Przetarg na budowę drogi rozstrzygnięto w lutym 2025. Niewiele później wykonawca, spółka ADAMIETZ ze Strzelc Opolskich, przystąpił do pierwszych prac. Obejmowały one m.in. wycinkę drzew, kolidujących z inwestycją. Efekty widać choćby od strony południowej, gdzie na rondzie w Buczu kończy się dotychczasowa obwodnica w ciągu drogi wojewódzkiej nr 768.
Po wycięciu drzew drogowcy przystąpili do robót ziemnych i wytyczenia pasa drogowego. Bezdeszczowa aura ułatwia im zadanie.
Zgodnie z umową wybudowanie nowej drogi potrwa 27 miesięcy, a zatem kierowcy powinni nią pojechać w 2027 roku. Inwestycja pochłonie 109,1 mln zł.
Według pomiarów z 2021 roku drogą wojewódzką nr 768 przez Przyborów i Ruy-Rysie przejeżdża 5600 pojazdów na dobę. Blisko jedną piątą stanowią tiry, m.in. dojeżdżające do okolicznych żwirowisk (1050 na dobę).
Powstający obecnie 6,5-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 768 będzie kontynuacją obwodnicy Mokrzysk, oddanej do użytku blisko dekadę temu.
