"Prace konstrukcyjne w zakresie szalowania i zbrojenia ścian drugiej kondygnacji budynku zostały zakończone. Wylano już stropy nad obydwiema częściami budynku – częścią biurową i ekspozycyjną. W części biurowej nad korytarzem zamontowano świetliki dachowe. Trwają prace murarskie wewnątrz budynku oraz wykopy i kładzenie kanalizacji sanitarnej na zewnątrz" - wyliczają urzędnicy miejscy.
I dodają, że równolegle postępuje budowa tunelu pieszego, który połączy Memoriał z terenem byłego obozu KL Plaszow. Od strony miejsca pamięci zabetonowano kolejne płyty fundamentowe i wykonano zbrojenie ścian.
Odwiedzający miejsce pamięci i piesi proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu miejsca budowy (w okolicach ul. Swoszowickiej).
Memoriał Muzeum KL PLaszow
Jak już informowaliśmy: W nowo powstałym budynku, położonym tuż za obszarem byłego obozu, znajdować się będzie wystawa historyczna. Ekspozycja podzielona zostanie na tematyczne segmenty, obejmujące najważniejsze wątki z historii obozu oraz działania na rzecz jego upamiętnienia podejmowane po 1945 r. Wystawa ma mieć charakter przede wszystkim edukacyjny. Jej zadaniem będzie wprowadzenie w historię niemieckiego nazistowskiego obozu pracy i koncentracyjnego Plaszow. Osobny wątek wystawy poświęcony zostanie powojennej pamięci o KL Plaszow.
Memoriał został zaprojektowany jako główny budynek muzealny. Usytuowany przy ulicy Kamieńskiego, poza terenem obozu, ale sąsiadujący z nim, w miejscu dobrze skomunikowanym, ma pełnić rolę wprowadzenia w tematykę i w teren miejsca pamięci. Obok budynku zaprojektowano parking oraz niewielki, ogólnodostępny park.
