9 z 18
Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej...
fot. Dziennik Lodzki

Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej
Łąki Nowohuckie
4-5 września
Wstęp wolny


W tym roku, już po raz dziesiąty w Krakowie odbędą się Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej. W dniach 4–5 września na Łąkach Nowohuckich będzie prezentowana romska kultura – muzyka i folklor. Głównym celem wydarzania jest przybliżenie bogactwa tradycji Romów, ukazanie jej odmienności i różnorodności, w tym piękna kultury muzycznej.

10 z 18
14. edycja festiwalu Mastercard OFF CAMERA...
fot. Aneta Zurek / Polska Press

14. edycja festiwalu Mastercard OFF CAMERA
3-12 września


Najlepsze autorskie filmy z całego świata, fascynujące rozmowy, pytania, które trafiają w sedno i odpowiedzi otwierające kolejne wątki, a to wszystko w duchu powrotu do kin. Przewodnikami po współczesnym świecie będą reżyserki i reżyserzy, którzy stawiają na mocne kino i nie boją się eksperymentów. Magia wielkiego ekranu wraca i przypomina o swojej sile. Festiwalowe filmy i produkcje będzie można oglądać w Krakowie i na player.pl od 3 do 12 września.

Na Plac Szczepański powróci tak lubiane Miasteczko Filmowe. W mieście pojawią się kina plenerowe, m.in. na Kazimierzu i na rynku Podgórskim. Nie zabraknie też kina samochodowego oraz cieszących się wielkim powodzeniem pokazów na barce rzecznej.

Szczegółowy program: WWW.offcamera.pl/festiwal/o-festiwalu

11 z 18
Od piasku do szkła. Historia - technologia - zastosowanie...
fot. materiały prasowe

Od piasku do szkła. Historia - technologia - zastosowanie
Krakowska Huta Szkła, ul. Lipowa 3
1 września - 30 listopada 2021


Z czego powstaje szklana tafla? Jak pęka szkło? Czym jest pryzmat? Jak zadbać o bezpieczeństwo przy produkcji szkła? Czy szyba może mieć „supermoce”? Odpowiedź na te pytania znajdziecie na wystawie w Krakowiekiej Hucie Szkła. Interaktywna ekspozycjna to efekt współpracy pomiędzy Muzeum Okręgowym w Sandomierzu a NSG Group, lidera w produkcji szkła architektonicznego i automotive. Wystawa nie tylko pokazuje cały proces produkcyjny, ale pozwala również zapoznać się z historią jego produkcji w Polsce i na świecie.

Ekspozycja wykorzystuje szeroki wachlarz środków, żeby pokazać zwiedzającym magiczny świat szkła. Znaczna jej część jest interaktywna i umożliwia recepcję wszystkimi zmysłami. Ekspozycja to również szansa do obejrzenia unikatowych eksponatów takich jak stroje używane przez pracowników huty szkła, szklana podłoga, czy innowacyjne rodzaje szyb okiennych i samochodowych.

„Od wielu lat prowadzimy działalność edukacyjną i kulturalną w zakresie wszystkiego, co wiąże się ze szkłem, dlatego cieszy nas, że najwięksi producenci tego materiału w Polsce współpracują z nami. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach dalej będziemy wspólnie działać na polu promocji szklanej sztuki i technologii” – mówi Aleksandra Skorek, koordynatorka Krakowskiej Huty Szkła.

Krakowska Huta Szkła, do niedawna znana jako Centrum Szkła i Ceramiki, mieści się przy ulicy Lipowej 3 w Krakowie i zajmuje się działalnością edukacyjną, wystawienniczą oraz kulturalną. To jedyne miejsce w Krakowie, w którym na żywo można zobaczyć fascynujący proces powstawania szkła artystycznego i samemu spróbować swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza. Pokazy ręcznego formowania szkła odbywają się w zabytkowej hali produkcyjnej, wpisanej na listę Krakowskiego Szlaku Techniki, gdzie wciąż można poczuć atmosferę dawnego, industrialnego Krakowa. KHS posiada także sklep firmowy oraz ekspozycję muzealną „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka”. Na ekspozycji można poznać historię Huty - jednego z największych przedwojennych zakładów przemysłowych Krakowa, działającej w tym miejscu od 1931 roku. Zaprezentowano tu również kolekcje: zabytkowych narzędzi szklarskich, XIX-wiecznego szkła historycznego oraz szkła krakowskiego, produkowanego w tym miejscu w latach 1969–1998, co stanowi nie lada gratkę dla miłośników dizajnu doby PRL-u.
Bilety 10/7 zł

12 z 18
Sezon na wiersze. Spotkania w 50. rocznicę śmierci Rafała...
fot. materiały prasowe

Sezon na wiersze. Spotkania w 50. rocznicę śmierci Rafała Wojaczka
Otwarta Pracownia, ul. Dietla 11
3 września, godz. 16:00


Rok 2021 jest szczególny, mija bowiem pięćdziesiąta rocznica śmierci Rafała Wojaczka – jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich, którego życie i twórczość są owiane legendą.

Program:
1. Debata na temat recepcji twórczości Rafała Wojaczka (16.00–18.00)
Uczestnicy: Maciej Melecki, Konrad Wojtyła, prowadzenie: Krzysztof Siwczyk

2. Czytanie wierszy Rafała Wojaczka (18.00–19.00)
Czytają: Marta Eloy-Cichocka, Maciej Melecki, Joanna Oparek, Juliusz Pielichowski, Krzysztof Siwczyk, Konrad Wojtyła.

3. Spotkanie z poetami i krytykami poświęcone interpretacji poezji współczesnej w kontekście twórczości Rafała Wojaczka – debata połączona z rozmową z publicznością.
Wśród zaproszonych do debaty gości wystąpi Ryszard Krynicki – poeta pokoleniowo bliski Rafałowi Wojaczkowi, z którym łączyła go znajomość literacka oraz towarzyska (19.00–20.00)
4. Czytanie wierszy inspirowanych twórczością Wojaczka (20.00–24.00)
Czytają: Marta Eloy-Cichocka, Maciej Melecki, Joanna Oparek, Juliusz Pielichowski, Krzysztof Siwczyk, Konrad Wojtyła
oraz poeci młodszego pokolenia zaproszeni do udziału w spotkaniu, którzy zaprezentują swoje wiersze w formule „otwartego mikrofonu”

Pozostało jeszcze 5 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Bolid Politechniki Krakowskiej robi furorę na wielkich targach motoryzacyjnych

Bolid Politechniki Krakowskiej robi furorę na wielkich targach motoryzacyjnych

Święto Bożego Miłosierdzia. Tysiące wiernych na uroczystościach w Łagiewnikach

Święto Bożego Miłosierdzia. Tysiące wiernych na uroczystościach w Łagiewnikach

Najpiękniejsze kościoły, cerkwie i synagoga na Sądecczyźnie. Warto je zobaczyć

Najpiękniejsze kościoły, cerkwie i synagoga na Sądecczyźnie. Warto je zobaczyć

Zobacz również

Koncert Kwiatu Jabłoni  odbył się w dniu żałoby. Dlaczego nie odwołano imprezy?

Koncert Kwiatu Jabłoni odbył się w dniu żałoby. Dlaczego nie odwołano imprezy?

Edyta Górniak, Roxie Węgiel i inne gwiazdy wzięły udział w Symfonii Miłosierdzia

Edyta Górniak, Roxie Węgiel i inne gwiazdy wzięły udział w Symfonii Miłosierdzia