https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czas na kolejną edycją Asów Małopolski. Prezentujemy wszystkich pretendentów za rok 2024. [NOMINACJE SPORTOWCÓW I TRENERÓW]

Bartosz Karcz
Szymon Gruchalski, Paweł Relikowski
Przed nami już 33. edycja plebiscytu Asy Małopolski. Nagradzamy w nim za sukcesy najlepszych sportowców i trenerów, związanych z naszym regionem. A że mieszkamy w województwie, którym wybitnych zawodniczek i zawodników nie brakuje, więc kto znajdzie się w gronie 10 Asów Małopolski, musi poczytywać sobie to za wyróżnienie. Tym bardziej, że na przestrzeni lat wiele było medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata czy Europy. Miniony rok przyniósł olimpijskie medale również naszym sportowcom, więc wybór najlepszych z najlepszych łatwy nie będzie.

Miniony rok przyniósł medale olimpijskie naszym reprezentantom. Srebro wywalczyła Klaudia Zwolińska. Brąz Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka czy Aleksandra Kałucka. Kobiecy Tour de France wygrała Katarzyna Niewiadoma, a Ligę Mistrzów ampfutboliści Wisły Kraków Przemysław Świercz i Krystian Kapłon. Sukcesów było zresztą znacznie więcej, co mogą państwo prześledzić, czytają notki poszczególnych nominowanych w naszym plebiscycie sportowców.

W naszym plebiscycie nagradzamy też trenerów, przyznajemy nagrodę dla Odkrycia Roku. I tutaj też nie brakuje osób, które mocno wyróżniły się sukcesami w minionym roku, by wspomnieć o Radosławie Zawrotniaku, którego wkład w sukces polskich szermierek trudno przecenić czy o Bogdanie Kapłonie, który poprowadził Wisłę Kraków do triumfu w ampfutbolowej Lidze Mistrzów oraz kolejnego tytułu mistrzowskiego w Polsce.

Jak co roku, decyzję o kolejności w plebiscycie Asy Małopolski podejmuje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”: redaktor naczelny Piotr Rąpalski, dziennikarze działu sportowego, kierowanego przez Bartosza Karcza, Artur Bogacki i Jacek Żukowski oraz nasi goście honorowi z patronem plebiscytu, rektorem Akademii Kultury Fizycznej prof. Andrzejem Klimkiem na czele, a obok niego mamy czterokrotnego mistrza olimpijskiego w chodzie sportowym Roberta Korzeniowskiego oraz prof. Szymona Krasickiego, świetny trener narciarstwa klasycznego, a zarazem uznanego naukowca.

Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali, którą zaplanowaliśmy na poniedziałek 17 lutego o godzinie 15 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przy ul. Marii Konopnickiej.

Nominacje w kategorii 10 Asów Małopolski 2024 (kolejność alfabetyczna)

Justyna Bzdela (Wisła Kraków Amp Futbol) - amp futbol

Z reprezentacją Polski kobiet świetnie zaprezentowała się na mistrzostwach świata w Kolumbii, skąd polskie ampfutbolistki przywiozły brązowy medal, a ona strzeliła jednego z goli. Justyna Bzdela ma też w dorobku mistrzostwo Polski z ampfutbolową drużyną Wisły Kraków.


Łukasz Czapla (Petarda Kraków) - strzelectwo sportowe

W strzelaniu do ruchomej tarczy (z karabinu) medale największych międzynarodowych imprez zdobywa od prawie ćwierć wieku. W 2024 roku do kolekcji dorzucił dwa krążki mistrzostw Europy w Pilznie: srebrny w konkurencji 40 mix (przebiegi mieszane) z 50 metrów i brązowy w 30+30 (przebiegi wolne i szybkie) z 10 m.

Krystian Dziubiński (Re-Plast Unia Oświęcim) - hokej na lodzie

Krystian Dziubiński, kapitan Re-Plast Unii Oświęcim poprowadził zespół do tytułu mistrza Polski. W sezonie regularnym - 30 meczów, 20 goli i 10 asyst, a w najważniejszej fazie play-off 19 meczów - 3 bramki i 5 decydujących podań. To bardzo ważna postać zespołu. Dobrze spisywał się też w Lidze Mistrzów - 6 spotkań, zdobył 5 goli i zaliczył jedną asystę. To podstawowy gracz reprezentacji Polski.

Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) - szachy

Drużynowe mistrzostwa świata w Astanie (Kazachstan) - złoto w szachach błyskawicznych i brąz w szachach szybkich (oba medale w międzynarodowej ekipie WR Chess Team). Indywidualne mistrzostwa świata w Nowym Jorku - brąz w szachach błyskawicznych. Grand Chess Tour: Superbet Poland Rapid&Blitz w Warszawie - brąz (turniej w szachach szybkich i błyskawicznych). Lokaty w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) na dzień 1.01.2025: szachy klasyczne - 15, szachy szybkie - 12, szachy błyskawiczne - 8.

Izabella Dudek (TKS LOK Tarnów) - strzelectwo sportowe

W mistrzostwach Europy w Gyor, w debiucie w imprezie tej rangi, w karabinie pneumatycznym (strzelanie z 10 m) zdobyła dwa medale: srebrny w konkurencji trójek oraz brąz w klasyfikacji drużynowej (w obu przypadkach z Anetą Stankiewicz i Julia Piotrowską). W mistrzostwach Polski w karabinie pneumatycznym (10 m) i karabinie trzy postawy (50 m) zajęła 4. miejsce.

Maryna Gąsienica-Daniel (Śmig Zakopane) - narciarstwo alpejskie

Zakopianka z powodzeniem startuje w alpejskim Pucharze Świata. Specjalizuje się w slalomach gigantach. Jeździ też w supergigantach i zajmuje miejsca w najlepszej „30”. W tym sezonie zdążyła już zająć 13. miejsce w slalomie gigancie w PŚ w Semmering.

Grzegorz Hedwig (Start Nowy Sącz) - kajakarstwo slalomowe

W Paryżu kanadyjkarz zaliczył trzeci kolejny olimpijski występ. W swojej koronnej konkurencji - slalomie C-1 - awansował do finału, zajął w nim 10. miejsce, poprawiając swój najlepszy wynik w igrzyskach. Ponadto w innej konkurencji, kayak crossie, sklasyfikowany został na 16. pozycji. Wcześniej w mistrzostwach Europy w Tacen zajął 11. miejsce w C-1.

Wiktor Janusz (Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków) - karate tradycyjne

Najważniejsze sukcesy w 2024 roku: Mistrzostwa Świata ITKF Global w Vila do Conde (Portugalia) - złoto w kumite indywidualnym, złoto w fukugo, srebro w kata drużynowym, brąz w kogo kumite. Mistrzostwa Świata WTKF w Limie (Peru) - złoto w kata indywidualnym, złoto w fukugo, złoto w kata drużynowym, złoto w kumite drużynowym. Puchar Świata w Puławach - srebro w kumite indywidualnym, brąz w kata indywidualnym, brąz w kata drużynowym. Mistrzostwa Polski w Łodzi - złoto w kata drużynowym, złoto w kumite drużynowym, srebro w fukugo, brąz w kata indywidualnym. Międzynarodowy Turniej Wratislavia Cup we Wrocławiu - złoto w kumite indywidualnym.

Aleksandra Jarecka (AZS AWF Kraków) - szermierka

Krakowianka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w turnieju drużynowym w szpadzie. To ona zadała decydujące trafienie w meczu o brąz z Chinkami i Polki wygrały 32:31. Podobnie jak Renata Knapik-Miazga podopieczna trenera Radosława Zawrotniaka w AZS AWF Kraków. A miała w ogóle nie jechać na igrzyska na skutek dziwnych decyzji Polskiego Związku Szermierczego mimo że spełniła kryteria. Nie mogła jednak wystąpić w turnieju indywidualnym.

Aleksandra Kałucka (AZS AT Tarnów) - wspinaczka sportowa

Brązowa medalistka IO w Paryżu w konkurencji na czas. W półfinale musiała uznać wyższość Aleksandry Mirosław, późniejszej złotej medalistki, choć ustanowiła swój rekord życiowy 6,34 s. Natomiast w walce o trzecią lokatę pokonała Indonezyjkę Rajiah Sallsabillah. Zajęła też 2. miejsce w zawodach Pucharu Świata w Salt Lake City we wspinaczce na czas. 6. zawodniczka klasyfikacji generalnej PŚ we wspinaniu na czas.

Krystian Kapłon (Wisła Kraków) - amp futbol

Z Wisłą Kraków wygrał Ligę Mistrzów, zostając jednocześnie MVP finałowego turnieju w Hiszpanii i królem strzelców imprezy. Do tego dorzucił kolejny tytuł mistrza Polski i kolejny tytuł króla strzelców, a później jeszcze - po zakończeniu sezonu w Polsce - pojechał do Włoch, gdzie został z zespołem Sporting Amp Football Club mistrzem kraju i zdobył Puchar Włoch. To tyle jeśli chodzi o sukcesy klubowe, bo były też reprezentacyjne. 2024 rok przyniósł bowiem Kapłonowi brązowy medal mistrzostw Europy z naszą kadrą.

Adrianna Kąkol (KKW 1929 Kraków) - kajakarstwo klasyczne

Najważniejszą imprezą w sezonie 2024 dla naszej kajakarki były igrzyska olimpijskie w Paryżu. W finale czwórka: Adrianna Kąkol, Karolina Naja, Anna Puławska i Dominika Putto zajęła 4. miejsce, co przyjęto z niedosytem. Wcześniej „Atomówki” zdobywały bowiem złote medale ME i MŚ, a w 2024 r. w Pucharze Świata były 2. w Szegedzie i 3. w Poznaniu. W mistrzostwach Polski w sprincie kajakowym Kąkol zdobyło złoto w dwójce mieszanej na 200 m (z Alexem Boruckim) oraz brąz w K-4 na 500 m (z Oliwią Borucką, Joanna Kurpan i Aleksandrą Szeligą).

Renata Knapik-Miazga (szermierka)

Szpadzistka pochodząca z Tarnowa, a reprezentująca AZS AWF Kraków to jedna z czterech szpadzistek, które w Paryżu w IO wywalczyły brązowy medal w rywalizacji drużynowej. Polki pokonały po pasjonującej walce Chinki 32:31 i zdobyły brązowy medal.

Aleksandra Król-Walas (KS F2 Dawidek Team) - snowboard

Aleksandra Król-Walas wróciła do rywalizacji na stokach po urlopie macierzyńskim. I sezon zaczęła od świetnych osiągnięć - zajęła 2. miejsce w slalomie równoległym w Mylin Valley, 2. była też w slalomie gigancie równoległym w Carezzie. Również drugą pozycję, ponownie w slalomie gigancie równoległym, zajęła w zawodach PŚ Cortinie d’Ampezzo.

Oskar Kwiatkowski (AZS Zakopane) - snowboard

W ubiegłym sezonie uplasował się na 13. miejscu w slalomie równoległym w zawodach PŚ w Pamporowie. Z kolei w Krynicy-Zdroju był 8. w tej konkurencji. W tym sezonie był 6. w Yanqing oczywiście w slalomie gigancie równoległym.

Anna Lisowska (YMCA Kraków) - karate kyokushin,

Najważniejsze sukcesy w 2024 roku: Mistrzostwa Europy w Erywaniu (Armenia) - złoto w kata. Mistrzostwa Polski w Wieliczce - srebro w kata. Puchar Polski w Koszalinie - złoto w kata. Mistrzostwa Małopolski w Bieczu - złoto w kata. Mistrzostwa Makroregionu Południowego w Radymnie - złoto w kata. Puchar Świata w Tokio - drugie miejsce w konkurencji kata.

Katarzyna Niewiadoma - kolarstwo

Zawodniczka pochodząca z Ochotnicy Górnej odniosła życiowy sukces wygrywając kobiecy Tour de France. To najbardziej prestiżowy wyścig, 8-etapowy w cyklu Pro Tour. Ponadto Niewiadoma zajęła 8. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego na Igrzyskach Olimpijskich. Wygrała też klasyczny wyścig - Walońską Strzałę, była 2. w Ronde van Vlaanderen, również klasycznym wyścigu, zajęła też 2. lokatę w „etapówce” - Setmana Ciclista Volta Femenina de la Comunitat Valenciana.

Weronika Nowotny (Wisła Kraków Amp Futbol) - amp futbol

Zawodniczka Wisły Kraków świętowała ze swoim klubem mistrzostwo Polski. Największym sukcesem w 2024 roku był jednak dla niej brązowy medal mistrzostw świata, który wywalczyła razem z reprezentacją Polski w Kolumbii.

Karolina Pęk (IKS Start Kraków) - tenis stołowy

Rok 2024 stał dla Karoliny Pęk przede wszystkim pod znakiem sukcesów na igrzyskach paraolimpijskich. Zawodniczka związana z IKS Start Kraków wywalczyła w Paryżu aż trzy medale. Złoty w singlu oraz brązowe w grze mieszanej i w grze podwójnej.

Przemysław Świercz (Wisła Kraków Amp Futbol) - amp futbol

Kapitan drużyny, która nie miała sobie w 2024 roku równych zarówno w Polsce, gdzie wywalczyła kolejny tytuł mistrzowski, ale przede wszystkim w Europie. Wisła okazała się bowiem najlepsza, wygrywając w świetnym stylu ampfutbolową Ligę Mistrzów.

Paweł Tomasik (Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków) - karate tradycyjne

Najważniejsze sukcesy w 2024 roku: Mistrzostwa Świata ITKF Global w Vila do Conde (Portugalia) - złoto w kumite indywidualnym, brąz w fukugo. Mistrzostwa Świata WTKF w Limie (Peru) - złoto w kumite drużynowym, brąz w kumite indywidualnym. Puchar Świata w Puławach - złoto w kumite indywidualnym i tytuł najlepszego zawodnika imprezy. Międzynarodowy Turniej Wratislavia Cup we Wrocławiu - złoto w kumite indywidualnym. Mistrzostwa Europy ITKF w Skopje (Macedonia) - złoto w kumite indywidualnym.

Katarzyna Wełna (AZS AWF Kraków) - wioślarstwo

W igrzyskach olimpijskich w Paryżu startowały tylko dwie polskie osady, a w jednej z nich - dwójce podwójnej wagi lekkiej - była Katarzyna Wełna. Wraz z Martyną Radosz sklasyfikowane zostały na 9. pozycji. Wcześniej wygrały dodatkowe eliminacje olimpijskie oraz były na podium Pucharu Świata, zajmując 3. miejsce w regatach w Poznaniu. Ponadto w mistrzostwach świata w konkurencjach nieolimpijskich w St. Catharines (w skromnej obsadzie), płynąc z Jessicą Sobocińską w dwójce bez sterniczki, wywalczyła złoty medal.

Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz) - kajakarstwo slalomowe

Międzynarodowe sukcesy w kajakowym slalomie odnosi od wieku juniorki, a sezon 2024 był jej najlepszym w karierze. W mistrzostwach Europy w Tacen zdobyła złoto w slalomie K-1 i srebro w indywidualnym kayak crossie. Najgłośniej o niej było później podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, gdzie wywalczyła pierwszy medal dla Polski - srebro w slalomie K-1. Startowała jeszcze w dwóch olimpijskich konkurencjach, ale w nich zajęła dalsze lokaty. W klasyfikacji końcowej Pucharu Świata uplasowała się na 5. miejscu w K-1. Zdobyła też mistrzostwo Polski w slalomie K-1, kayak crossie i wicemistrzostwo w slalomie C-1.

Trener Roku

Andrzej Drewniak (YMCA Kraków) - karate kyokushin

Wieloletni trener w YMCA Kraków, selekcjoner kadry narodowej i wiceprezes Polskiego Związku Karate. W 2024 roku pod jego wodzą karatecy YMCA Kraków zdobyli m.in. 4 medale (2-2-0) w MP w Wieliczce i 2 (1-1-0) w PP w Koszalinie, a reprezentanci Polski sięgnęli po 8 medali (3-4-1) w PŚ w Tokio i 17 (3-5-9) w ME w Erywaniu (Armenia).

Paweł Janusz (Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków)- karate tradycyjne

Wieloletni prezes i trener AKT. W tym roku karatecy AKT w 10 turniejach zdobyli 458 medali (170 złotych, 125 srebrnych, 163 brązowe), w tym 99 (39-23-37) w MP w Łodzi, 76 (22-20-34) w PŚ w Puławach, 15 (4-6-5) w MŚ ITKF w Vila do Conde (Portugalia) i 21 (11-7-3) w MŚ WTKF w Limie. Jest też prezesem Polskiej Unii Karate Tradycyjnego i selekcjonerem reprezentacji, której członkowie zdobyli wiele medali we wspomnianych MŚ.

Bogdan Kapłon (Wisła Kraków Amp Futbol) - amp futbol

Trener najlepszej klubowej drużyny już nie tylko w Polsce, ale w Europie w amp futbolu. To pod wodzą Bogdana Kapłona Wisła Kraków Amp Futbol nie tylko kolejny raz zdominowała rozgrywki o mistrzostwo Polski, ale odniosła swój największych sukces wygrywając turniej finałowy Ligi Mistrzów.

Igor Woźniak - reprezentacja Polski kobiet w amp futbolu

To był dla niego bardzo udany rok. Jako zawodnik zdobył z Wisłą Kraków mistrzostwo Polski, wygrał Ligę Mistrzów, a z reprezentacją Polski wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy. Był w sztabie trenerskim reprezentacji Polski kobiet. Wyjazd na mistrzostwa świata do Kolumbii zakończył się sukcesem naszej kadry, która wywalczyła brązowy medal. W roli trenera pracuje również z młodzieżą w krakowskiej Clepardii.

Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków) - szermierka

Sam był wicemistrzem olimpijskim w szpadzie w drużynie na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Teraz spod jego ręki wyszły brązowe medalistki w drużynie - Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Jarecka. Trenuje je od lat i niesamowicie przyczynił się do tego sukcesu, wspierając na każdym kroku zawodniczki. Walczył jak lew o wyjazd Jareckiej na Igrzyska Olimpijskiej mimo niekorzystnej decyzji Polskiego Związku Szermierki. Nie udało się wywalczyć startu podopiecznej w rywalizacji indywidualnej, ale i tak ma satysfakcję, że jego trenerski warsztat nie poszedł na marne - to Jarecka zadała decydujące trafienie w walce o brąz z Chinkami.

Odkrycie Roku

Hanna Danek (Start Nowy Sącz) - kajakarstwo slalomowe

W sezonie 2024 r. młoda kajakarka błyszczała na międzynarodowej arenie. W slalomowych mistrzostwach Europy juniorek w Krakowie wywalczyła złoto w K-1, a z wcześniejszych mistrzostw świata w Liptowskim Mikulaszu wróciła ze srebrnym medalem w tej konkurencji. Została też mistrzynią kraju w swojej kategorii wiekowej. W seniorskich mistrzostwach Polski indywidualnie zdobyła brąz w slalomie i srebro w kayak crossie, a „dorosłe” ME ukończyła na 16. pozycji.

Łukasz Jezierski (Bambini Racing) - karting

W sezonie 2024 pokazał się z dobrej strony w rywalizacji kartingowej. 14-latek z gminy Wielka Wieś pod Krakowem wygrał w Genk finałowe zawody prestiżowego cyklu Sodi World Series w kategorii Junior Kids - jako pierwszy Polak w historii. W Igrzyskach Sportów Motorowych w Walencji na koniec roku, startując w reprezentacji Polski, zajął wraz z Patrycją Bawor 4. miejsce w konkurencji karting slalom.


Patryk Letkiewicz (Wieczysta Kraków/Wisła Kraków) - piłka nożna

O jego talencie jest coraz głośniej. Wiosną 2024 roku 19-letni bramkarz był podstawowym golkiperem Wieczystej Kraków, która wywalczyła awans do II ligi. Latem wrócił do Wisły Kraków, gdzie startował z pozycji bramkarza numer trzy, a rok kończył już jako pewna „jedynka”. Jest w kręgu zainteresowań młodzieżowych reprezentacji Polski, czyni systematyczne postępy i kolejny rok powinien być dla niego jeszcze lepszy.

Filip Rózga (Cracovia) - piłka nożna

Podstawowy młodzieżowiec w zespole Cracovii. 18-latek przebojem wszedł do ekstraklasy. Wiosną był rezerwowym, za to jesienią już pełnoprawnym zawodnikiem jedenastki, zdobył jednego gola. Przebojowy, szybki, zachwyca swoim stylem gry. Był reprezentantem Polski U-18, a teraz zadebiutował w reprezentacji do lat 19.

Oliwier Zych (Puszcza Niepołomice) - piłka nożna

Grał tylko wiosną, ale walnie przyczynił się do tego, że Puszcza Niepołomice utrzymała się w ekstraklasie. Mimo młodego wieku, gdy bronił w niepołomickim zespole miał 19 lat, imponował spokojem i wyrachowaniem. Jeden z lepszych zawodników w teamie trenera Tomasza Tułacza.

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska