Miniony rok przyniósł medale olimpijskie naszym reprezentantom. Srebro wywalczyła Klaudia Zwolińska. Brąz Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka czy Aleksandra Kałucka. Kobiecy Tour de France wygrała Katarzyna Niewiadoma, a Ligę Mistrzów ampfutboliści Wisły Kraków Przemysław Świercz i Krystian Kapłon. Sukcesów było zresztą znacznie więcej, co mogą państwo prześledzić, czytają notki poszczególnych nominowanych w naszym plebiscycie sportowców.
W naszym plebiscycie nagradzamy też trenerów, przyznajemy nagrodę dla Odkrycia Roku. I tutaj też nie brakuje osób, które mocno wyróżniły się sukcesami w minionym roku, by wspomnieć o Radosławie Zawrotniaku, którego wkład w sukces polskich szermierek trudno przecenić czy o Bogdanie Kapłonie, który poprowadził Wisłę Kraków do triumfu w ampfutbolowej Lidze Mistrzów oraz kolejnego tytułu mistrzowskiego w Polsce.
Jak co roku, decyzję o kolejności w plebiscycie Asy Małopolski podejmuje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”: redaktor naczelny Piotr Rąpalski, dziennikarze działu sportowego, kierowanego przez Bartosza Karcza, Artur Bogacki i Jacek Żukowski oraz nasi goście honorowi z patronem plebiscytu, rektorem Akademii Kultury Fizycznej prof. Andrzejem Klimkiem na czele, a obok niego mamy czterokrotnego mistrza olimpijskiego w chodzie sportowym Roberta Korzeniowskiego oraz prof. Szymona Krasickiego, świetny trener narciarstwa klasycznego, a zarazem uznanego naukowca.
Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali, którą zaplanowaliśmy na poniedziałek 17 lutego o godzinie 15 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przy ul. Marii Konopnickiej.
Nominacje w kategorii 10 Asów Małopolski 2024 (kolejność alfabetyczna)
Justyna Bzdela (Wisła Kraków Amp Futbol) - amp futbol
Z reprezentacją Polski kobiet świetnie zaprezentowała się na mistrzostwach świata w Kolumbii, skąd polskie ampfutbolistki przywiozły brązowy medal, a ona strzeliła jednego z goli. Justyna Bzdela ma też w dorobku mistrzostwo Polski z ampfutbolową drużyną Wisły Kraków.
Łukasz Czapla (Petarda Kraków) - strzelectwo sportowe
W strzelaniu do ruchomej tarczy (z karabinu) medale największych międzynarodowych imprez zdobywa od prawie ćwierć wieku. W 2024 roku do kolekcji dorzucił dwa krążki mistrzostw Europy w Pilznie: srebrny w konkurencji 40 mix (przebiegi mieszane) z 50 metrów i brązowy w 30+30 (przebiegi wolne i szybkie) z 10 m.
Krystian Dziubiński (Re-Plast Unia Oświęcim) - hokej na lodzie
Krystian Dziubiński, kapitan Re-Plast Unii Oświęcim poprowadził zespół do tytułu mistrza Polski. W sezonie regularnym - 30 meczów, 20 goli i 10 asyst, a w najważniejszej fazie play-off 19 meczów - 3 bramki i 5 decydujących podań. To bardzo ważna postać zespołu. Dobrze spisywał się też w Lidze Mistrzów - 6 spotkań, zdobył 5 goli i zaliczył jedną asystę. To podstawowy gracz reprezentacji Polski.
Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) - szachy
Drużynowe mistrzostwa świata w Astanie (Kazachstan) - złoto w szachach błyskawicznych i brąz w szachach szybkich (oba medale w międzynarodowej ekipie WR Chess Team). Indywidualne mistrzostwa świata w Nowym Jorku - brąz w szachach błyskawicznych. Grand Chess Tour: Superbet Poland Rapid&Blitz w Warszawie - brąz (turniej w szachach szybkich i błyskawicznych). Lokaty w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) na dzień 1.01.2025: szachy klasyczne - 15, szachy szybkie - 12, szachy błyskawiczne - 8.
Izabella Dudek (TKS LOK Tarnów) - strzelectwo sportowe
W mistrzostwach Europy w Gyor, w debiucie w imprezie tej rangi, w karabinie pneumatycznym (strzelanie z 10 m) zdobyła dwa medale: srebrny w konkurencji trójek oraz brąz w klasyfikacji drużynowej (w obu przypadkach z Anetą Stankiewicz i Julia Piotrowską). W mistrzostwach Polski w karabinie pneumatycznym (10 m) i karabinie trzy postawy (50 m) zajęła 4. miejsce.
Maryna Gąsienica-Daniel (Śmig Zakopane) - narciarstwo alpejskie
Zakopianka z powodzeniem startuje w alpejskim Pucharze Świata. Specjalizuje się w slalomach gigantach. Jeździ też w supergigantach i zajmuje miejsca w najlepszej „30”. W tym sezonie zdążyła już zająć 13. miejsce w slalomie gigancie w PŚ w Semmering.
Grzegorz Hedwig (Start Nowy Sącz) - kajakarstwo slalomowe
W Paryżu kanadyjkarz zaliczył trzeci kolejny olimpijski występ. W swojej koronnej konkurencji - slalomie C-1 - awansował do finału, zajął w nim 10. miejsce, poprawiając swój najlepszy wynik w igrzyskach. Ponadto w innej konkurencji, kayak crossie, sklasyfikowany został na 16. pozycji. Wcześniej w mistrzostwach Europy w Tacen zajął 11. miejsce w C-1.
Wiktor Janusz (Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków) - karate tradycyjne
Najważniejsze sukcesy w 2024 roku: Mistrzostwa Świata ITKF Global w Vila do Conde (Portugalia) - złoto w kumite indywidualnym, złoto w fukugo, srebro w kata drużynowym, brąz w kogo kumite. Mistrzostwa Świata WTKF w Limie (Peru) - złoto w kata indywidualnym, złoto w fukugo, złoto w kata drużynowym, złoto w kumite drużynowym. Puchar Świata w Puławach - srebro w kumite indywidualnym, brąz w kata indywidualnym, brąz w kata drużynowym. Mistrzostwa Polski w Łodzi - złoto w kata drużynowym, złoto w kumite drużynowym, srebro w fukugo, brąz w kata indywidualnym. Międzynarodowy Turniej Wratislavia Cup we Wrocławiu - złoto w kumite indywidualnym.
Aleksandra Jarecka (AZS AWF Kraków) - szermierka
Krakowianka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w turnieju drużynowym w szpadzie. To ona zadała decydujące trafienie w meczu o brąz z Chinkami i Polki wygrały 32:31. Podobnie jak Renata Knapik-Miazga podopieczna trenera Radosława Zawrotniaka w AZS AWF Kraków. A miała w ogóle nie jechać na igrzyska na skutek dziwnych decyzji Polskiego Związku Szermierczego mimo że spełniła kryteria. Nie mogła jednak wystąpić w turnieju indywidualnym.
Aleksandra Kałucka (AZS AT Tarnów) - wspinaczka sportowa
Brązowa medalistka IO w Paryżu w konkurencji na czas. W półfinale musiała uznać wyższość Aleksandry Mirosław, późniejszej złotej medalistki, choć ustanowiła swój rekord życiowy 6,34 s. Natomiast w walce o trzecią lokatę pokonała Indonezyjkę Rajiah Sallsabillah. Zajęła też 2. miejsce w zawodach Pucharu Świata w Salt Lake City we wspinaczce na czas. 6. zawodniczka klasyfikacji generalnej PŚ we wspinaniu na czas.
Krystian Kapłon (Wisła Kraków) - amp futbol
Z Wisłą Kraków wygrał Ligę Mistrzów, zostając jednocześnie MVP finałowego turnieju w Hiszpanii i królem strzelców imprezy. Do tego dorzucił kolejny tytuł mistrza Polski i kolejny tytuł króla strzelców, a później jeszcze - po zakończeniu sezonu w Polsce - pojechał do Włoch, gdzie został z zespołem Sporting Amp Football Club mistrzem kraju i zdobył Puchar Włoch. To tyle jeśli chodzi o sukcesy klubowe, bo były też reprezentacyjne. 2024 rok przyniósł bowiem Kapłonowi brązowy medal mistrzostw Europy z naszą kadrą.
Adrianna Kąkol (KKW 1929 Kraków) - kajakarstwo klasyczne
Najważniejszą imprezą w sezonie 2024 dla naszej kajakarki były igrzyska olimpijskie w Paryżu. W finale czwórka: Adrianna Kąkol, Karolina Naja, Anna Puławska i Dominika Putto zajęła 4. miejsce, co przyjęto z niedosytem. Wcześniej „Atomówki” zdobywały bowiem złote medale ME i MŚ, a w 2024 r. w Pucharze Świata były 2. w Szegedzie i 3. w Poznaniu. W mistrzostwach Polski w sprincie kajakowym Kąkol zdobyło złoto w dwójce mieszanej na 200 m (z Alexem Boruckim) oraz brąz w K-4 na 500 m (z Oliwią Borucką, Joanna Kurpan i Aleksandrą Szeligą).
Renata Knapik-Miazga (szermierka)
Szpadzistka pochodząca z Tarnowa, a reprezentująca AZS AWF Kraków to jedna z czterech szpadzistek, które w Paryżu w IO wywalczyły brązowy medal w rywalizacji drużynowej. Polki pokonały po pasjonującej walce Chinki 32:31 i zdobyły brązowy medal.
Aleksandra Król-Walas (KS F2 Dawidek Team) - snowboard
Aleksandra Król-Walas wróciła do rywalizacji na stokach po urlopie macierzyńskim. I sezon zaczęła od świetnych osiągnięć - zajęła 2. miejsce w slalomie równoległym w Mylin Valley, 2. była też w slalomie gigancie równoległym w Carezzie. Również drugą pozycję, ponownie w slalomie gigancie równoległym, zajęła w zawodach PŚ Cortinie d’Ampezzo.
Oskar Kwiatkowski (AZS Zakopane) - snowboard
W ubiegłym sezonie uplasował się na 13. miejscu w slalomie równoległym w zawodach PŚ w Pamporowie. Z kolei w Krynicy-Zdroju był 8. w tej konkurencji. W tym sezonie był 6. w Yanqing oczywiście w slalomie gigancie równoległym.
Anna Lisowska (YMCA Kraków) - karate kyokushin,
Najważniejsze sukcesy w 2024 roku: Mistrzostwa Europy w Erywaniu (Armenia) - złoto w kata. Mistrzostwa Polski w Wieliczce - srebro w kata. Puchar Polski w Koszalinie - złoto w kata. Mistrzostwa Małopolski w Bieczu - złoto w kata. Mistrzostwa Makroregionu Południowego w Radymnie - złoto w kata. Puchar Świata w Tokio - drugie miejsce w konkurencji kata.
Katarzyna Niewiadoma - kolarstwo
Zawodniczka pochodząca z Ochotnicy Górnej odniosła życiowy sukces wygrywając kobiecy Tour de France. To najbardziej prestiżowy wyścig, 8-etapowy w cyklu Pro Tour. Ponadto Niewiadoma zajęła 8. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego na Igrzyskach Olimpijskich. Wygrała też klasyczny wyścig - Walońską Strzałę, była 2. w Ronde van Vlaanderen, również klasycznym wyścigu, zajęła też 2. lokatę w „etapówce” - Setmana Ciclista Volta Femenina de la Comunitat Valenciana.
Weronika Nowotny (Wisła Kraków Amp Futbol) - amp futbol
Zawodniczka Wisły Kraków świętowała ze swoim klubem mistrzostwo Polski. Największym sukcesem w 2024 roku był jednak dla niej brązowy medal mistrzostw świata, który wywalczyła razem z reprezentacją Polski w Kolumbii.
Karolina Pęk (IKS Start Kraków) - tenis stołowy
Rok 2024 stał dla Karoliny Pęk przede wszystkim pod znakiem sukcesów na igrzyskach paraolimpijskich. Zawodniczka związana z IKS Start Kraków wywalczyła w Paryżu aż trzy medale. Złoty w singlu oraz brązowe w grze mieszanej i w grze podwójnej.
Przemysław Świercz (Wisła Kraków Amp Futbol) - amp futbol
Kapitan drużyny, która nie miała sobie w 2024 roku równych zarówno w Polsce, gdzie wywalczyła kolejny tytuł mistrzowski, ale przede wszystkim w Europie. Wisła okazała się bowiem najlepsza, wygrywając w świetnym stylu ampfutbolową Ligę Mistrzów.
Paweł Tomasik (Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków) - karate tradycyjne
Najważniejsze sukcesy w 2024 roku: Mistrzostwa Świata ITKF Global w Vila do Conde (Portugalia) - złoto w kumite indywidualnym, brąz w fukugo. Mistrzostwa Świata WTKF w Limie (Peru) - złoto w kumite drużynowym, brąz w kumite indywidualnym. Puchar Świata w Puławach - złoto w kumite indywidualnym i tytuł najlepszego zawodnika imprezy. Międzynarodowy Turniej Wratislavia Cup we Wrocławiu - złoto w kumite indywidualnym. Mistrzostwa Europy ITKF w Skopje (Macedonia) - złoto w kumite indywidualnym.
Katarzyna Wełna (AZS AWF Kraków) - wioślarstwo
W igrzyskach olimpijskich w Paryżu startowały tylko dwie polskie osady, a w jednej z nich - dwójce podwójnej wagi lekkiej - była Katarzyna Wełna. Wraz z Martyną Radosz sklasyfikowane zostały na 9. pozycji. Wcześniej wygrały dodatkowe eliminacje olimpijskie oraz były na podium Pucharu Świata, zajmując 3. miejsce w regatach w Poznaniu. Ponadto w mistrzostwach świata w konkurencjach nieolimpijskich w St. Catharines (w skromnej obsadzie), płynąc z Jessicą Sobocińską w dwójce bez sterniczki, wywalczyła złoty medal.
Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz) - kajakarstwo slalomowe
Międzynarodowe sukcesy w kajakowym slalomie odnosi od wieku juniorki, a sezon 2024 był jej najlepszym w karierze. W mistrzostwach Europy w Tacen zdobyła złoto w slalomie K-1 i srebro w indywidualnym kayak crossie. Najgłośniej o niej było później podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, gdzie wywalczyła pierwszy medal dla Polski - srebro w slalomie K-1. Startowała jeszcze w dwóch olimpijskich konkurencjach, ale w nich zajęła dalsze lokaty. W klasyfikacji końcowej Pucharu Świata uplasowała się na 5. miejscu w K-1. Zdobyła też mistrzostwo Polski w slalomie K-1, kayak crossie i wicemistrzostwo w slalomie C-1.
Trener Roku
Andrzej Drewniak (YMCA Kraków) - karate kyokushin
Wieloletni trener w YMCA Kraków, selekcjoner kadry narodowej i wiceprezes Polskiego Związku Karate. W 2024 roku pod jego wodzą karatecy YMCA Kraków zdobyli m.in. 4 medale (2-2-0) w MP w Wieliczce i 2 (1-1-0) w PP w Koszalinie, a reprezentanci Polski sięgnęli po 8 medali (3-4-1) w PŚ w Tokio i 17 (3-5-9) w ME w Erywaniu (Armenia).
Paweł Janusz (Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków)- karate tradycyjne
Wieloletni prezes i trener AKT. W tym roku karatecy AKT w 10 turniejach zdobyli 458 medali (170 złotych, 125 srebrnych, 163 brązowe), w tym 99 (39-23-37) w MP w Łodzi, 76 (22-20-34) w PŚ w Puławach, 15 (4-6-5) w MŚ ITKF w Vila do Conde (Portugalia) i 21 (11-7-3) w MŚ WTKF w Limie. Jest też prezesem Polskiej Unii Karate Tradycyjnego i selekcjonerem reprezentacji, której członkowie zdobyli wiele medali we wspomnianych MŚ.
Bogdan Kapłon (Wisła Kraków Amp Futbol) - amp futbol
Trener najlepszej klubowej drużyny już nie tylko w Polsce, ale w Europie w amp futbolu. To pod wodzą Bogdana Kapłona Wisła Kraków Amp Futbol nie tylko kolejny raz zdominowała rozgrywki o mistrzostwo Polski, ale odniosła swój największych sukces wygrywając turniej finałowy Ligi Mistrzów.
Igor Woźniak - reprezentacja Polski kobiet w amp futbolu
To był dla niego bardzo udany rok. Jako zawodnik zdobył z Wisłą Kraków mistrzostwo Polski, wygrał Ligę Mistrzów, a z reprezentacją Polski wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy. Był w sztabie trenerskim reprezentacji Polski kobiet. Wyjazd na mistrzostwa świata do Kolumbii zakończył się sukcesem naszej kadry, która wywalczyła brązowy medal. W roli trenera pracuje również z młodzieżą w krakowskiej Clepardii.
Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków) - szermierka
Sam był wicemistrzem olimpijskim w szpadzie w drużynie na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Teraz spod jego ręki wyszły brązowe medalistki w drużynie - Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Jarecka. Trenuje je od lat i niesamowicie przyczynił się do tego sukcesu, wspierając na każdym kroku zawodniczki. Walczył jak lew o wyjazd Jareckiej na Igrzyska Olimpijskiej mimo niekorzystnej decyzji Polskiego Związku Szermierki. Nie udało się wywalczyć startu podopiecznej w rywalizacji indywidualnej, ale i tak ma satysfakcję, że jego trenerski warsztat nie poszedł na marne - to Jarecka zadała decydujące trafienie w walce o brąz z Chinkami.
Odkrycie Roku
Hanna Danek (Start Nowy Sącz) - kajakarstwo slalomowe
W sezonie 2024 r. młoda kajakarka błyszczała na międzynarodowej arenie. W slalomowych mistrzostwach Europy juniorek w Krakowie wywalczyła złoto w K-1, a z wcześniejszych mistrzostw świata w Liptowskim Mikulaszu wróciła ze srebrnym medalem w tej konkurencji. Została też mistrzynią kraju w swojej kategorii wiekowej. W seniorskich mistrzostwach Polski indywidualnie zdobyła brąz w slalomie i srebro w kayak crossie, a „dorosłe” ME ukończyła na 16. pozycji.
Łukasz Jezierski (Bambini Racing) - karting
W sezonie 2024 pokazał się z dobrej strony w rywalizacji kartingowej. 14-latek z gminy Wielka Wieś pod Krakowem wygrał w Genk finałowe zawody prestiżowego cyklu Sodi World Series w kategorii Junior Kids - jako pierwszy Polak w historii. W Igrzyskach Sportów Motorowych w Walencji na koniec roku, startując w reprezentacji Polski, zajął wraz z Patrycją Bawor 4. miejsce w konkurencji karting slalom.
Patryk Letkiewicz (Wieczysta Kraków/Wisła Kraków) - piłka nożna
O jego talencie jest coraz głośniej. Wiosną 2024 roku 19-letni bramkarz był podstawowym golkiperem Wieczystej Kraków, która wywalczyła awans do II ligi. Latem wrócił do Wisły Kraków, gdzie startował z pozycji bramkarza numer trzy, a rok kończył już jako pewna „jedynka”. Jest w kręgu zainteresowań młodzieżowych reprezentacji Polski, czyni systematyczne postępy i kolejny rok powinien być dla niego jeszcze lepszy.
Filip Rózga (Cracovia) - piłka nożna
Podstawowy młodzieżowiec w zespole Cracovii. 18-latek przebojem wszedł do ekstraklasy. Wiosną był rezerwowym, za to jesienią już pełnoprawnym zawodnikiem jedenastki, zdobył jednego gola. Przebojowy, szybki, zachwyca swoim stylem gry. Był reprezentantem Polski U-18, a teraz zadebiutował w reprezentacji do lat 19.
Oliwier Zych (Puszcza Niepołomice) - piłka nożna
Grał tylko wiosną, ale walnie przyczynił się do tego, że Puszcza Niepołomice utrzymała się w ekstraklasie. Mimo młodego wieku, gdy bronił w niepołomickim zespole miał 19 lat, imponował spokojem i wyrachowaniem. Jeden z lepszych zawodników w teamie trenera Tomasza Tułacza.
