MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Diamenty Forbesa. Alventa najdynamiczniej rozwijającą się firmą w Małopolsce [RANKING]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Zakłady chemiczne Alventa z Alwerni to najdynamiczniej rozwijająca się firma w Małopolsce wg. rankingu przygotowanego przez Bisnode Polska i Forbesa. W rankingu, poza licznymi krakowskimi przedsiębiorstwami, rządziły firmy z zachodniej Małopolski.

WIDEO: Barometr Bartusia

Diamentami Forbesa wyróżniono firmy, które w trzech ostatnich latach najszybciej zwiększały swoją wartość. Pod uwagę brana była wartość majątku przedsiębiorstwa oraz jego dochodowość. Eksperci pod lupę wzięli 7 tys. firm. Alventa okazała się bezkonkurencyjna w Małopolsce oraz 33. w Polsce w kategorii przedsiębiorstw, których przychody przekraczają 250 mln zł.

Tak znakomity wynik to nie przypadek. - Oprócz standardowych działań skierowanych na rozwój naszego biznesu podejmujemy szereg dodatkowych wyzwań - mówi Wiesław Hałucha, prezes zarządu Alventa.

W przedsiębiorstwie zautomatyzowane zostały procesy technologiczne, spółka prowadzi aktywną politykę prośrodowiskową i nie zapomina o swoich pracownikach. Wdrożony został tam system Kaizen, który wspiera i wynagradza kreatywność i innowacyjność. Ponadto nowoczesny dział rozwoju sprawnie wdraża nowe technologie i produkty, takie, jakich faktycznie oczekują klienci.

- Nie wolno zapominać o prężnie działającym dziale marketingu, który otwarty jest na indywidualne potrzeby każdego klienta, co owocuje dynamicznym rozwojem sprzedaży -podkreśla Wiesław Hałucha.

Historia przemysłu chemicznego w Alwerni sięga przełomu 1923/24 roku, gdy zakład rozpoczął swoją działalność. Miał on swoje wzloty i upadki. Zatrudnionych tam obecnie 285 pracowników nie musi obawiać się o utratę miejsca pracy. Firma ma się znakomicie.

- Koncentrujemy się przede wszystkim na rozwoju core biznesu, czyli intensyfikacją sprzedaży związków fosforowych.

Nasze obecne inwestycje ukierunkowane są na spełnieniu najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa żywności z uwzględnieniem dbałości o środowisko - podkreśla prezes.

Dużo energii firma wkłada we wdrażanie nowoczesnych produktów.
- Te nowe produkty będą dedykowane dla rynku nowych technologii. Mając na uwadze szybki rozwój tego segmentu mamy nadzieję, że te innowacyjne produkty staną się krokiem milowym w działaniu naszej spółki - dodaje Wiesław Hałucha.

Świetnie radzą sobie też Zakłady Górniczo-Hutnicze "Bolesław" w Bukownie (czwarte miejsce w Małopolsce wśród największych firm), mimo, że kończą się złoża kopalni. Udowadniają, że w Polsce przemysł ciężki może być opłacalnym biznesem, szczególnie jeśli są własnością prywatną. Spółka od kilku lat należy do Grupy Kapitałowej Stalprodukt.

W zmodernizowanych zakładach produkowany jest najwyższej czystości cynk elektrolityczny oraz stopy cynku. Spółka jest głównym dostawcą tego produktu na rynku krajowym oraz znaczącym dostawcą do Czech, Słowacji, Austrii i Węgier.

Zakłady Velvet Care z Klucz uplasowały się na piątej pozycji. Firma produkuje artykuły toaletowe i sanitarne. Pierwszą dziesiątkę zamyka spółka Spec Bruk z Libiąża, która swoją działalność rozpoczynała od produkcji kostki brukowej, a dziś zajmuje się budową dróg i autostrad. To doskonały przykład jak w niewielkim mieście można stworzyć wielką firmę.

Na 18 miejscu rankingu znalazła się firma Alupol Packaging z Kęt, która jest częścią Grupy Kapitałowej Kęty. To największy producent opakowań w kraju i jeden z największych w Europie. Na 19. miejscu na liście Diamentów Forbesa uplasowała się firma CMC z Andrychowa. Spółka specjalizuje się w produkcji palet, usługach transportowych oraz dystrybucji artykułów spożywczych.

Nie tylko giganci, ale również nieco mniejsze firmy z naszego regionu świetnie sobie radzą, czego przykładem może być sklasyfikowana na ósmym miejscu w kategorii przychodów od 50 do 250 mln zł firma Mebloform z Kalwarii Zebrzydowskiej. W czołowej 30 znalazły się także: ZPHU Inex z Inwałdu - 13. miejsce, Markat Plus ze wsi Brody 14. miejsce oraz Solvent Wistol z Oświęcimia - 18. miejsce.

Ta ostatnia firma to wiodący producent i dystrybutor chemikaliów w kraju i Europie. Działa na rynku od 2000 roku. Początkowo jako wydzielona ze struktur firmy chemicznej Dwory spółka zależna, później już jako firma prywatna z całkowitym kapitałem polskim.

- Ciężka praca i trochę szczęścia - zdradza tajemnicę Janusz Szostek, prezes firmy Solvent Wistol S.A. - Ważne są też dobrej jakości urządzenia i maszyny, ciągły rozwój firmy, jednak fundamentem dobrego przedsiębiorstwa są ludzie - dodaje.

Współpraca Monika Pawłowska

ZOBACZ: Siedem firm z pow. oświęcimskiego na liście Forebsa

ZOBACZ: 11 firm z powiatu olkuskiego na liście Diamentów Forbesa

ZOBACZ: 11 firm z powiatu chrzanowskiego na liście Diamentów Forbesa

ZOBACZ: Aż 12 firm z powiatu wadowickiego na liście Diamentów Forbesa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska