Budynek Feniksa to kamienica czynszowa i biurowo-usługowa wzniesiona dla wiedeńskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Feniks”, znajdująca się w Krakowie w dzielnicy I przy ulicy Basztowej 15 na rogu z Rynkiem Kleparskim, na Kleparzu.
Budynek został zaprojektowany przez Jerzego Struszkiewicza i Maksymiliana Burstina. Mimo iż starania o budowę nowej kamienicy na tej działce trwały już od 1911 roku, nowy obiekt stanął tam dopiero w 1933 roku, po dwuletniej budowie.
Po rozpoczęciu budowy, działkę wraz z powstającym obiektem przejęło Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie „Feniks”, które mogło się już wtedy pochwalić awangardowym i supernowoczesnym budynkiem „Feniksa” wzniesionym przy Rynku w Krakowie.
Nowy gmach był najwyższym wysokościowcem w Krakowie. Żelbetowa konstrukcja budynku wznosi się na 7 pięter i jest ukoronowana 2-kondygnacyjną wieżą. Zaprojektowany został jako budynek mieszkalno-użytkowy, mieścił komfortowe mieszkania, ekskluzywną salę kinową oraz sale restauracyjne.
W 1938 w budynku mieścił się konsulat Niemiec.
Obecnie najwyższym budynkiem w Krakowie jest wieżowiec Unity Tower, znajdujący się przy rondzie Mogilskim. Ma wysokość 102,5 metra. Wcześniej znany był jako popularny "szkieletor", bowiem przez lata stała tylko stalowa konstrukcja obiektu. Budowę wieżowca zaczęto w 1975 roku, a dokończono dopiero w 2020 roku.
Kryzys demograficzny. Czy Polsce grozi depopulacja?
