Chcesz oszczędzać w firmie na kosztach energii? Korzystaj z innowacyjnych rozwiązań w energetyce!

Materiał partnera zewnętrznego FREEEN
Udostępnij:
FreeEn to zielonogórska firma, która z sukcesami zdobywa rynek zarządzania energią. - Pracujemy dla każdego, kto chciałby kontrolować proces zakupu i konsumpcji energii oraz w konsekwencji zmniejszyć swoje rachunki. Jeżeli dana firma chce skutecznie zarządzać mediami, powinna zwrócić się do nas! - twierdzi Michał Dziudziel, wiceprezes zarządu.

FreeEn powstało w roku 2011. Mieszankę wybuchową tworzą tutaj specjaliści, doświadczenie, kompetencje i inteligentny system informatyczny oparty na technologii Smart Grid, który w całości został zaprojektowany i wytworzony przez inżynierów firmy. Trzon zespołu stanowi sześć osób zatrudnionych w biurze w Zielonej Górze oraz kolejne pięć, które działają na terenie całego kraju w charakterze współpracowników handlowych i technicznych.

Innowacyjna firma z Zielonej Góry

Przedsiębiorstwo na stałe wpisało się w gospodarczą mapę regionu, Polski, a nawet zaczyna zdobywać rynki zagraniczne. Oczywiście nie uszło to uwadze ludzi z branży. Firma została w poprzednich latach laureatem Skrzydeł Biznesu w prestiżowym rankingu organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną. Zdobyła również wyróżnienie ministra gospodarki w konkursie Lider Informatyki 2014 za innowacyjne zastosowanie technologii informatycznych. Jest także laureatem plebiscytu Nasze Dobre Lubuskie, który organizowany jest pod egidą Gazety Lubuskiej.

Na czym polega klucz do sukcesu FreeEn? Firma stworzyła kompleksowy system informatyczny, który pozwala zarządzać w przedsiębiorstwie wszystkimi mediami, co przekłada się na realne korzyści i oszczędności. Co więcej, FreeEn może realizować również działania mające na celu zmniejszenie kosztów w obszarze wydatkowania energii oraz poprawić efektywność energetyczną danego zakładu. Słowem, przedsiębiorcy zostaje w kieszeni więcej pieniędzy i ma większe poczucie bezpieczeństwa.

Co jednak ciekawe, z innowacyjnych rozwiązań korzystają również samorządy, m.in. miasto Zielona Góra.

Rozwiązanie FreeEn są przyjazne samorządom

- Projekt FreeEn to idea ukierunkowana na to, aby wszystkie obiekty i instytucje były zarządzane w sposób nowoczesny, oszczędny i efektywny. Infrastruktura należąca do miast, powiatów czy też gmin to obszar z ogromnym potencjałem. Aby go wykorzystać konieczne jest współdziałanie ludzi i technologii – tłumaczy Michał Dziudziel, wiceprezes zarządu.

- To zadanie trudne i ambitne, ale konieczne w sytuacji, gdy instytucje publiczne stawiają sobie za cel dbałość o efektywność energetyczną, zmniejszenie zużycia energii a w konsekwencji uzyskanie oszczędności finansowych oraz zmniejszenie emisji CO2 i poprawę jakości powietrza. Na tym później korzystają mieszkańcy, czyli tak naprawdę my wszyscy! – przekonuje wiceprezes prezes Dziudziel.

Potwierdza to dyrektor Michał Szulc z urzędu miasta w Zielonej Górze. – To prawda, współpracujemy z FreeEn. To rzetelna firma, a co ważne, kontakt z nią jest bardzo dobry. Jako miasto mamy wdrożony system informatyczny do kontroli, nadzoru i monitoringu energii elektrycznej w kluczowych miejscach, m.in. szkołach, wodociągach, w sieci latarni czy też w budynkach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Dzięki systemowi na bieżąco widzimy, jak wygląda konsumpcja energii we wszystkich tych obiektach. Jesteśmy także informowani o nieprawidłowościach. FreeEn ewidencjonuje dla nas wszystkie dane o zużyciu energii elektrycznej, które później wykorzystujemy na przykład przy przygotowywaniu przetargów.

FreeEn doradza nam także we wszystkich istniejących i nowych ustawach z branży energetycznej, które dotyczą samorządów, m.in. w kwestii elektromobilności. Ta współpraca pozwala nam optymalizować koszty energii – tłumaczy dyrektor Szulc.

Elektromobilność to przyszłość!

Rząd przyjął także ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która nakłada m.in. na samorządy i przedsiębiorstwa z nimi współpracujące, obowiązek podjęcia konkretnych działań w tym kierunku. Pierwotnie planowano, że od stycznia 2020 roku pojazdy elektryczne lub napędzane gazem wykorzystywane do wykonywania zadań publicznych miały stanowić 10 proc. całej floty.

W przypadku, gdy dana firma nie mogłaby spełnić takich warunków, na przykład w usługach związanych z gospodarką odpadami, samorząd nie mógłby przedłużyć z nią współpracy lub nie byłaby dopuszczona do przetargu. Również sama flota pojazdów należących do urzędów przechodziłaby z czasem na modele spełniające wymogi elektromobilności. Od stycznia 2025 roku ten wskaźnik miał wzrosnąć z 10 do nawet 30 proc. wszystkich pojazdów.

Dziś już wiadomo, że wejście w życie przepisów przesunięto o dwa lata. Dlaczego? Bowiem zarówno przedsiębiorcy, jak i samorządowcy nie byli przygotowani na taką rewolucję…

Bardzo ważnym elementem jest odpowiednia rozbudowa infrastruktury, która pozwala ładować samochody. Na jednostki samorządowe zrzucono obowiązek tworzenia publicznych punktów doładowania - twierdzi Andrzej Kondratowicz, wiceprezes ds. handlowych FreeEn.

- Miasta muszą w tym względzie opracować konkretne plany, a ze względu na kompleksowość zadania nie jest to łatwe. Oprócz wyboru samej lokalizacji trzeba zdecydować czy to będzie punkt odpłatny, czy też darmowy, jak mają być jego parametry. Dla samorządowców to zupełnie nowa rzecz i dlatego często muszą w tym względzie sięgać po rady u specjalistów – podkreśla Kondratowicz.

Partnerzy FreeEn znajdują się w całej Polsce

Z usług zielonogórskiego przedsiębiorstwa już teraz korzysta 112 firm z całej Polski, m.in. Gedia Poland czy też Novol.
- Jako firma jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z FreeEn. System, który wprowadziliśmy pozwala nam zachować nie tylko kontrolę nad ilością zużywanej energii, ale także nad jej jakością. Dzięki temu wiemy, czy dostawca wywiązuje się w pełni z podpisanej umowy. Na pewno bardzo pomaga fakt, że mamy cały czas swobodny dostęp do systemu, nasi pracownicy mogą sprawdzić wszystko, gdy tylko zajdzie taka potrzeba – mówi Łukasz Nowak z nowosolskiej Gedii.

Współpracujemy z firmą FreeEn od 2011 roku. Nasze kontakty rozpoczęliśmy od wdrożenia systemu informatycznego do kontroli, nadzoru i monitoringu energii elektrycznej w naszym zakładzie w Komornikach, następnie w zakładzie w Stęszewie, potem w Mierzęcinie, wreszcie w zakładzie we Włocławku – mówi Jerzy Broda, dyrektor pionu Technicznego w Novolu.

- W naszym odczuciu firma FreeEn sprawdziła się jako partner w doradztwie dla dużych przedsiębiorstw przemysłowych, które oczekują produktów na najwyższym poziomie. Dane z systemu informatycznego FreeEn są nam niezbędne do kontroli poprawności pracy wszystkich zakładów.

Dzięki powiadomieniom SMS-owym czy emailom jesteśmy informowani o wszystkich nieprawidłowościach w sieci elektroenergetycznej, przekroczeniach, zanikach zasilania itp. Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom staliśmy się firmą świadomie podejmującą decyzje w zakresie zakupu energii, zmiany grup taryfowych, doboru mocy umownych, co przekłada się na zwiększaniu efektywności energetycznej. 

Novol jako firma jest sygnatariuszem międzynarodowego programu Responsible Care. Z tego powodu systematycznie i odpowiedzialnie realizujemy przyjętą politykę środowiskową. Szczególnie doceniamy takie rozwiązania, które umożliwiają nam poprawę efektywności energetycznej.

Grupowe zamówienia na energię

Poprawa efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach to część działalności FreeEn, ale nie jedyna. Firma jest również multibrokerem energii elektrycznej i oferuje energię największych koncesjonowanych sprzedawców.

- Klienci wiedząc, dzięki naszym usługom, jak dokładnie wygląda zużycie prądu w ich przedsiębiorstwie, mogą postarać się o atrakcyjniejszą cenowo ofertę. Działamy w tej branży od wielu lat i mogę zapewnić, iż znamy ją na wylot. Tworzymy grupy zakupowe, dla naszych kontrahentów, wyszukujemy najlepsze oferty na rynku, dopasowane do ich potrzeb. Zaufanie jest największą walutą przy prowadzeniu biznesu, a my nie zawodzimy! - przekonuje Michał Dziudziel, wiceprezes zarządu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz oszczędzać w firmie na kosztach energii? Korzystaj z innowacyjnych rozwiązań w energetyce! - Gazeta Lubuska

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie