Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Desczowe lato to ogromne problemy dla rolników

Tomasz Chudzyński
Wstrzymane są niemal całkowicie prace w rolnictwie. Na żuławskich polach jest tak mokro, że ciężki sprzęt rolników po prostu by ugrzązł. Są problemy z zasiewami rzepaku ozimego

Co najmniej tygodnia bez intensywnych opadów potrzebują rolnicy, by wznowić prace na polach. Ziemia na Żuławach jest bardzo grząska, na niektórych powstały prawdziwe jeziora. To efekt trwających niemal bez przerwy, od końca sierpnia, opadów.

- Na większości żuławskich areałów woda powoli zaczyna wsiąkać, co świadczy o dobrej strukturze ziemi, o tym, że została dobrze przygotowana przez rolników - tłumaczy Krzysztof Kozdemba, kierownik placówki Pomorskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Nowym Dworze Gdańskim. - Nie oznacza to jednak, niestety, że można wjechać sprzętem na pola. Jest z tym obecnie poważny problem. Rolnicy muszą czekać na poprawę pogody.

- Jest bardzo grząsko, po polu nie można przejść, a co dopiero mówić o wjechaniu traktorem z ciężkim wyposażeniem - dodaje Andrzej Sobociński, żuławski rolnik, przedstawiciel Pomorskiej Izby Rolniczej.

Wstrzymanie prac oznacza przede wszystkim problem dla niedawno założonych, nowych upraw rzepaku ozimego. Ci rolnicy, którzy zdążyli obsiać pola oleistą rośliną zgodnie z terminem technologicznym (wskazuje on, że rzepak ozimy, by prawidłowo wzszedł, trzeba zasiać w sierpniu lub na początku września), martwią się, że na podmokłych polach zasiewy mogą po prostu zgnić.

Ci plantatorzy rzepaku, którzy do tej pory nie wyrobili się z obsianiem pól, mogą mieć problem z założeniem tego typu upraw. Nieobsianych rzepakiem pól z uwagi na deszcze jest bardzo dużo. To może oznaczać, że przynoszącego spory dochód rolnikom rzepaku w przyszłym roku będzie bardzo mało.

- Z oceną stanu zasiewów rzepaku trzeba jeszcze poczekać, być może podmokłe pola nie sprawią roślinom problemów i wzrost będzie prawidłowy - dodaje Krzysztof Kozdemba. - Natomiast nie zalecałbym siania rzepaku o tej porze. Byłoby to bardzo ryzykowne. Jest już raczej za późno, zostało zbyt mało czasu na wzrost, roślina nie nadrobiłaby straconego czasu.

RYTEL MIESIĄC PO NAWAŁNICY

Tegoroczne żniwa rolnicy nazywali popularnie „kradzionymi”, bo trzeba było wykorzystywać każdą godzinę bez opadów, by zebrać plony. Przetrzymanie np. zbóż na polu powodowało spadek jego parametrów konsumpcyjnych, a co za tym idzie - także ceny (zboża konsumpcyjne przeznaczone na mąkę są droższe od zbóż paszowych).

Wielu rolników poradziło sobie ze żniwami (Krzysztof Kozdemba podkreśla, że wpływ na to ma wiedza rolników i ich dobry poziom usprzętowienia). Na polach zostało jednak wiele hektarów niezebranych zbóż czy też np. bobiku, bo deszcze po prostu sparaliżowały prace przy żniwach.

Zasiewy rzepaku byłyby bardzo ryzykowne. Roślina nie nadrobi już straconego czasu

- To zboże jest już stracone, jest zbyt mocno przerośnięte. W tym momencie ma chyba jedynie wartość opałową - tłumaczy Andrzej Sobociński. - Straty są niewątpliwie, bo jeżeli rolnik nie może zebrać tego, co zasiał, to jest to poważny problem dla jego finansów. Nie wiadomo też, w jakim stanie są dojrzewające obecnie plantacje kukurydzy i buraków cukrowych. Część upraw jest zalana, jednak niewykluczone, że nie zagrozi to tym roślinom. Opóźnienie grozi za to ich zbiorom. W przypadku kukurydzy cukrowej, przeznaczonej do konsumpcji, podobnie jak w przypadku zbóż, przeciągający się zbiór może osłabiać ich parametry.

POTRAWY Z GRZYBÓW. ZOBACZ!

Generalnie deszczowa pogoda i grząskie pola wywołują opóźnienie w „dobrych praktykach” rolniczych.

- Wszelkie zabiegi na polach, z uwagi na to, że nie może wjechać sprzęt, są wstrzymane - mówi Krzysztof Kozdemba. - W wielu miejscach wciąż są jeszcze ścierniska, które przecież już dawno powinny być poddane uprawom, nie mówiąc już o zabiegach chemizacyjnych na nowych zasiewach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Desczowe lato to ogromne problemy dla rolników - Dziennik Bałtycki

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska