https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Długu nie odzyskasz, bo sąd stwierdzi przedawnienie

Zbigniew Biskupski AIP
Wojciech Matusik / Polska Press
Wkrótce długi będą się przedawniać po pięciu, a nie po dziesięciu latach - jak jest obecnie. Na dodatek sąd będzie orzekał przedawnienie z automatu, a nie - jak jest teraz, wyłącznie w reakcji na obronę ze strony dłużnika. Takie rozwiązania przewidują szykowane zmiany w prawie.

Szczegóły planowanej reformy przepisów dotyczących przedawnienia roszczeń majątkowych portal www.aleBank.pl uzyskał od prof. dr hab. Jacka Gołaczyńskiego z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. "Obecnie obowiązujące przepisy kodeksu cywilnego pozwalają sądowi uwzględnić zarzut przedawnienia wyłącznie na zarzut pozwanego, dłużnika. Oznacza to, że nie można z urzędu, z własnej inicjatywy, uwzględnić zarzutu przedawnienia" - mówi prof. Jacek Gołaczyński.

Przeczytaj koniecznie, wystarczy KLIKNĄĆ!

Teraz największe wyprzedaże są w sklepach internetowych. Można szybciej, taniej - i bez kolejek!

Prawnik ujawnia, że nowe zmiany idą w takim kierunku, aby w sprawach z udziałem konsumenta sąd z urzędu uwzględniał zarzut przedawnienia.

"Mało tego – planowane jest skrócenie terminów przedawnienia – z 10 lat do 5 lat – co rzeczywiście może spowodować, że dłużnik będzie zmierzał do uniknięcia płatności swojej należności, powołując się na zarzut przedawnienia.

Chociażby w elektronicznym postępowaniu upominawczym, w którym postępowanie toczy się na posiedzeniu niejawnym, w oparciu wyłącznie o twierdzenia powoda zawarte w pozwie, sąd będzie miał bardzo mało instrumentów, aby dokonać weryfikacji tego czy: po pierwsze w ogóle jest to wierzytelność z umowy konsumenckiej, po drugie – czy nastąpiło przedawnienie" - podkreśla ekspert w poświęconej przyczynom rosnących zatorów płatniczych rozmowie z portalem www.aleBank.pl

Przypomina też, że oprócz samego przedawnienia w prawie cywilnym istnieje jeszcze instytucja zawieszenia biegu przedawnienia w skutek różnych okoliczności i przerwania biegu przedawnienia. "W takich postępowaniach, jak EPU (Elektroniczne Postępowanie Upominawcze) takich wiadomości nie będzie – sąd będzie miał potencjalnie dużo problemów, aby w sposób faktyczny ustalić czy to przedawnienie z urzędu, z mocy prawa wygasło. Podaję to jako przykład – to może być kolejna zmiana prawa, która wpłynie negatywnie na zatory płatnicze".

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

V
Verion
Koniec z wami oszuści :) Good ^^
r
radca
Masz dłużnika szybko występuj o nakaz zapłaty przez sadinternetowy.pl i do komornika.

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska