
Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej
Łąki Nowohuckie
4-5 września
Wstęp wolny
W tym roku, już po raz dziesiąty w Krakowie odbędą się Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej. W dniach 4–5 września na Łąkach Nowohuckich będzie prezentowana romska kultura – muzyka i folklor. Głównym celem wydarzania jest przybliżenie bogactwa tradycji Romów, ukazanie jej odmienności i różnorodności, w tym piękna kultury muzycznej.

14. edycja festiwalu Mastercard OFF CAMERA
3-12 września
Najlepsze autorskie filmy z całego świata, fascynujące rozmowy, pytania, które trafiają w sedno i odpowiedzi otwierające kolejne wątki, a to wszystko w duchu powrotu do kin. Przewodnikami po współczesnym świecie będą reżyserki i reżyserzy, którzy stawiają na mocne kino i nie boją się eksperymentów. Magia wielkiego ekranu wraca i przypomina o swojej sile. Festiwalowe filmy i produkcje będzie można oglądać w Krakowie i na player.pl od 3 do 12 września.
Na Plac Szczepański powróci tak lubiane Miasteczko Filmowe. W mieście pojawią się kina plenerowe, m.in. na Kazimierzu i na rynku Podgórskim. Nie zabraknie też kina samochodowego oraz cieszących się wielkim powodzeniem pokazów na barce rzecznej.
Szczegółowy program: WWW.offcamera.pl/festiwal/o-festiwalu

Od piasku do szkła. Historia - technologia - zastosowanie
Krakowska Huta Szkła, ul. Lipowa 3
1 września - 30 listopada 2021
Z czego powstaje szklana tafla? Jak pęka szkło? Czym jest pryzmat? Jak zadbać o bezpieczeństwo przy produkcji szkła? Czy szyba może mieć „supermoce”? Odpowiedź na te pytania znajdziecie na wystawie w Krakowiekiej Hucie Szkła. Interaktywna ekspozycjna to efekt współpracy pomiędzy Muzeum Okręgowym w Sandomierzu a NSG Group, lidera w produkcji szkła architektonicznego i automotive. Wystawa nie tylko pokazuje cały proces produkcyjny, ale pozwala również zapoznać się z historią jego produkcji w Polsce i na świecie.
Ekspozycja wykorzystuje szeroki wachlarz środków, żeby pokazać zwiedzającym magiczny świat szkła. Znaczna jej część jest interaktywna i umożliwia recepcję wszystkimi zmysłami. Ekspozycja to również szansa do obejrzenia unikatowych eksponatów takich jak stroje używane przez pracowników huty szkła, szklana podłoga, czy innowacyjne rodzaje szyb okiennych i samochodowych.
„Od wielu lat prowadzimy działalność edukacyjną i kulturalną w zakresie wszystkiego, co wiąże się ze szkłem, dlatego cieszy nas, że najwięksi producenci tego materiału w Polsce współpracują z nami. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach dalej będziemy wspólnie działać na polu promocji szklanej sztuki i technologii” – mówi Aleksandra Skorek, koordynatorka Krakowskiej Huty Szkła.
Krakowska Huta Szkła, do niedawna znana jako Centrum Szkła i Ceramiki, mieści się przy ulicy Lipowej 3 w Krakowie i zajmuje się działalnością edukacyjną, wystawienniczą oraz kulturalną. To jedyne miejsce w Krakowie, w którym na żywo można zobaczyć fascynujący proces powstawania szkła artystycznego i samemu spróbować swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza. Pokazy ręcznego formowania szkła odbywają się w zabytkowej hali produkcyjnej, wpisanej na listę Krakowskiego Szlaku Techniki, gdzie wciąż można poczuć atmosferę dawnego, industrialnego Krakowa. KHS posiada także sklep firmowy oraz ekspozycję muzealną „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka”. Na ekspozycji można poznać historię Huty - jednego z największych przedwojennych zakładów przemysłowych Krakowa, działającej w tym miejscu od 1931 roku. Zaprezentowano tu również kolekcje: zabytkowych narzędzi szklarskich, XIX-wiecznego szkła historycznego oraz szkła krakowskiego, produkowanego w tym miejscu w latach 1969–1998, co stanowi nie lada gratkę dla miłośników dizajnu doby PRL-u.
Bilety 10/7 zł

Sezon na wiersze. Spotkania w 50. rocznicę śmierci Rafała Wojaczka
Otwarta Pracownia, ul. Dietla 11
3 września, godz. 16:00
Rok 2021 jest szczególny, mija bowiem pięćdziesiąta rocznica śmierci Rafała Wojaczka – jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich, którego życie i twórczość są owiane legendą.
Program:
1. Debata na temat recepcji twórczości Rafała Wojaczka (16.00–18.00)
Uczestnicy: Maciej Melecki, Konrad Wojtyła, prowadzenie: Krzysztof Siwczyk
2. Czytanie wierszy Rafała Wojaczka (18.00–19.00)
Czytają: Marta Eloy-Cichocka, Maciej Melecki, Joanna Oparek, Juliusz Pielichowski, Krzysztof Siwczyk, Konrad Wojtyła.
3. Spotkanie z poetami i krytykami poświęcone interpretacji poezji współczesnej w kontekście twórczości Rafała Wojaczka – debata połączona z rozmową z publicznością.
Wśród zaproszonych do debaty gości wystąpi Ryszard Krynicki – poeta pokoleniowo bliski Rafałowi Wojaczkowi, z którym łączyła go znajomość literacka oraz towarzyska (19.00–20.00)
4. Czytanie wierszy inspirowanych twórczością Wojaczka (20.00–24.00)
Czytają: Marta Eloy-Cichocka, Maciej Melecki, Joanna Oparek, Juliusz Pielichowski, Krzysztof Siwczyk, Konrad Wojtyła
oraz poeci młodszego pokolenia zaproszeni do udziału w spotkaniu, którzy zaprezentują swoje wiersze w formule „otwartego mikrofonu”