- Jeśli chcecie przejść przez teren Miejsca Pamięci, skorzystajcie ze ścieżki pomiędzy cmentarzami (z drugiej strony placu apelowego.) - przestrzega w mediach społecznościowych Muzeum KL Plaszow. Informuje również: - Obecnie cała nawierzchnia ze wszystkich szlaków komunikacyjnych na terenie byłego KL Plaszow została usunięta. Kładzenie nowej nawierzchni (w tym asfaltu na drodze przy Pomniku Ofiar Faszyzmu) rozpocznie się niebawem i zakończy w grudniu 2023 r.
Przypomnijmy: zagospodarowanie terenu po byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Plaszow to pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow. Umowa przewiduje uczytelnienie dróg i ścieżek, oznaczenie przebiegu granic zachowanego terenu po byłym obozie i przebiegu granic dwóch cmentarzy. Powstaną także punkty terenowe i przystanki historyczne oraz tablice z informacjami i regulaminami. W ramach prac wykonawca - którym jest firma RE-Bau - postawi konstrukcje pod makiety przeznaczone dla osób z dysfunkcją wzroku oraz elementy małej architektury. W obrębie upamiętnienia utworzone zostaną również okna archeologiczne (ekspozycyjne).
Inwestycja finansowana jest przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na rzecz pamięci o historii KL Plaszow i o jego ofiarach
Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942−1945) rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 r. na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa. Powstało, by objąć opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w latach 1942–1945. Ocenia się, że przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości. W obozie zostało zamordowanych 5-6 tys. ludzi.
Zadaniem Muzeum KL Plaszow jest praca badawcza i edukacyjna na rzecz pamięci o historii KL Plaszow i o jego ofiarach. Pod opieką instytucji znajduje się teren poobozowy, wpisany do rejestru zabytków, oraz historyczny budynek - Szary Dom. W bezpośrednim sąsiedztwie terenu poobozowego powstanie budynek Memoriału. Zarówno w Szarym Domu, jak i w Memoriale znajdzie się wystawa stała o obozie. Zakończenie budowy Muzeum KL Plaszow planowane jest na koniec 2025 roku.
Kalendarium
Jak podaje Muzeum Krakowa, Obóz Płaszów był jednym z trzech obozów koncentracyjnych założonych przez władze niemieckie III Rzeszy na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Osadzano w nim głównie więźniów żydowskich i polskich. Obóz został utworzony przez Niemców w październiku 1942 r. na terenie dwóch dawnych cmentarzy żydowskich: nowego cmentarza gminy krakowskiej przy ul. Abrahama 3 oraz starego cmentarza gminy podgórskiej przy ul. Jerozolimskiej 25. Powstał jako obóz pracy i był przeznaczony dla kilku tysięcy więźniów – Żydów ze zlikwidowanego w marcu 1943 r. krakowskiego getta.
W latach 1943-44 osadzono tam część Żydów z likwidowanych gett w Bochni, Tarnowie, Wieliczce, Rzeszowie, Przemyślu oraz z obozu pracy w Szebniach. W lipcu 1943 r. Niemcy na terenie obozu utworzyli obóz pracy wychowawczej dla Polaków. Przetrzymywano w nim mieszkańców Krakowa oraz ofiary pacyfikacji miejscowości podkrakowskich.
W styczniu 1944 r. został przekształcony w obóz koncentracyjny. W 1944 r. KL Plaszow był także obozem przejściowym dla Żydów z Węgier, kierowanych do KL Auschwitz. Od wiosny 1944 r. trafiały do niego również transporty więźniów z ewakuowanych obozów w dystryktach lubelskim i radomskim. Z KL Plaszow wywożono transporty więźniów do obozów pracy i koncentracyjnych.
W szczytowym okresie rozwoju obozu (połowa 1944 r.) liczba więźniów wynosiła ponad 20 tys., a na jego terenie znajdowało się ok. 200 obiektów: baraki więźniarskie i produkcyjne, zabudowania gospodarcze, budynki infrastruktury obozowej, domy i mieszkania zajmowane przez załogę. Teren obozu obejmował wtedy 80 ha.
W sierpniu 1944 r. zaczęła się likwidacja KL Plaszow. Niemcy rozpoczęli wywożenie więźniów i infrastruktury obozowej (części baraków, wyposażenie warsztatów itp.). 14 stycznia 1945 r. ostania grupa ok. 600 więźniów KL Plaszow wyruszyła pieszo w kierunku KL Auschwitz.
"We wrześniu i październiku 1944 r. rozpoczął się stopniowy proces zacierania śladów masowych zbrodni, ewakuacja i likwidacja obozu koncentracyjnego Plaszow. Rozkopano zbiorowe mogiły, a wydobyte zwłoki palono na stosach na otwartym polu. Prochy rozsypano na terenie całego obozu - fakt ten czyni cały teren byłego KL Plaszow cmentarzem wojskowym" - przypomina Muzeum KL Plaszow.
- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!
Czy Unia Europejska stanie się jednolitym państwem?
