Uroczyste podpisanie listu odbyło się w siedzibie Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH. W wydarzeniu udział wzięli m.in. prezydent Krakowa Aleksander Miszalski oraz rektor AGH, prof. Jerzy Lis. Współpraca będzie opierać się na łączeniu potencjału technologicznego oraz naukowego, który może być dla Krakowa istotnym wsparciem w zakresie reagowania na cyberataki.
Wspólne reagowanie na cyberataki w Krakowie
W ramach zawartej umowy uczelnia oraz Miasto Kraków deklarują realizację następujących działań:
wzajemne informowanie o zdarzeniach i incydentach związanych z cyberbezpieczeństwem
opracowanie wspólnych procedur reagowania na zagrożenia
wdrożenie zasad monitoringu infrastruktury teleinformatycznej Gminy Miejskiej Kraków, umożliwiających efektywniejsze wykrywanie i reagowanie na cyberzagrożenia
opracowanie technologii i zasad wymiany danych na potrzeby wspólnych analiz i badań naukowych.
Miasto odporne na zagrożenia
Współpraca między miastem a AGH ma na celu budowę bezpieczniejszej i bardziej odpornej na zagrożenia cyfrowe przestrzeni miejskiej, wykorzystującej nowoczesne rozwiązania wypracowane przez środowisko akademickie i eksperckie.
– Miasta przyszłości nie zbudujemy bez cyfrowych fundamentów bezpieczeństwa. Kraków chce być liderem w tej dziedzinie – nie tylko reagować, ale wyprzedzać zagrożenia. Dzięki współpracy z AGH i Cyfronetem łączymy potencjał nauki i administracji po to, by tworzyć nowoczesne, odporne miasto gotowe na wyzwania XXI wieku– podkreśla Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.
Kraków ma najszybszy superkomputer w Polsce
Rektor AGH, prof. Jerzy Lis, podkreślił znaczenie porozumienia w kontekście rosnących zagrożeń cyfrowych: - W dobie wszechobecnych ataków hackerskich na instytucje, urzędy, placówki publiczne i prywatne, wszelkie działania wzmacniające i chroniące zasoby cyfrowe stają się absolutną koniecznością.
Rektor AGH zwrócił uwagę, że współczesne zagrożenia w sieci mają coraz bardziej złożony charakter, dlatego potrzeba nie tylko szybkich reakcji, ale przede wszystkim aktywnego podejścia i współpracy między sektorem naukowym a administracją publiczną.
- W AGH rozwijamy nowoczesne narzędzia oraz technologie wspierające cyberbezpieczeństwo – to efekt intensywnej pracy naszego eksperckiego środowiska naukowego. Cieszymy się, że ich potencjał może dziś realnie przyczynić się do ochrony mieszkańców Krakowa i cyfrowej infrastruktury miasta - podkreślił prof. Jerzy Lis.
Spotkanie było również okazją do zaprezentowania potencjału superkomputerów działających w Cyfronecie, w tym Heliosa – najszybszego i najbardziej wydajnego superkomputera w Polsce, który stanowi ważny element krajowej infrastruktury badawczej i który odegra istotną rolę w analizach wspierających bezpieczeństwo cyfrowe miasta.
