FLESZ - Ukraińcy chcą więcej zarabiać, chętniej myślą o własnym interesie i osiedleniu na stałe w Polsce
Kontrolerzy ZUS ujawnili nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego na naszym terenie w sumie w 395 przypadkach.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W sytuacji takich nieprawidłowości zostanie wstrzymana wypłata świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać.
W całej Małopolsce w pierwszych trzech kwartałach tego roku ZUS przeprowadził ponad 32 tysiące kontroli zwolnień lekarskich.
- Wydano w sumie 2338 decyzji, które wstrzymały wypłatę zasiłku chorobowego. Ponad połowa z nich, bo aż 1387, dotyczyła nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia - wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalna rzeczniczka ZUS w Małopolsce.
Oto kilka przykładów nieprawidłowego wykorzystania zwolnień lekarskich. Zobaczcie!
Kontrolerzy ZUS często nie muszą się specjalnie wysilać, aby stwierdzić, że ktoś bezprawnie przebywa na zwolnieniu lekarskim i pobiera z tego tytułu świadczenie.
- Teoretycznie chorzy nagminnie wrzucają zdjęcia na portale społecznościowe ze swoim udziałem z wyjazdów zagranicznych czy imprez, podczas gdy powinni odpoczywać i dochodzić do zdrowia. Niejednokrotnie informują nas o tym sami pracodawcy, którzy również mają możliwości skontrolowania swoich pracowników, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich, w przypadku jeśli zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych - wyjaśnia Anna Szaniawska.
