https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow postępuje. Inwestycja mocno zmieni ten rejon Krakowa

Piotr Rąpalski
W sierpniu 2024 roku rozpoczęła się budowa Memoriału - nowego budynku Muzeum KL Plaszow. Budynek powstaje przy ul. Kamieńskiego tuż przy historycznym terenie dawnego obozu. Inwestycja, prowadzona trochę na uboczu różnych budów w Krakowie, postępuje i zmienia ten rejon Krakowa. Nie bez kontrowersji i sprzeciwów wobec ingerencji w zielony dotąd teren.

Postęp prac w Muzeum KL Plaszow

Trwa szalowanie stropu pod piętro budynku Memoriału, gdzie będą znajdować się biura pracowników muzeum, biblioteka i sala spotkań.

Równocześnie powstaje tunel prowadzący od Memoriału pod ulicą Swoszowicką bezpośrednio na teren Miejsca Pamięci.

Prace budowlane związane z tunelem wkroczyły w obszar ul. Swoszowickiej, co wiąże się ze zmianą organizacji ruchu. Na czas prac ul. Swoszowicka pozostanie otwarta dla ruchu, który będzie kierowany tymczasowym bypassem. Zakończenie prac w świetle ulicy Swoszowickiej planowane jest na maj 2025 r.

W związku z realizowaną inwestycją - budową tunelu pieszego prowadzącego z budynku Memoriału na teren miejsca pamięci, 20 grudnia 2024 r. usunięto osiem drzew z terenu Muzeum KL Plaszow.

Memoriał Muzeum KL PLaszow

W nowo powstałym budynku, położonym tuż za obszarem byłego obozu, znajdować się będzie wystawa historyczna. Ekspozycja podzielona zostanie na tematyczne segmenty, obejmujące najważniejsze wątki z historii obozu oraz działania na rzecz jego upamiętnienia podejmowane po 1945 r.

Wystawa ma mieć charakter przede wszystkim edukacyjny. Jej zadaniem będzie wprowadzenie w historię niemieckiego nazistowskiego obozu pracy i koncentracyjnego Plaszow. Osobny wątek wystawy poświęcony zostanie powojennej pamięci o KL Plaszow.

Memoriał został zaprojektowany jako główny budynek muzealny. Usytuowany przy ulicy Kamieńskiego, poza terenem obozu, ale sąsiadujący z nim, w miejscu dobrze skomunikowanym, ma pełnić rolę wprowadzenia w tematykę i w teren miejsca pamięci. Obok budynku zaprojektowano parking oraz niewielki, ogólnodostępny park.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska