Spis treści
- Dwa źródła finansowania wielkiej inwestycji w Oświęcimiu
- Wykonawca inwestycji w Oświęcimiu jeszcze w tym roku?
- Plany przebudowy i rozbudowy lodowiska w Oświęcimiu
- Przebudowana hala na ponad 3200 miejsc
- Nowy układ komunikacyjny wokół lodowiska w Oświęcimiu
- O przebudowie lodowiska mówi się od kilkunastu lat
Dwa źródła finansowania wielkiej inwestycji w Oświęcimiu
O tej historycznej inwestycji w Oświęcimiu mówi się od dawna.
Kilkanaście miesięcy temu zaczęły się konkretne przygotowania począwszy od konkursu architektonicznego na koncepcję przebudowy i rozbudowy lodowiska. Ostatnio wyłoniona firma wykonała projekt budowlany i uzyskała pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji.
Do pełnej dokumentacji brakuje jeszcze kosztorysu robót inwestycyjnych. Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przyznaje, że teraz przed miastem najtrudniejszy etap przedsięwzięcia.
Dotyczy stworzenia montażu finansowego. Mamy wstępne analizy, z jakich pieniędzy możemy skorzystać. Są tylko dwa źródła. To środki Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. I do tego programu będziemy aplikować. Musimy jednak poczekać na jego ogłoszenie. Drugim źródłem są środki własne – mówi prezydent Oświęcimia.
Jak dodaje, miasto od kilku lat przygotowuje się do tej inwestycji także pod kątem finansowym. – Udało się nam spłacić 40 mln zł kredytu i nie ukrywam, że na to największe przedsięwzięcie ostatnich dekad, realizowane przez oświęcimski samorząd, zaangażujemy środki własne oraz weźmiemy kredyt. Jego wysokość zależy od pozyskania środków ministerialnych – wyjaśnia prezydent Chwierut.
Wykonawca inwestycji w Oświęcimiu jeszcze w tym roku?
Miasto liczy, że w tym roku uda się spiąć ostatecznie kwestie finansowe. Przy tym wariancie jesienią będzie można ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę jeszcze przed zakończeniem 2025 roku.
Czas pokaże, czy mamy na tyle pieniędzy, aby inwestycję przeprowadzić w jednym przetargu czy podzielić na etapy. Nie ukrywam, że najlepszym rozwiązaniem jest zrealizować ją w całości – podkreśla prezydent Oświęcimia.
Inwestycja będzie tak prowadzona, aby nie zakłócać cyklu szkoleniowego hokeistów czy łyżwiarzy. Najpierw w ciągu dwóch lat ma powstać tafla rezerwowa wraz z całym zapleczem.

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze
Po oddaniu jej do użytku rozpocznie się modernizacja istniejącej hali lodowej, która ma już ponad 60 lat. Obiekt będzie miał łącznie prawie 17 tys. m. kw.
Dokumentację techniczną wraz z uzyskaniem pozwolenia przygotowała pracownia architektoniczna M.O.C. Architekci z Katowic, która wcześniej wygrała wspomniany konkurs ogłoszony przez miasto i Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach. Zaproponowane rozwiązania były konsultowane ze środowiskami sportowymi.
Przypominam sobie, że o nowym lodowisku w Oświęcimiu mówiło się już 10 - 12 lat temu w związku z pomysłami organizacji w Krakowie i Zakopanem zimowych igrzysk olimpijskich. Nic z tego nie wyszło. Mam nadzieję, że tym razem się uda, bo obecne lodowisko jest już mocno wysłużone - zauważa Michał Pająk, kibic z Oświęcimia.
Plany przebudowy i rozbudowy lodowiska w Oświęcimiu
Inwestycja obejmuje modernizację obiektu z zachowaniem charakterystycznych oryginalnych stalowych dźwigarów oraz jego rozbudowę o dodatkowe dwa przęsła.
Nowa hala będzie dwukondygnacyjna, podzielona na część istniejącą, projektowaną i łącznik, co umożliwi etapowanie inwestycji.
W nowej części obiektu znajdzie się wspomniana tafla rezerwowa, która także od lat oczekiwana jest przez różne grupy sportowe, w tym łyżwiarzy figurowych, młodzieżowe i amatorskie drużyny hokejowe. Oprócz samej tafli i zaplecza będą trybuny na 290 miejsc.
Hol główny będzie od strony ulicy Chemików. Znajdą się w nim pomieszczenia dla kibiców, gastronomia, szatnie i wypożyczalnia łyżew.
Przebudowana hala na ponad 3200 miejsc
W przebudowanej hali lodowej przewidziane są 3204 miejsca siedzące, trybuny VIP, loże oraz strefy sanitarne i gastronomiczne. Szatnie zawodników będą ulokowane blisko tafli lodowej.
Na drugiej kondygnacji znajdą się biura Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i spółki Oświęcimski Sport, zaplecze sanitarne, socjalne i sala konferencyjna.
Nowy układ komunikacyjny wokół lodowiska w Oświęcimiu
W związku z przebudową i rozbudową hali lodowej zmieni się układ komunikacyjny wokół obiektu. Obejmie nowe drogi dojazdowe, trzy zjazdy z ulicy Szustera oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
Zaplanowano strefy parkingowe dla kibiców, pracowników, służb zabezpieczających imprezy, drużyn sportowych, prasy, VIP-ów. Przed wejściem głównym będą elementy małej architektury. Na terenie wokół obiektu przewidziane są nasadzenia nowej zieleni, krzewów i kwiatów.
O przebudowie lodowiska mówi się od kilkunastu lat
O przebudowie lodowiska zaczęto mówić 12 lat temu, gdy miało zostać jedną z aren Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków - Zakopane 2022. Pomysł igrzysk upadł i wraz z tym zarzucone zostały plany zmiany oblicza oświęcimskiej hali lodowej.
Według szacunków sprzed 12 lat, gdy planowano modernizację lodowiska w związku ze wspomnianymi igrzyskami, koszt inwestycji miał wynieść od 80 - 90 mln zł.
Obecne sztuczne lodowisko ma już ponad 60 lat. Decyzja o jego budowie zapadła w kwietniu 1964. Wkrótce potem rozpoczęła się budowa. Minęło 10 lat, zanim obiekt przybrał znany obecnie wygląd.