https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Memoriału, nowego budynku Muzeum KL Plaszow w Krakowie. To już nie wielka dziura w ziemi

Piotr Rąpalski
W nowo powstałym budynku, położonym tuż za obszarem byłego obozu, znajdować się będzie wystawa historyczna. Ekspozycja podzielona zostanie na tematyczne segmenty, obejmujące najważniejsze wątki z historii obozu oraz działania na rzecz jego upamiętnienia podejmowane po 1945 r.
W nowo powstałym budynku, położonym tuż za obszarem byłego obozu, znajdować się będzie wystawa historyczna. Ekspozycja podzielona zostanie na tematyczne segmenty, obejmujące najważniejsze wątki z historii obozu oraz działania na rzecz jego upamiętnienia podejmowane po 1945 r. Szymon Korta
Gdy pisaliśmy o inwestycji w lutym, plac budowy nowego budynku Muzeum KL Plaszow w Krakowie wyglądał jak wielka dziura w ziemi. Inwestycja wydaje się jednak postępować szybko, bo teraz widać już sporą cześć realizowanego budynku przy ul. Kamieńskiego, który powstaje tuż przy historycznym terenie dawnego obozu.

Budowa Memoriału w Krakowie

Pod koniec lutego 2025 rozpoczął się kolejny etap inwestycji związany z budową Memoriału – nowego budynku Muzeum KL Plaszow, znajdującego się przy ul. Kamieńskiego 26, w którym znajdzie się wystawa stała opowiadająca o historii byłego obozu Plaszow.

Charakterystycznym elementem konstrukcji Memoriału jest jej fasada w formie kratownicy, która znajduje się wzdłuż północnej ściany hali wystawowej. Docelowo zostanie ona przeszklona i wykończona elewacją w formie gabionów wypełnionych wapiennymi kamieniami.

Prace nad budową pieszego tunelu, rozpoczęte w połowie stycznia br., objęły historyczny obszar obozu. Teren inwestycji został ogrodzony, a działania prowadzone są pod nadzorem archeologicznym. Tunel połączy przestrzeń wystawy stałej z miejscem pamięci, umożliwiając odwiedzającym bezpośrednie przejście z budynku muzeum pod ul. Swoszowicką na teren byłego obozu.

Muzeum KL Plaszow

Tunel pieszy będzie prowadził z budynku Memoriału (ul. Kamieńskiego 26) pod ulicą Swoszowicką bezpośrednio na teren Miejsca Pamięci. Roboty budowlane wymagają usunięcia fragmentu nawierzchni asfaltowej, która zostanie odtworzona po zakończeniu prac.

Na czas prac ul. Swoszowicka pozostanie otwarta dla ruchu, który będzie kierowany tymczasowym bypassem. Zakończenie prac w świetle ulicy Swoszowickiej planowane jest na maj 2025 r.

od 12 lat

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska