podjęcia w niej nauki.

W sali gimnastycznej swoje stoiska przedstawiły:

Zespół Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie,
Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Franciszka Stefczyka w Czernichowie,
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Skawinie,
Zespół Szkół nr 1 w Wadowicach
Zespół Szkół nr 2 im. Ks. Stanisława Staszica w Wadowicach,
Zespół Szkół nr 3 im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Wadowicach,
Wielozawodowa Szkoła Zawodowa w Zatorze,
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Radoczy,
Zespół Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Skawinie,
Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej,
Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika L.O. w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Gimnazjaliści mogli porównać przedstawione oferty edukacyjne, zapytać o zasady rekrutacji, zebrać materiały promocyjne o szkołach i porozmawiać z obecnymi na targach uczniami wystawiających się szkół oraz ich przyszłymi nauczycielami o tym, dlaczego warto iść do tej a nie innej szkoły.

- U nas uczymy między innymi zawodu: hydraulika, budowlańca, elektryka, i co ważne uczniowie wyjeżdżają na płatne praktyki zagraniczne gdzie nie tylko wykorzystują swoje umiejętności zawodowe ale także szlifują języki- mówi nauczyciel Wojciech Tentszert z ZS nr 1 w Wadowicach. Dodając, że trzy lata nauki zawodu liczą się potem do emerytury. To też jest ważne.

Dopowiedzmy więc jeszcze, że to uczniowie tej szkoły w ramach lekcji ustawiali przed LO Wadowity rzeźbę Karola Wojtyły a w czasie warsztatów, co roku, malują i odnawiają szkoły i budynki użyteczności publicznej w mieście. Chętne instytucje zapewniają tylko materiały do pracy. Reklamacji na razie nie było.

Z kolei uczniowie ze szkoły Stefczyka w Czernichowie namawiali do nauki hotelarstwa, weterynarii czy hodowli koni. Przywieźli nawet ze sobą psa, którego można było zbadać stetoskopem. Sandeul to własność Katarzyny Kowol z III klasy z Technikum Weterynarii.

Zaś ich koledzy z ZSCKU w Radoczy chwalili się sprzętem elektronicznym do geodezji. Namawiali też do wstępowania na nowy kierunek nauki Technik Cyfrowych Procesów Graficznych, po którym można pracować np. jako grafik komputerowy lub tworzyć reklamy. Wiedzą imponowali: Marek Pustelnik, Gabriela Sermak i Katarzyna Bury.

Uczniowie mieli również okazję do zapoznania się z ofertami poszczególnych szkół w zakresie prowadzonych zajęć pozalekcyjnych, możliwości rozwijania pasji i zainteresowań.

- To bardzo interesujące. Zebrałam trochę ofert ale jeszcze się nie zdecydowałam - mówi Anna Zwierz z Bęczyna. Zdarzali się jednak i tacy uczniowie, którzy chcieli zdobyć zawód i wiedzieli czego szukają na targach. - Szukam ofert, elektronik albo budowlaniec. Żeby była praca i zarobek - mówi Marcin Czuba z Tłuczani.

Targi zorganizował Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzeźnicy. -Oferta szkół ponadgimnazjalnych jest niezwykle bogata. Na szczęście, uczniowie mają jeszcze trochę czasu, by podjąć tę pierwszą życiową, ale jakże trudną decyzję - mówi Anna Lang, dyrektorka szkoły w Brzeźnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska