- To jednak bierze się stąd, że szkoła od kilku lat jest spychana na margines. Władze powiatu już kilkakrotnie wspominały o zamiarze jej likwidacji. Przez to tracimy uczniów - podkreśla dyrektor szkoły, Elżbieta Głuszczyńska. Jak zauważa, kilka razy starała się o rozszerzenie oferty szkoły: przywrócenie specjalizacji górniczej czy uruchomienie klas sportowych. Bezskutecznie.
- To bardzo dobra szkoła. Są świetnie wyposażone pracownie, a nauczyciele do każdego ucznia podchodzą indywidualnie - podkreśla Gabriela Gajdziszewska, mama ucznia Krystiana.
- To szkoła z tradycjami. Tu uczyli się nasi rodzice i dziadkowie. Wielu absolwentów tej placówki pracuje dziś w Krakowie, w renomowanych hotelach i restauracjach - wtóruje Anna Krzywdzińska, mama 17-letniego Piotrka. Mieszkańcy zebrali 1706 podpisów przeciwko likwidacji ZS Skałka.
Popierają ich władze Bukowna. Absolwenci szkoły nie mają bowiem problemu ze znalezieniem pracy.
- Niektóre szkoły po prostu są potrzebne. W naszym powiecie bezrobocie przekracza już 15 proc. - zauważa Marcin Cockiewicz z Urzędu Miasta w Bukownie.
Jednocześnie podkreśla, że oświata nie może być traktowana jak działalność komercyjna, która musi się opłacać. - Gminy też dopłacają do edukacji - mówi Cockiewicz. W 2011 subwencja oświatowa w Bukownie wynosiła 4 mln zł. Tymczasem wydano na dwie szkoły podstawowe i dwa gimnazja 8,4 mln oraz 2,6 mln na przedszkola.
Starostwo zaproponowało kiedyś, żeby to gmina przejęła prowadzenie Zespołu Szkół. Takie rozwiązanie nie wchodzi jednak w grę.
- Nie jesteśmy w stanie dokładać więcej do szkół, tym bardziej że utrzymanie szkoły średniej jest zadaniem powiatu. Ale jesteśmy otwarci na rozmowy w sprawie pomocy finansowej na utrzymanie placówki - podkreśla Cockiewicz.
Władze powiatu olkuskiego nie chcą na razie komentować sprawy.
- Jakiekolwiek dyskusje w sprawie likwidacji są przedwczesne. Na razie zarząd nie podjął żadnej decyzji w tej sprawie - ucina Waldemar Mendak z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Olkuszu.
Ksiądz czuje się zaszczuty. Hit disco polo na lekcji religii [WIDEO]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!