Posłanka Barbara Bartuś studzi emocje związane z planami zmiany patrona Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej. Podczas sobotniej konferencji prasowej stwierdziła, że w Ministerstwie Rolnictwa nikt nic o tym nie wie. Co więcej, wedle relacji posłanki, pomysł nadania szkole imienia Lecha Kaczyńskiego nie podobał się prezesowi PiS.
Zaskoczona posłanka, zdziwione ministerstwo
Dyskusja wokół tematu rozpętała się miesiąc temu. Z inicjatywą zmiany patrona miała wystąpić społeczność szkoły, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie oraz rodzice.
Józef Warchoł, dyrektor placówki mówił nam wówczas, że argumentem było to, iż kilka lat temu szkoła zmieniła swoją nazwę, modyfikacjom uległa również jej struktura, więc i patron, niejako stał się „nieaktualny”.
Posłanka Bartuś pomysłem była ewidentnie zaskoczona.
- Nie udało mi się ustalić, czyja była to inicjatywa, ale ponad wszelką wątpliwość nie wyszła ona ze środowiska Prawa i Sprawiedliwości - zapewniała. Pytany przez nią Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa też o temacie nic nie słyszał.
- Z tego, co wiem, ministerstwo najpewniej odmówi takiej zmiany - stwierdziła Barbara Bartuś.
Zobacz, jak wyglądał Nowy Sącz przed laty [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Łukasz Kosiba, absolwent szkoły w Bystrej pomysłem był zniesmaczony. - Uważam, że każda szkoła, bez względu na charakter powinna krzewić wartości uniwersalne, a nie te związane z chwilową koniunkturą polityczną. Jeśli przed laty powiedziało się „a” i wybrało patrona, to bez względu na to, jak owa szkoła ewoluuje, patron powinien zostać niezmieniony - komentował dla nas. - Nie ukrywam , że zaniechanie planów, przyjąłbym z ulgą - dodaje.
Wiedza na wysokim szczeblu kontra życiorys
O sprawę patronki pytaliśmy między innymi w małopolskim okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy w razie, gdyby zmiana została formalnie zatwierdzona, będą w jakiś sposób interweniowali. W końcu Stanisława Groblewska była oficerem Armii Krajowej. Ryszard Brodowski, prezes wspomnianego, nazwiska patriotki rodem z Gorlickiego nie znał.
- Proszę pytać w Instytucie Pamięci Narodowej - zasugerował.
Nieznajomość tak ważnej postaci, to nie kłopot, bo Groblewska, swoim życiorysem broni się sama.
- Stanisława Groblewska należy do wybitnych mieszkańców ziemi gorlickiej, którzy zarówno w okresie pokoju, jak i wojny przysporzyli naszej ziemi splendoru i chwały - podkreśla Andrzej Ćmiech, pasjonat historii ziemi gorlickiej. - Mówiąc dosadnie: była szychą, taką, z którą liczyli się wszyscy działający w konspiracji. Miała dostęp do wiedzy przeznaczonej dla wyjątkowo zaufanych działaczy - podkreśla.
WIDEO: Jak pięknie udekorować wielkanocne wypieki?
Autor: Dzień Dobry TVN, x-news
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska