Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieplice. Słowacy chcą wybudować dzwonnicę mającą upamiętnić poległych rodaków

Katarzyna Sipika-Ponikowska
Katarzyna Sipika-Ponikowska
Słowacy chcą upamiętnić swoich rodaków, którzy walczyli w okolicach Trzyciąża i są pochowani na cmentarzu wojennym w Jangrocie Cieplicach. Na znajdującej się tam pamiątkowej tablicy nie ma o nich ani śladu.

- Zależy nam, aby nasi rodacy, którzy polegli w bitwach w tej okolicy, nie zostali zapomniani - podkreśla Jozef Krupa, przedstawiciel „Klubu vojenskej histórie Beskydy”.

Wraz z dwoma kolegami z klubu spotkał się z wójtem Trzyciąża i przedstawicielami Nadleśnictwa Miechów, na terenie którego położony jest wojenny cmentarz w Cieplicach. Słowacy zaproponowali postawienie tam drewnianej dzwonnicy, która ma być swego rodzaju pomnikiem pamięci poległych Słowaków. Podobne obiekty budują również w innych miejscach, gdzie ginęli Słowacy podczas Wielkiej Wojny.

Obecnie na tablicy informacyjnej, upamiętniającej poległych w czasie walk toczonych między oddziałami austro-węgierskimi i rosyjskimi w listopadzie 1914 r. w Cieplicach, zapisano ogólnie, że na cmentarzu spoczywa 2014 żołnierzy austro-węgierskich i 561 rosyjskich. O Słowakach walczących w szeregach austro-węgierskich nie ma ani słowa.

Panorama Miechowa, 1918-1932

Tak wyglądał przedwojenny Miechów! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

- W historii nie wspomina się narodowości żołnierzy wcielonych do szeregów wojsk austro-węgierskich. Tym samym mało kto wie, ilu naszych spoczywa w tych grobach. A była ich całkiem spora grupa. Dlatego właśnie chcemy upamiętnić w jakiś widoczny sposób wiedzę o tamtych bezimiennych bohaterach - podkreśla Jozef Krupa.

Budowę dzwonnicy mają sfinansować Słowacy. Urzędnicy z Trzyciąża pomagają im w załatwianiu formalności i zdobyciu niezbędnych dokumentów. 27 marca gminę ma odwiedzić przedstawiciel IPN, który zaopiniuje projekt i miejsce wykonania pomnika. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace przy budowie dzwonnicy powinny ruszyć po zimie.

Wielka Wojna przetoczyła się przez Małopolskę w latach 1914-1915, zbierając krwawe żniwo wśród żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej. Poległych i zmarłych w szpitalach grzebano w tymczasowych mogiłach polowych lub na prowizorycznych cmentarzach. Na północ od Krakowa, na rozległym płaskowyżu między Sułoszową, Jangrotem, Trzyciążem i Zadrożem, jesienią 1914 r. stoczono wiele krwawych bitew. W listopadzie tego roku ciężkie walki rozgorzały w okolicach Cieplic i Jangrota.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska