I niestety, według specjalistów, rolnicy nie powinni nastawiać się na szybką poprawę sytuacji. Przeciwnie, przewidują oni, że będzie gorzej.
Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole uważa, że obowiązująca cena ciągle jest atrakcyjna. A to, jak dalej będzie się kształtować, w dużym stopniu uzależnione będzie od poziomu produkcji mleka w Unii Europejskiej. Tu obecnie jest szczyt sezonu. Ekonomista Credit Agricole uważa, że produkcja mleka w UE powinna się zwiększać. W ubiegłym roku w Europie panowała susza, która ograniczała produkcję. W tym roku na razie wszystkie dane wskazują na to, że teraz sytuacja jest lepsza niż przed rokiem. A jeżeli skup mleka w UE zacznie rosnąć, należy oczekiwać dalszego spadku cen. Jednak, jak zapewnia Jakub Olipra, nie powinien on być głęboki i gwałtowny. Ceny będą spadać łagodnie. Ocenia, że na koniec roku średnia cena litra mleka w kraju może wynosić 1,35 zł.
– Niby cena nie jest jeszcze taka niska, ale jak zauważają producenci, od kilku lat rosną koszty produkcji – tłumaczy Dorota Śmigielska, analityk Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Chodzi przede wszystkim o rosnące ceny energii i paliwa, ale także np. nawozów.
– A więc opłacalność produkcji mleka jest coraz mniejsza – mówi Dorota Śmigielska.
Czytaj też: W tych województwach wiedzą jak produkować mleko - mamy dane dotyczące średniej wydajności od krowy
Jaka jest granica opłacalności produkcji mleka? To zależy od gospodarstwa, ale zakłada się, że jest to 1,20 – 1,25 zł/l.
Natomiast jeśli chodzi o perspektywy dla rynku mleka, analityk PFHBiPM zauważa, że na giełdzie GDT notowania cen mleka spadają.
Ceny mleka w maju (zł/hl)
- woj. dolnośląskie - 137,29
- woj. kujawsko-pomorskie - 130,06
- woj. lubelskie - 135,05
- woj. lubuskie - 134,99
- woj. łódzkie - 126,33
- woj. małopolskie - 126,50
- woj. mazowieckie - 133,85
- woj. opolskie - 138,34
- woj. podkarpackie - 132,98
- woj. podlaskie - 140,43
- woj. pomorskie - 132,68
- woj. śląskie - 134,55
- woj. świętokrzyskie - 127,81
- woj. warmińsko-mazurskie - 137,00
- woj. wielkopolskie - 133,35
- woj. zachodniopomorskie - 130,71
- średnia cena w kraju - 134,64
Premier wzniósł toast mlekiem w oborze. "Mówiłem gospodarzowi, że byłem kiedyś wprawny w dojeniu krówek"
