Budowa stadionu Wisły zwróci się miastu za 415 lat

  Budowa stadionu Wisły zwróci się miastu za 415 lat

  Piotr Rąpalski

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Budowa stadionu Wisły zwróci się miastu za 415 lat

  ©Wojciech Matusik

  Wisła Kraków będzie płacić miastu zaledwie 1,3 mln zł rocznie za dzierżawę stadionu, który kosztował aż 540 mln zł. To mniej niż klub płacił, kiedy obiekt był jeszcze placem budowy! Po żmudnych negocjacjach urzędnicy zmienili jednak sposób wyliczania opłaty na korzystniejszy dla Wisły. Na takich warunkach koszt budowy stadionu zwróci się za 415 lat!
  Budowa stadionu Wisły zwróci się miastu za 415 lat

  ©Wojciech Matusik

  Do tej pory Wisła płaciła różnie,w zależności od tego, jaka część stadionu była placem budowy. W latach 2008-2009 miasto zarobiło po 1,5 mln zł rocznie na dzierżawie obiektu.

  Urzędnicy planowali, że po zakończeniu budowy opłata za dzierżawę wyniesie 2 mln zł rocznie. Teraz okazuje się, że miasto zarobi o 700 tys. mniej. Wisła nie przejmie bowiem części lokali w trybunie wschodniej. Nie ma też chętnych na ich wynajęcie. Aby nie stały puste, zajmą je biura należącego do gminy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

  Jutro władze miasta podpiszą aneks do umowy dzierżawy z Wisłą Kraków. Zakończy to ciągnące się od dwóch lat trudne negocjacje. Opłata za dzierżawę to 1 proc od dochodów, jakie można osiągnąć z części sportowej stadionu i 3 proc. od dochodów z części komercyjnych, które zostaną wykorzystane pod sklepy i restauracje. Wcześniej opłaty były wyższe, bo obliczało się je od wartości obiektu.

  - To skandal - grzmi radny miejski Grzegorz Stawowy (PO). - Cracovia ma o ponad połowę mniejszy stadion a płaci około miliona złotych za dzierżawę. To nie jest racjonalne gospodarowanie - uważa radny.

  Według urzędników 1,3 mln zł to i tak sukces. - Zarabiamy, a nie musimy utrzymywać ważnego obiektu sportowego w mieście. Te koszty pokrywa Wisła - tłumaczy Joanna Niedziałkowska, dyrektorka ZIKiT. (Szacuje się, że utrzymanie stadionu może rocznie kosztować ok. 6 mln zł)

  - Do innych wybudowanych stadionów w Polsce miasta muszą się dokładać - kwituje dyrektorka ZIKiT. - Jeśli Wisła będzie osiągać wyższe niż obliczyli rzeczoznawcy, dochody ze stadionu opłata może wzrosnąć - dodaje.

  Miasto na pewno zaś nie zarobi na biurach położonych na pierwszej i trzeciej kondygnacji trybuny wschodniej. Tam jeszcze przed Euro 2012 wprowadzi się ZIKiT. - To oburzające, że trybuna, która kosztowała podatników 150 mln zł, stanie się biurami dla urzędników. Tracimy 700 tys. i jeszcze wydamy na utrzymanie tych biur - zauważa Stawowy.

  Nieoficjalnie mówi się, że Wisła warunkowała podpisanie aneksu wykluczeniem części stadionu z umowy. Klub jest w trudnej sytuacji finansowej.

  Miasto chce pozwać do sądu projektantów stadionu
  Władze Krakowa szukają możliwości zminimalizowania strat związanych z kosztowną budową stadionu Wisły. Będzą walczyć o odszkodowanie z biurem architektonicznym. Według ZIKiT opóźnienia i błędy przy tworzeniu projektu spowodowały znaczny wzrost kosztów budowy. Ostatecznie za stadion zapłaciliśmy 540 mln zł, choć mówiło się, że inwestycja nie przekroczy 400 mln zł. Jak na ten skok wydatków miały wpłynąć wpadki architektów, ocenią rzeczoznawcy i sąd. Studio Architektoniczne prowadzone przez śp. Wojciecha Obtułowicza za projekt stadionu otrzymało 6,1 mln zł. Urzędnicy nie są jednak zadowoleni z jego pracy. - Biegły rzeczoznawca musi ocenić, o ile wzrosły koszty budowy z powodu błędów projektowych - zapowiada Joanna Niedziałkowska, dyrektorka ZIKiT. Według urzędników to m.in. wpadki projektantów spowodowały, że koniec budowy zapowiadany na czerwiec 2010 roku nastąpił w lutym 2012.

  - Nie zgodzę się ze stanowiskiem ZiKiT, że za zaistniałą sytuację odpowiada Studio Architektoniczne. Co do zarzutu dotyczącego błędów uważam, że dla ZiKiT studio architektoniczne było zawsze "chłopcem do bicia" w momentach, kiedy niekompetencja ZiKiT miała zostać ujawniona - komentuje Paweł Musiał, prezes Studia Architektonicznego.

  Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!

  Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (63)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A te pieniądze mogły być przeznaczone na filry kominowe

  kraksak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 31

  Miasto Kraków dusi się w smogu może warto było przeznaczyć te pieniądze na zakup filtrów na kominy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za 415 lat?

  Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 28

  To nie tak źle, bo zwróci się jeszcze zanim Polak osiągnie nowy wiek emerytalny.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i co z tego?

  elo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 31

  tak was to boli, że miasto przychyla się do TRADYCJI SPORTOWYCH? Wy na wszystkim musicie zarabiać JUŻ I TERAZ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fuckthatshit

  Remiś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 25

  Co za różnica?! i tak hajs na budowe szedł z mojej kielni a nie z kieszeni śmiecia z który pod szasta moją ciężko zarobiona kasą, z ktorej mnie pod groźbą utraty wolności obrabował... co to za...rozwiń całość

  Co za różnica?! i tak hajs na budowe szedł z mojej kielni a nie z kieszeni śmiecia z który pod szasta moją ciężko zarobiona kasą, z ktorej mnie pod groźbą utraty wolności obrabował... co to za roznica czy ten stadion kosztował 500 mln czy 2,5 mld... kogo to obchodzi jak nie mam kompletnie wpływu na to co psi kutas robi ze zrabowanymi mi pieniędzmi. A ile jakaś tam wisła płaci... kogo to??? niech i płaci 1500zł ... to nie z mojej kieszeni. Tak wiec brudasy nie wk.. wiajcie mnie ile kto płaci i ile co kosztuje poki nie mam na to wpływu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stadion jest dla ludzi

  zly (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 65 / 43

  no ku.. mac!!! stadion to nie inwestycja, stadion ma byc dla ludzi!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stadion dla ludzi

  OMYT (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 73

  To w takim razie zapytaj milion ludzi z Krakowa co wolą czy stadiony czy lepsze powietrze ,drogi,komunikację ,edukacje itd.
  Za budową stadionu będą kibole w ilości ułamkowej w stosunku doogółu...rozwiń całość

  To w takim razie zapytaj milion ludzi z Krakowa co wolą czy stadiony czy lepsze powietrze ,drogi,komunikację ,edukacje itd.
  Za budową stadionu będą kibole w ilości ułamkowej w stosunku doogółu mieszkańców ,działacze i właściciele - miliarderzy prywatnych drużyn piłkarskich ,którzy nie musieli wykładać swoich pieniędzy a mają gdzie kręcić biznes bo im prezydent z radnymi zrobił prezent i za publiczne pieniądze wybudowali im stadiony. Co będzie jak jeden miliarder z drugim rozwiążą drużyny albo gdy zbankrutują albo spadną do niskiej klasy i opuszczą stadiony ? Co wówczas zrobi Majchrowski i radni ze stadinami ?
  To były najbardziej nieodpowiedzialne decyzje organów samorządu jakie tylko znam . Łapówkarskie afery za kilkaset tysięcy lub kilku milionów to pestka przy 750 mln , które wpakowały Kraków w kryzys budżetowy . W mojej ocenie ktoś powinien za to siedzieć w pace .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale nie jest

  jest podpis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 103 / 32

  jest 'miejski' z nazwy - wejścia tam nie ma, zeby pobiegac czy pograc w piłkę
  ot, prezencik dla pana cupiała


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Miejski czy Wisły ?

  2er (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 20

  Jest miejski bo miasto go wybudowało z publicznych pieniędzy . Tylko komu on miał służyć ? Miastu ?A w jaki sposób ? Czy w interesie miasta jest aby finansowało budowę stadionu dla prywatnych...rozwiń całość

  Jest miejski bo miasto go wybudowało z publicznych pieniędzy . Tylko komu on miał służyć ? Miastu ?A w jaki sposób ? Czy w interesie miasta jest aby finansowało budowę stadionu dla prywatnych drużyn piłkarskich ? Czy w interesie miasta jest urządzaź igrzyska dla kilku tysięcy kiboli gdy tymczasem potrzeby miliona mieszkańców sazupełnie inne . Czy winteresie miasta jest ponoszenie kosztów organizacji meczów , zniszczeń dokonanych przez kiboli , zapewnienia bezpieczeństwa w mieście ,przewozów autobusowych i zniszczeń w nich dokonanych ?
  No to jaki argument przeważył o podjęciu decyzji o budowie stadionów co skutkowało prawie bankructwem Krakowa . Faktycznie wygląda to jak przysługa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wolny Manifest

  Koniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 28

  Akcja zbieżna z tym: http://www.wykop.pl/link/1111181/wolny-manifest-stadionu-narodowego/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zawiadomienie do prokuratury skladam

  krak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 96 / 19

  po zapoznaniu sie z umowa wraz z anekasami skladam zawiadomienie do prokuratury ws.uzasadnionego podejrzenia popelniania przestepstwa przez zarzad miasta krakowa.tyle w temacie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeszcze jeden nienormalny!

  J-23 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 27

  składaj- tylko błędów nie rób !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Gdovii

  Utopiona kasa i radocha dla kiboli (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 55 / 28

  Ale bredzisz. Stadiony to czysta konsumpcja. Miasto nie ma z tego żadnych zysków, jedynie koszty. Podatki? Kto, z czego? Wpływy z pamiątek? Dawno się tak nie uśmiałem. Jedynie kibole mają radochę....rozwiń całość

  Ale bredzisz. Stadiony to czysta konsumpcja. Miasto nie ma z tego żadnych zysków, jedynie koszty. Podatki? Kto, z czego? Wpływy z pamiątek? Dawno się tak nie uśmiałem. Jedynie kibole mają radochę. A kto pokryje koszty policji ochraniające mecze? A zdewastowane autobusy? A murale po całym mieście? Mam w poważaniu zarówno Cracovie jak i Wisłę razem z ich wszystkimi tak zwanymi kibolami. Zróbcie sobie ustawkę na Błoniach, a potem usypiemy wam kopiec w podziękowaniu za uwolnienie miasta od siebie. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  123 kundel martwy.

  kmwtw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 41

  Je8nij się w łeb!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pozew zbiorowy przeciw Miastu

  test (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 113 / 33

  A czy ktoś zastanawiał się nad pozwaniem Miasta za marnowanie środków publicznych, bo nie ważne kto gra na stadionie, ale jak wydatkowano publiczne pieniądze. Jesli ktoś chce 2 stadiony oczywiscie,...rozwiń całość

  A czy ktoś zastanawiał się nad pozwaniem Miasta za marnowanie środków publicznych, bo nie ważne kto gra na stadionie, ale jak wydatkowano publiczne pieniądze. Jesli ktoś chce 2 stadiony oczywiscie, ale nie za publiczne pieniądze i nie w centrum miasta. Odnosząc się do postu REM - Centrum Kongresowe i Hala nawet jeśli się nie zwróci to jednak przyciągnie inwestorów którzy zobaczą potencjał i zainwestują, czego nie można powiedzieć o architektonicznym cudzie ledwo kilkaset metrów od Rynku. IMHO w zupełności wystarczyłby dla wszystkich krakowskich drużyn jeden stadion pokroju Cracovii, zgrabny wkomponowany w otaczającą zabudowę i przy trzech drużynach zarabiałby krocie na kolejne elementy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Wyobraźcie sobie takie korty po drugiej stronie Błoń, albo hipodrom. Niestety musi się dokonać wymiana pokoleń, żeby ludzie zaczęli myśleć dalekowzrocznie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  deilu z cracivii

  klekot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 30

  wole stadion funkcjonalny i piękny w środku niż beton i blachę jak u was....to że płytkami wam go wyłozyli z zewnątrz to nie znaczy że jest ok bo w srodku jest totalna kicha ...kuźwa debilu nie...rozwiń całość

  wole stadion funkcjonalny i piękny w środku niż beton i blachę jak u was....to że płytkami wam go wyłozyli z zewnątrz to nie znaczy że jest ok bo w srodku jest totalna kicha ...kuźwa debilu nie stoję koło stadionu i nie patrzę na niego tylko korzystam z niego w środku!!!! wasz blaszak jest w sam raz na wasz klubik,,,nawet za dobry.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  raz dwa trzy kundel martwy.

  kmwtw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 78 / 33

  Frajerze, to nie stadion Cracovii wygrał archiszope tylko komisariat z Reymonta 22 - jakiż on cudowny musi być, że stał się pośmiewiskiem w całym kraju.
  Nawet z zewnątrz posiada odpowiednie...rozwiń całość

  Frajerze, to nie stadion Cracovii wygrał archiszope tylko komisariat z Reymonta 22 - jakiż on cudowny musi być, że stał się pośmiewiskiem w całym kraju.
  Nawet z zewnątrz posiada odpowiednie ubarwienie...
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  klekot debilu zamiast się kłócić sądz projektanta bubla prz R22 !!!

  EL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 78 / 44

  Czym jest ta funkcjonalność na stadionie Gwardii ? Do boiska jedyne ...17 metrów HEHE
  Krzesełka macie lepsze czy elementy konstrukcji wykonane z gąbki?
  Toalety które mogą trafić do działu...rozwiń całość

  Czym jest ta funkcjonalność na stadionie Gwardii ? Do boiska jedyne ...17 metrów HEHE
  Krzesełka macie lepsze czy elementy konstrukcji wykonane z gąbki?
  Toalety które mogą trafić do działu śmieszności to już całkowity hit , także Panie funkcjonalny zastanów się lepiej z miastem nad pozwem gościa który zrobił was w BAMBUKO projektując taki bubel lub inaczej - pomyśl kogo sądzić za zatwierdzenie tego projektu bo bez urazy ale zrobili wam krzywdę pod każdym względem ( i estetycznym i właśnie funkcjonalnym )zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo